28 mm Teutonic knights

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

28 mm Teutonic knights

Postby Dani Chirila » Fri Jun 14, 2013 4:33 am

Intr-un final am reusit sa ma apropiu de final si cu aceste figurine de la Fireforge games.Heraldele de pe scuturi sunt pictate manual,totul cu acrilice.Asteptam[eu cu fiu-meu] sa ne vina o idee de diorama,ca sa-i pot finaliza...deocamdata inca in progres,cam de mult timp e-adevarat,dar pana nu ne vine inspiratia ii lasam asa...Poate-l inspir pe Olaf...
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: 28 mm Teutonic knights

Postby Olaf The Viking » Fri Jun 14, 2013 3:47 pm

Chiar ma gandeam zilele trecute sa iti dau un email sa bagi si aici teutonii aia la 72. Si cand colo mi-ai rupt gura cu astia. Frumosi, felicitari.

Cand vorbim de teutoni cele mai importante nume care imi vin in minte sunt Lake Peipus 1242 oarecum deja fumata (dar sunt curios si cum ar aborda altcineva realizarea) si Tannenberg 1410 daca ai chef si de niste polonezi.

Dar poti sa-i lasi si singuri pe un peisaj cu zapada si gheata pentru ca majoritatea campaniilor le purtau iarna, cand erau mlastinile si apele inghetate si raurile erau ca niste drumuri.

PS Eu le-as mai fi facut si niste fibre pe unde e lemn: lanci, cozi topoare, etc. cu niste uleiuri.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 28 mm Teutonic knights

Postby Dani Chirila » Sat Jun 15, 2013 5:59 pm

Mersi Olafe!
Mai am in lucru teutonii de la Italeri,Livonienii,Hoarda galbena,infanteria rusa a lui Nevski,totul 1/72,care vor urma in curand.Am si eu in cap cateva diorame[Liegnitz,Peipus,batalia de pe raul Sajo],dar pana rezolv problema spatiului,ma limitez la a-mi picta figurinele...
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: 28 mm Teutonic knights

Postby Olaf The Viking » Sat Jun 15, 2013 11:23 pm

Oho, te asteapta lucruri serioase.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu


Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests