Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Nicu Mihai » Mon Jul 01, 2013 7:04 pm

Henryk Sienkiewicz cred ca ramane autorul meu favorit de romane istorice.
Trilogia "Potopul" mi-a ramas efectiv in suflet.
Asa ca, acum ceva timp, cand am avut ocazia sa comand niste figurine Ek Castings, cred ca m-a atras imediat husarul polonez din portofoliul lor (mai e unul, in ipostaza poruncitoare, cred ca un polcovnic, dar nu l-am luat):
http://ekcastings.com/rus/catalog.php?detail=132
Aveti deja aceeasi figurina lucrata in doua feluri de catre rusi:
http://battlefield-master.blogspot.ro/2011/07/8.html
si aici:
http://en.diorama.ru/gallery/figures/2380/
In asteptarea plecarii la mare, am zis sa arunc iute niste fotografii.
Ceea ce vedeti este rezultatul unui atelier comun, inceput cu b00gie (fiecare cu figurina lui, dar mai povestim, mai dialogam, mai dam cu pensula, mai adaugam o sursa de lumina, mai experimentam o racoritoare, chestii de genul asta). Ii multumesc tare mult, are ochii mult mai buni ca mine si vede lucruri care mie imi cam scapa.
Voi descrie putin si pasii, m-a interesat mai mult sa lucrez si sa experimentez.
Dupa curatarea catorva urme de turnare, usor neplacute (de fapt astea-s cele cu care debuteaza antrenamentul nervilor), am aplicat un primer negru Vallejo. Nu am poze sa va arat cu stadiul acesta, insa va veti face o idee si din pozele mele. Am facut insa o mica greseala care va fi observabila. In incapatanarea mea tembela, am refuzat sa acopar si capul cu primer, ca deh, prostu' pana nu-i fudul, stiti voi continuarea. De fapt am zis ca fiind metalul asa, mai lustruit (insa nu m-am ostenit cu operatiunea asta), se va vedea mai frumos, de la sine. Surpriza a aparut pe parcurs, pe masura ce acopeream cu straturi subtire de metalice Vallejo, s-a produs o departajare a culorilor. Desi era aceeasi vopsea aplicata peste tot, capul nu "stralucea" la fel ca armura. In fine, o lectie insusita.
Pe urma, am trecut la aplicarea culorilor. Aici, am experimentat in doua etape:
1. intr-o prima faza ma oprisem la Oily Steel 70865(mai inchis), Chainmail Silver 72053 (culoare de baza), Chrome 71064 (culaore deschisa). Baza a fost Chainmail Silver, cu putin oliy steel dar, dupa ce am aplicat 4-5 straturi destul de diluate, am observat fenomenul de care aminteam mai sus. Desi lucrez cu o paleta umeda (excelenta inventie, mersi Bogdane din nou!), am realizat ca exista diferente intre pigmentul culorilor (Model Color, Game Color, Model Air), asa ca, in runda a doua am schimbat foaia.
2. a doua faza, adica ieri, am profitat de faptul ca Bogdan (b00gie) mi-a pus la dispozitie niste Vallejo Natural Steel 70864 si Silver 70997, toate aceeasi serie (Model Color) si am atacat din nou partile metalice: coif, armura, aparatori brate cu o combinatie 3/4 Natural Steel si 1/4 Silver. Rezultatul il vedeti mai jos. Am dat cam 4 straturi diluate si am mai revenit cu unul, proportie usor schimbata, cam 2/3 Natural Steel, 1/3 Silver. la fel diluate bine. Am observat ca desi iti ia mai mult timp sa lucrezi cu mai multe straturi subtiri, ai insa un avantaj; realizezi mai repede cand sa te opresti si poti avea mai bine control pe cum evolueaza culoarea. Am impresia ca si Alguhan explica undeva f. bine aceeasi optiune.
Deocamdata atat, voi reveni.
ImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Olaf The Viking » Tue Jul 02, 2013 9:55 am

Ma bucur ca a aparut inca o figurina, poate asta ma mai dinamizeaza un pic si pe mine. Am insa o curiozitate: de ce nu i-ai facut intai fata? Invariabil vei atinge marginile coifului cand o vei fata.
Blana o sa fie cireasa de pe tort :paint:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Nicu Mihai » Thu Jul 11, 2013 12:54 pm

Salve Olaf!

Corect, teoretic, asa trebuia inceput. Dar m-am gandit ca daca faceam mai intai figura si-mi apareau ulterior urme metalice pe fata, era mai complicat de rezolvat. M-am riscat, vom vedea cum va fi. Oricum, fata husarului va fi subiectul imediat de atacat cum termin cu armura si coiful.
Cu sporul nu ma laud, sunt deja in urma cu multe. Dar, aici, tinand cont ca fac un atelier comun cu Bogdan (Papuse), sper sa mearga mai bine.
Nu am pretentii, asa cum am spus, va fi realmente prima figura la care voi experimenta cam ceea ce am citit, vazut prin tutoriale. Asa ca o sa incerc sa am mai multa rabdare si, mai ales, sa duc la capat figurina.
La finalul drumului vom vedea ce va iesi.
Calde salutari tuturor si spor la modelit!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Nicu Mihai » Mon Jul 15, 2013 12:45 am

Astazi am aplicat primele lumini, combinatie cam 50% Natural Steel-50%Silver, pe zonele unde mi s-au parut mie mai expuse. Bogdan m-a ajutat cu niste fotografii, din pacate, in ciuda eforturilor sale, nu stiu daca se observa diferente semnificative, cel putin nu inca la stadiul asta.
In rest, cu pasi mici, inca un mic atelier duminical, in compania unui bun prieten caruia ii sunt tare recunoscator.
ImageImageImage
Last edited by Nicu Mihai on Mon Jul 15, 2013 12:47 am, edited 1 time in total.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Olaf The Viking » Mon Jul 15, 2013 3:22 pm

Sub brat, pe corp, se vede ca e mai putin luminat. Da-i inainte si, voba lui Bill, spor!

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Nicu Mihai » Mon Jul 15, 2013 4:13 pm

Mersi Olaf! Cred ca te referi la poza nr.3. Zona coastelor e lucrata, dar cu un strat mai redus de lumini, care se estompeaza sub brat. Ar trebui sa fie o zona mai intunecata, nu? Asa ca nu am insistat. Stai linistit, voi termina de aplicat si primele umbre si am sa vad cum se prezinta ca aspect general. Voi mai interveni ulterior. Fotografiile la metale sunt destul de inselatoare, am vazut ieri la Bogdan cum s-a chinuit sa prinda niste fotografii mai acatarii.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Olaf The Viking » Mon Jul 15, 2013 9:39 pm

De asta ziceam, ca totusi se vede ceva.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Nicu Mihai » Tue Jul 16, 2013 1:50 pm

Am aplicat din nou umbre, de asta doar cu Natural Steel, am incercat, in special, sa acopar zonele intunecate din interiorul solzilor armurii, zonele de imbinare ale placilor armurii, mici tuse sub anumite linii de sub coif et alia (am citit undeva ca era una dintre cele mai interesante armuri ale finalului de secol XVII, departe de cele standard europene, facute dintr-o singura bucata. Semana cu "lorica segmentata" romana, permitea o mobilitate mai mare si era mai subtire. Asa imi explic acum de ce putea fi purtata direct pe vestimintele obisnuite, cele grele, occidentale, aveau nevoie de o "vesta" din piele suplimentara peste care venea armura). Evident ca am mai deteriorat pe ici si colo, a trebuit sa revin cu lumini.
Am atacat un nou element vestimentar, verdele este mai inchis decat se vede la lumina naturala (Vallejo Medium Olive, Model Color), am incercat si ceva lumini si umbre.
Imi cer scuze pentru calitatea pozelor, pana duminica, cand ma revad cu Bogdan, nu va pot oferi altele mai bune, atata poate Nikon-ul meu (si-arata ca naiba, stiu!).
ImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Olaf The Viking » Tue Jul 16, 2013 5:37 pm

Armura seamana mai degraba cu asa-zisa "muscle cuirass". Eu abia te astept cu fata si penele :paladin:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Nicu Mihai » Tue Jul 16, 2013 6:02 pm

Adica ma astepti la cotitura (apropo de subiectul "fata")! :butcher:
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Next

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron