Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby Dani Chirila » Mon Oct 14, 2013 4:35 am

Felicitari in fata frontului,in mod deosebit pt caine!
La figurine ,eu zic c-ai putea sa le mai aplici niste umbre finute...
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Mon Oct 14, 2013 11:34 am

Motivul pentru care am optat ca model postament:
-pentru a da o mai mare originalitate ,zic eu vignetei am "montat" in int. suport. de pix. dupa cum se poate observa din fotografiile anterioare acest difuzorImage
atasat cu banda dubla adeziva pe un capac de cana termos (capacul fiind foarte util dat. partii din mijlocul capacului care "culisa",indepartand aceea parte,deoarece acolo se afla butonul de functionare al aparatului
Image
si un mic decupaj pe o parte laterala a capacului pt. incarcarea aparatului prin cablu usbImage
date tehnice ala aparatului,umariti link-ul
http://www.cel.ro/boxe-portabile/difuzo ... s-white-l/
Cu sprijinul unui camarad ,acesta prelucrand o"captura"la cerintele mele a executat un" montaj" de 5.20min.care cuprinde:muzica din generic,dialogul Pistruiatului cu actorul Viorel Comanici(de la targul de vechituri pina la terminarea transportului geamantanului de catre acesta)si la sfarsit se repeta melodia din generic.
Cu tel.mobil prin sistemul blutooth,acest difuzor reda "montajul"(ex. volumul difuzor. se regleaza din tel.mobil)Image
Episodul 5 Pistruiatul (youtube)
http://www.youtube.com/watch?v=063fYzpGh_c
Si un interviu cu actorul Costel Baloiu din 2012
http://www.youtube.com/watch?v=h0yTl9cyA5c
Toate cele bune domniilor voastre,va multumesc tuturor pt. aprecieri,toata stima
:acordeon: :acordeon: :acordeon:

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Sat Aug 01, 2015 11:11 pm

Sa continuam cu o :paint: si pentru aceasta lucrare.
In primul rand am urmat sfatul lui Olaf cu doua "spalari" pe drum,borduri ,trotuar, folosind doua wash-uri (in prima faza am folosit AK 066 ,dupa care in faza nr.2 pe cel de la vallejo , Pale Grey 73.202 , exceptie in apropierea bordurilor pt.a nu deranja evidentierea primului wash).
Gardul(model din NV tarii) l-am confectionat din acele scanduri folosite si pe la alte lucrari pt. decor. Fiind foarte subtiri le-am decupat ,folosind o simpla foarfeca ,adica fasi,fasi de diferite dimensiuni si lipite una de cealalta dupa modelul "gardului" din serial ,care apare pret de cateava secunde in secventa din film.
Pentru vopsire, ca baza am folosit un "albastru" de la vallejo cod 963 ,folosind si cod 815 pentru deschiderea culorii.Cu un cutit de modelaj am scrijelit inainte si dupa vopsirea gardului.
Tot pentru decor am mai folosit :
-seminte uscate(nu cunosc specia de copac) -frunze decor.
-dintr-un set( model scene) am folosit o planta formata din doua piese.
-decupaj articol dintr-un ziar interbelic,in care apare si figura Maresalului Antonescu.
-lac mat care la uscare luceste pentru cozorocul sepcii personajului cu geamantan.
Si am refacut umbrele si luminile de pe cele doua figurine ,atat cat am putut eu.


ImageImageImageImageImage



Si cum se prezinta restaurarea :









ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage





Ce as mai putea adauga in vigneta, ex. pe gard un afis de orice fel de reclama sau "propaganda" .Un exemplu ar fi acesta de mai jos ...



Image

Si pe acoperisul gardului o miau ,miau sau cra,cra.

Mult spor :hi:

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: Pistruiatul ep.5 Geamantanul vigneta 1:35

Postby Olaf The Viking » Sun Aug 02, 2015 8:22 pm

Arata mai bine asa. Asteptam pisica.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Previous

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron