Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 12:06 pm

Socoteala e buna cu o mica exceptie: 1 pe an. Dar am mare incredere in medicina moderna care sa imi prelungeasca durata de viata. Dar haideti sa va zic ce am mai reusit sa fac (mai exact ca am facut acum 2 saptamani ce de o saptamana am pus pozele in Picaso ala, dar nu am apucat sa scriu si sa dau link aici).

Am mai dat gauri suplimentare in brat (stiu ca in poza nu se vad dar in realitate nu mai am loc sa dau altele) astfel ca am reusit sa il rup. Ma rog, sa-l dezlipesc, deci imi va fi mai usor sa vopsesc scutul pe spate. Nu va ganditi la subtieri si puty ca nu e cazul, mai ales dupa ce l-am facut sita.

Image

Mi-am adus aminte cum Calin zicea ca a dat luciu folosind o perie de sarma in freza asa ca am reusit sa iau zalele de pe o suprafata si am trecut la dat gauri ca sa le fac la loc.

Image

Am slefuit cat am putut si pe unde a intrat peria de sarma.

Image

Image

Suntem modelisti, avem imaginatie deci daca ne-am preface ca avem peste tot numarul de gauri optim si ca partile metalice lucesc de iti iau ochii, care e etapa urmatoare? Lac ? Si daca da, mat sau lucios?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Calin Ungureanu » Wed May 01, 2013 12:07 pm

Nasol evenimentu' ca sa zic asa.
Daca te iei dupa toti prostii ....
Eu am o perie de sarma rotativa luata de la magazinul pentru dintzari, cu firele de sarma de 0,1 si din alama. Toata chestia e invartita de o minibormasina de 10 lei cu care ar fi greu sa-ti freci nesu' ca daca pui degetul pe ea cand e la turatie maxima se opreste cu un oftat.
Ca sa nu se opreste cu un oftat pe zale o "aplic" foarte usor si in mod repetat cu o miscare de pune-ia.
Dintre care se obtine un rezultat destul de foarte multumitor.
Imi mai aduc aminte ca am aplicat si o tehnica Alguhaniana de a freca usor zalele cu un obiect metalic lis (deci urat spre monstruos cu gagica tanara).

Ma scuzati pentru bataia de campii la ore tarzii.
Daca deranjeaza, sa stearga sefu dupa ce citeste vikingu'.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 12:08 pm

Excelent Olaf. Incepe sa arate tot mai bine. Dupa parerea mea, ai terminat cu peria de sarma. Eu, in continuare a-si face in felul urmator:
1. A-si indrepta coada toporului.
2. A-si urma sfatul lui Calin. Adica: Cu un obiect metalic dur, bont si bine lustruit (ex. coada unei scule dentare; o sula tocita si rotunjita) freci lama toporului, mai intai. Nu trebuie sa apesi; doar freci usor pana devine lucios. Procesul este simplu si nu dureaza mult. Dupa ce ai terminat lama toporului, priveste la intreaga armura de zale si incearca sa-ti imaginezi unde sunt zonele luminate cel mai tare. Vor fi cateva zone care vor primi acelasi tratament ca si lama toporului. NU FRECA TARE!!! Daca o faci, risti sa deteliorezi detaliile.
3. A-si aplica un strat de lac mat incolor, sa "sigilez" luciul metalic. Aplica prin spray sau aerograf. Evita pensula. Poti sa aplici pe toata figurina. Nu trebuie sa maschezi.

Eu zic ca accidentul cu bratul rupt este benefic. Ai acces la spatele scutului, precum si la detaliile spadei si zonei acoperite initial de scut.
Ar fi ideal daca nu ai mai folosi power tools. Acea scula descrisa de Calin este foarte buna, desi intra la categoria power tools, dar nu are putere suficienta sa distruga detaliile. Daca o astfel de scula nu este disponibila, foloseste procesul manual. De fapt, ce mai tura, vura... sfatul meu este sa nu folosesti power tools.

Dupa parerea mea ai lucrat foarte bine pana acum. Te-am rugat mai de mult sa pui o fotografie cu figurina la inceput si o fotografie cu figurina acum; una langa alta. Foloseste crop la editarea fotografiilor si extrage numai figurina din intreaga poza.

Arata fain. Spor la treaba si daca ai intrebari nu ezita. Abia astept sa vad evolutia.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 12:08 pm

Cum merge Olaf? Ai mai incercat cate ceva?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 12:08 pm

De marti intr-o saptamana termin cu porcariile astea de examene de germana si ma apuc. Deja vad ca au prins un usor strat de oxid, nu mai lucesc ca la incept, astfel ca va trebui sa le iau din nou la perie.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 12:09 pm

Olaf The Viking wrote:
De marti intr-o saptamana termin cu porcariile astea de examene de germana si ma apuc. Deja vad ca au prins un usor strat de oxid, nu mai lucesc ca la incept, astfel ca va trebui sa le iau din nou la perie.

Bafta la examene!!!
Cand ai terminat de periat si restaurat luciul metalic, pusca-i imediat un strat de lac incolor mat din spray sau cu aerograful. Asa-l conservi.

Ubung, ubung macht der maister!!! :laugh:
Bafta, inca o data.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 12:10 pm

Tot in legatura cu vopsirea figurinelor de plastic , vedeti
viewtopic.php?f=8&t=574
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 12:11 pm

Continuarea la cavalerul german ACILEA

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 12:11 pm

Am mai uitat sa mentionez ceva: eu la toate figurinele inlocuiesc cozile topoarelor, sulitelor, lancilor cu bare de otel, alama, lemn.


De unde zici ca le iei?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 12:12 pm

Le-am adunat in timp de peste tot - din magazine de bricolaj sau de modelism din tara si strainatate. Sau de prin casa (gen miez de rama de ochelari, scobitoare, etc).
Pe magazinele online cauta dupa "rod" sau "bar". Sau suna-ma sa vedem cum ne intalnim si sa-ti alegi ce-ti trebuie.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron