Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Olaf The Viking » Wed May 01, 2013 12:12 pm

Nu pot sa nu fiu uimit de amestecurile date de Zeno pentru Sir Edmund de Thorpe

Evident ca asta m-a facut mai curios decat e un arici care vede o perie pentru prima data, asa ca nu pot sa nu intreb: Zeno, de unde le-ai scos? Probabil ca unele sunt clasice (ulei negru + umbra pentru armuri si poate chiar si "negrul" obtinut din trei nuante) dar nu pot sa nu ma intreb cum de ai nimerit exact nuantele? Ai experimentat inainte pana ti-a iesit?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Zeno » Wed May 01, 2013 12:13 pm

Olaf The Viking wrote:
Nu pot sa nu fiu uimit de amestecurile date de Zeno pentru Sir Edmund de Thorpe

Evident ca asta m-a facut mai curios decat e un arici care vede o perie pentru prima data, asa ca nu pot sa nu intreb: Zeno, de unde le-ai scos? Probabil ca unele sunt clasice (ulei negru + umbra pentru armuri si poate chiar si "negrul" obtinut din trei nuante) dar nu pot sa nu ma intreb cum de ai nimerit exact nuantele? Ai experimentat inainte pana ti-a iesit?


Cum fac?... Nu prea stiu sa explic cum fac, decat ca ma uit pe referinta la zona respectiva dupa care ma duc la masa de lucru si ma uit la culorile pe care le am si aleg ce cred ca se potriveste ca si culoare de baza. De obicei acea culoare am mai folosit-o alta data intr-o anumita combinatie si incerc sa-mi aduc aminte in ce combinatie. Daca nu-mi aduc aminte, improvizez, dar sa stii ca nu amestec vopsele. Practic lucrez o data cu tine. Mie greu sa explic... totul se intampla pe moment. Nu am retete prestabilite. Imi pare rau ca nu pot sa dau o solutie.
Ca am numerit nuantele este o intamplare... se mai intampla sa dau pe langa... si destul de des.
Nu-i hocus-pocus ci ceva experienta si o colectie de vopsele care imi perite sa am de unde alege. Dar, in fond, toate amestecurile care ti le-am dat sunt discutabile si se pot obtine si cu alte combinatii de culori. Nimic nu-i batut in cuie... :)
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 12:13 pm

Cred ca e vorba de experienta, ncidecum de intimplare.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby Marhaba » Wed May 01, 2013 12:14 pm

Azi am aflat intimplator o chestiune ce mi s-a parut interesanta:
Se pare ca distanta de 34 m (metri) este distanta maxima acceptata dpdv stiintific la care trasaturile fetei umane pot fi observate si identificate , desigur in cazul unei acuitati vizuale normale.

Asta sa insemne oare ca unei figurine 1/35 ar trebui sa i se distinga trasaturile fetei daca este privita de la o distanta de pina aproximativ 1m (aprox. o jumate de metru in cazul figurinelor 1/72)?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tutorial Despre vopsirea figurinelor

Postby alexelu_marinelu » Wed May 01, 2013 12:14 pm

Dap. De aici si regula conform careia vizualizarea unei figurine la 1/35 se face la o lungime de brat.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Previous

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron