Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Nicu Mihai » Fri Feb 14, 2014 1:05 am

Mersi Bill!
Rabdare, rabdare, rabdare, imi tot repet. Si vine in curand baza, alta proba de foc pentru mine.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Nicu Mihai » Mon Feb 17, 2014 10:19 am

Duminica, am refacut umbrele cu un wash finut din cerneluri Vallejo, albastru si negru, zonele cele mai intunecate au fost atinse doar cu negru. Refacut si luminile cu Silver si, in cele mai evidente puncte, am atins cu Metal Medium. Si am lipit si cealalta aripa. Sper sa va placa, cam asa arata acum:
ImageImageImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Olaf The Viking » Mon Feb 17, 2014 10:50 am

Bre, arata tare. Eu poate as mai fi facut ceva wash-uri pe armura aia, sa intre doar in gauri, ca prea luceste (desi in mod normal lucea) dar e posibil sa fie de la blitz.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Nicu Mihai » Mon Feb 17, 2014 12:05 pm

Olaf, sa stii ca asa am procedat si am si insistat cu inca una, doua treceri unde mi s-a parut ca era cazul.
Din pacate Nikon-ul meu isi cam spune limitele, iar Bogdan n-a reusit nici el sa scoata niste fotografii mai bune (n-am folosit blitzul, dar lumina seara era ciudata, plus ca am doua becuri la lampile din dotare, unal cu lumina rece, alta calda, asa ca nu-i cel mai potrivit mediu, cred. IN realitate arata mult mai bine!).
Dupa ce o sa-i fac si baza, promitem ca-l supunem unei sedinte foto profesioniste (ei, nu ca la atelierul matale! :dwarf: ).
Voi reveni cu noi poze doar cand e definitiv terminat, inclusiv cu baza si ultimele retusuri facute.
Pana atunci, spor la proiecte si multumesc pentru atentie!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Olaf The Viking » Mon Feb 17, 2014 2:49 pm

Abia astept sa il vad si pus pe baza, sa mai "dau cu ochiul" ce si cum pui pe acolo.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Nicu Mihai » Mon Feb 17, 2014 3:27 pm

Olaf, baza va fi de la Miniart. Am idee cum va arata, nu va fi ceva complicat. Vreau ca husarul sa fie pus in prim plan, o atmosfera de toamna, dar nu mai zic nimic. Vom vedea daca-mi va iesi cum imi doresc.
Calde salutari!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Nicu Mihai » Mon Mar 17, 2014 1:05 am

Daca nu o sa imbatranesc langa husarul asta, cred ca mai recitesc de cateva ori trilogia istorica a lui Sienkiewicz!
Lasand gluma la o parte, cam asta e tot ce-am putut scoate. Atacat teaca, cureaua de la mijloc si bordura circulara a armurii de sub curea, ultimele tuse cu amestecul de cerneluri de la Vallejo (Black +Blue).
Mai sunt imperfectini cu carul, unele neatentii care puteau fi evitate si alte stangacii care se vindeca prin exercitiu.
Weekendul viitor m-apuc de baza.
Va las cu ultimele fotografii, calde multumiri lui Bogdan (b00gie)! O saptamana cat mai buna la toata lumea si spor la proiectele modelistice! ImageImageImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Olaf The Viking » Mon Mar 17, 2014 9:51 am

Arata foarte bine, bravo.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Nicu Mihai » Mon Mar 17, 2014 11:51 am

Multam Olaf, sa-l vedem si cu baza aferenta si pe urma mai discutam.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Pe urmele lui ...Sienkiewicz.Povestea husarului polonez

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 07, 2014 6:55 pm

Inceputul sfarsitului: baza (prima mea baza).
Am utilizat o baza rotunda de la Miniart (http://www.miniart-m.../1_16/16019.jpg). Sunt indicate pentru figurinele lor la 1/16, dar merg perfect si la scara 1/32. Cred ca le voi mai folosi, cel putin pentru cate o figurina merg, cu conditia sa poti "construi" un scenariu decent.
Am "incercuit terenul de joaca" cu banda Tamyia, ca sa nu murdaresc inutil anumite zone. Am aplicat Dass terracota (http://www.colorit.r...delaj-das-.html). Se lucreaza frumos, cu apa, se usuca f. bine. Cat e moale, te poti juca cu el. Cu un ghemotoc de folie de aluminiu, strans bine, am tasat (impropriu spus), fortat obtinerea numitor neregularitati in teren (gropite etec). Am uitat sa mentionez ca, la sfatul lui Bogdan (b00gie), DAS-ul a fost intins usor, pana la nivelul bazei figurinei care a fost integrata armonios. Deci nu m-am dus cu stratul de DAS peste, riscam sa "scufund" cizmele husarului si ar fi aratat aiurea.
Dupa uscare, am aplicat un strat de primer negru Vallejo. Am lasat sa se usuce si pe urma am inceput sa dau un ton terenului cu Black 337, un Negru dar cu nuante maro-verzui. Am facut un amestec cu Chocolate Brown (70872) si pe urma am inceput sa fac dry brush adaugand Iraqui Sand (70819). N-a iesit chiar culoarea care-mi doream, dar am dres-o dupa cu restul elementelor. La interventia lui Bogdan, cu putini pigmenti (AK-081 Dark Earth, Vallejo 73102 Light Yellow Ocre si 73107Dark Red Ocre) si ceva apa am incercat sa rup monotonia terenului dand nastere anumitor pete de culoare. Efectul obtinut a fost interesant, ne-a placut la amandoi. Pentru completarea peisajului am adaugat: o bucatica mica de scoarta de copac, frunze uscate, doua nuante, din rezervele proprii, ceva foliaj de toamna de la Gale Force Nine, o floare galbena seria Green Line (041) de la Frederics Rex si un tufis verde, acelasi producator, aceeasi serie (028). Totul a fost lipit cu White Craft Glue, luat de la o librarie din zona. In scopul transormarii ei intr-o roca, bucatica de scoarta a suferit repetate "maltratari" modelistice: lipit cu white glue, dupa uscarea caruia si-a primit stratul cuvenit de primer negru. Apoi au intrat, succesiv, in scena, un Basalt Grey (70869) strat de baza, deschis cu 70.990 Light grey si dry brushuri finale cu White. Pentru a mai rupe simetria, s-au adaugat niscaiva washuri din seria Model Wash de la Vallejo (Brown, Green+ un wash cu 70.921 English Uniform, pentru a simula si ceva muschi).
Inca mai sunt mici retusuri de facut (de exemplu, tufisul mai trebuie "tuns", ceva frunze aranjate), cam asa arata acum (cu scuze pentru calitatea fotografiilor). Dupa ce voi picta si baza, voi reveni cu fotografii mai de calitate.
Spor la toata lumea!
ImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest