Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Sat Aug 24, 2013 7:20 pm

Salutare ,stimabililor.Este pentru mine o mare onoare sa fac parte din aceasta comunitate si sper ca lucrarile mele sa incante privirile domniilor voastre.Ca un "machetist" incerc ,sa aflu,sa fac lucrari cat mai realistice.
Acest serial care a incantat generatii intregi de-a lungul timpului , reprezinta o fila istorica a cinematografiei romanesti.Din cele zece episoade cu scene memorabile am ales secventa "geamantanul" - min.9 si 09 sec. (youtube).Cu ideea acestei vignete am plecat de la Alba Iulia (Alexie stie) si de aproxim. 2 luni lucrez la ea.
In continuare prezint o etapa a lucrarii , incerc sa detaliez(scuze pt. calitatea fotogr. nu este ceea mai buna)
Image
Pistruiatul si geamantanul. (ICM 35561). Dupa operatiile de inceput,am modificat pozitia corpului cu multa "chituire" (folosind poxilina). Am atasat guler la camasa din folie de aluminiu. La podoaba capilara am folosit melana, o parte a ciorapilor este tot din aluminiu si in ultimul rand palmele care i-au apartinut lui von HJ-Jungen (miniart 35086) existand o diferenta de proportii intre cele doua piese am ameliorat diferenta prin scrijelire.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Cainele Calu l-am folosit din kitul Tamya 1:35 Livestock set.
Image
Image
Image
Personajul de la Targul de vechituri pe care l-am folosit din kitul Miniart 35043, si anume corpul soldatului cu casca a figurinei 5 ,sapca ofiterului, capul si mana stanga a figurinelor 2 si 3
Am modificat gulerul tricoului , am scurtat pantalonii si i-am refacut forma acestora, s-au adaugat cureaua cu catarama si buzunare la spate , podoaba capilara fiind tot din melana. Sapca am mai "inaltat-o" cu ajutorul poxilinei.
Image
Image
Image
Ulterior realizarii pozelor am mai "subtiat" bratele personajului de la targ, am mai modificat si geamantanul, care arata ca un diplomat la inceput, tot prin adaugare de poxilina si am inlocuit palma stanga cu palma fig. cu maneta din kitul Miniart 35040.
Image
Image
Image
Lucrez la vopsirea figurinelor, urmand sa postez fotografii. Linkul de mai jos cuprinde o parte a unor lucrari mai vechi si alte lucruri interesante.
https://plus.google.com/photos/11520308 ... banner=pwa
Toate cele bune, spor sa aveti! :good2:

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby Bill » Sun Aug 25, 2013 2:44 pm

Salut,
Excelent subiect si realizare.
L-am cunoscut pe Calu cazarma unde era incartiruit era langa casa mea in Cluj. Un caine deosebit de inteligent si prietenos cu copiii :king2:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Sun Aug 25, 2013 3:42 pm

Da se pare ca am inceput cu ,,stangul...,, la transferul fotog. din Picasa am uitat ceva... poze mici dar nici chiar asa,scuze...Pentru pesonajul cu geamantan modificarile ulterioare fotograf. sunt la mana care sustine geamantanul (dreapta).Multumesc Bill pentru aprecieri ,spor. :hi:

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby Olaf The Viking » Mon Aug 26, 2013 9:38 am

Interesanta dar si dificila tema. Felicitari pentru subiect si spor la lucru.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby Dan Dutescu » Mon Aug 26, 2013 10:14 am

Salutare Gabi,
daca te pot ajuta cu ceva, da cu o pietricica in geam.

Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby Nicu Mihai » Mon Aug 26, 2013 10:18 pm

Chiar am ramas placut surprins, interesant proiect si frumos rezolvat pana acum.
Astept cu multa placere continuarea.
Felicitari si spor in continuare!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Mon Sep 09, 2013 3:38 pm

Personajul cu geamantan...











Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby Olaf The Viking » Mon Sep 09, 2013 9:25 pm

Ai mutat pozele dupa ce ai dat linkurile aici?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby alexie » Tue Sep 10, 2013 9:26 am

Am avut ocazia să văd live componentele acestei naraţiuni şi m-a surprins plăcut asemănarea acestora cu personajele reale.
Observarea detaliilor definitorii şi reproducerea acestora la 1/35 merită toată admiraţia (şi invidia), parcă aud comentariul reporterului de la Alba (2013 sau 2014): ..este prezent chiar şi un moment din binecunoscutul serial ce a marcat tinereţea ...
Te felicit şi îţi ţin pumnii să reuşeşti finalizarea acestui proiect..mioritic :D

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby Nicu Mihai » Tue Sep 10, 2013 12:35 pm

Foarte fain, spor in continuare!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Next

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests