Austrohungarian Flamethrower Team

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Austrohungarian Flamethrower Team

Postby Gurbanescu Silviu » Wed Jun 26, 2013 4:12 pm

Calin, ca de obicei, lucrarea este de maxima realizare. La capitolul diorama nu ma bag, inca nu am inceput sa-mi bat capul cu detaliile care ar trebui sa aduca un teren cat mai aproape de realitate. Pictura este super, insa ce-mi displace este dinamica figurinelor (ete-ma si in postura de critic al alora care-s profesionisti in domeniu). Si acum sa si argumentez ce anume imi pare putin nepotrivit in pozitia care o au.
In primul rand nenea care se pregateste sa arunce grenada....cu putin efort, imi vine in minte imaginea unui dansator de flamenco, nu mi se pupa deloc cu pozitia pe care ar trebui sa o aiba un nene care este gata sa scape de pliciul care il are in mana. Cel care cara butelia in spate.... parerea mea este ca piciorul pe care se sprijina ar trebui sa fie oleaca mai flexat, nu drept. In pozitia in care este arata ca si cum ar i-ar arata unuia din spate cam ce are el pe talpa. In plus faptul ca vine in alergare in conditiile in care cel care este cu aruncatorul are o pozitie statica.....parca parca i s-ar urca in carca. Zic ca mai normal ar fi fost ca si el sa aibe cam aceeasi dinamica ca si cel cu aruncatorul. Ca nivel de detaliu, sunt f.bine realizati, ca si pozitie insa....insa e numa o parere proprie, personala si subiectiva. Oare chestiile astea atarna in notarea unei diorame (vignette)?
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Previous

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron