WAR ENDS ! figurina scara 1/35

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

WAR ENDS ! figurina scara 1/35

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Fri Sep 06, 2013 10:58 pm

Cu ocazia incheierii Concursului AMA,ED.2012,am primit din partea domnului Cazzavillan Alberto,acest kit din rasina(Stalingrad set S 3508)multumesc Alberto ca " mi-ai dat de lucru ".
Ce pot sa spun doua figurine cu multe detalii care ies in evidenta.Ideea acestei lucrarii a plecat de la fotografia WW2( alb-negru).
Ca timp de lucru apx. 4 luni cu 8,4,3h de lucru pe zi.
Modul de lucru:
-materialul de baza al acvilei este ceara(lumanarea ornamentala),cubul l-am impartit in trei, prima parte corpul si celelalte aripile,toate trei "asamblate"
-zvastica,coada acvilei,cele trei fasii din partea de jos a coloanei ,drapelul , cele doua catarame ale figurinei sunt decupaje din folii de aluminiu
-ca invechire s-au folosit 5 nuante de crete pastel
-ca chituire( acvila)-poxipol si kit de
-ghearele acvilei- varfuri de ace bold da apx. 3mm,indoite putin
-decorul este caramida,portiuni mici de gresie pisate fin si lipite de baza cu aracet
-cu ajutorul unei surubelnite fine(model ceasornicarie)am gaurit portiunea de arma( operatie dupa indepartatea armei) din palmele figurinei, dupa care am introdus port drapelul
-insemnele de pe drapel s-au pictata cu ajutorul unui sablon dar retusate din pensula
-Wasch pe vultur si drapel.
Figurina va fi prezenta la SNMM ed.V
Toata stima, tot respecul spor sa aveti

ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage :hi:

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: WAR ENDS ! figurina scara 1/35

Postby Nicu Mihai » Sat Sep 07, 2013 2:42 pm

Salve Stefan!

Te felicit pentru un subiect grozav si pentru modul in care l-ai abordat! :drinks:
Stindardul respectiv cu ce se termina la capat? Nu reusesc sa-mi dau seama ce-i cu maciulia aia.
Imi place ca rusnacului i-ai reusit o fata cam mongoloida, asta o fi cumva o marca a viitoarei Uniuni Euroasiatice (brusc, mi-am adus aminte de expresia, deja celebra, a prezidentului, "moldovenii cu ochii oblici", apropo de o aderare imposibila).
Mi-ar fi placut si mai mult daca ai fi scos mai bine in evidenta metalicul acvilei. Iar culoarea steagului parca e prea pastelata. Dar aici si eu mai am de invatat, asa ca deocamdata ma bucur de ceea vad si sunt convins ca ne vei mai incanta pe viitor cu lucrari de calitate.
Calde salutari!
Nicu
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: WAR ENDS ! figurina scara 1/35

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Sat Sep 07, 2013 10:56 pm

In primul rand multumesc Nicu pt. felicitari.Da, nici eu nu sunt multumit de aceea "maciulie" care de fapt ar fi o franghie de prindere ,normal ar fi trebuit mai subtire.Aparatul foto trebuia sa il reglez mai bine ,fotogr. sunt fara blit dar au iesit f. "luminoase", in realitate culoarea drapelului este mai inchisa ,toate cele buneImageImage

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: WAR ENDS ! figurina scara 1/35

Postby alby 66 » Sun Sep 08, 2013 1:50 am

Forte bine Stefan modificare forte riuscita....am stiut de la inceput ca figurinele era pe mainile potrivite......
User avatar
alby 66
Signifer
 
Posts: 62
Joined: Sat Mar 30, 2013 9:10 pm
Prenume si nume: Alberto Cazzavillan

Re: WAR ENDS ! figurina scara 1/35

Postby Nicu Mihai » Sun Sep 08, 2013 1:52 am

Multam frumos! Si eu am probleme cu aparatul meu, nu stapanesc inca fotografiatul la un nivel decent, asa ca te inteleg perfect. Imi pare rau ca nu am sa pot sa ajung la Salonul Militar de peste o sapatmana, mi-ar fi placut sa-l vad pe viu. Sper sa mai fie ocazii, poate daca ajungi la expozitia de la Alba, din noiembrie, am impresia.
Astept cu multa placere sa vad si alte proiecte.
Numai bine!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: WAR ENDS ! figurina scara 1/35

Postby Dan Dutescu » Sun Sep 08, 2013 10:05 am

Salutare Gabi,
frumos lucrat, poate mai mergea bibilit un pic vulturul, dar per total este frumos. Abia astept sa-l vad la expo :eatdrink004: .
Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: WAR ENDS ! figurina scara 1/35

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Sun Sep 08, 2013 2:34 pm

Multumim Alberto,dupa ce termin vigneta pistruiatul am sa lucrez si cealalta figurina din kitul primit de la tine :hi:
Nicu sa fim sanatosi cu siguranta ajungem la Alba Iulia... :hi:
Sigur Dane ,ca vulturul mai treduia bibilit dar fragilitatea acestuia nu mi-a permis, un ex. aripile ar fi trebuit sa fie mai subtiri... :hi:
Cateva fotografii care au legatura cu subiectul :
1.titlul de prezentare pe care l-am folosit.
2.model drapel
3.Mosaic Hall (in doua perioade) din Reich Chancellery cu model de pe peretii laterali ai acestuia ,toata stima :hi: ImageImageImageImageImageImage

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: WAR ENDS ! figurina scara 1/35

Postby Olaf The Viking » Sun Sep 08, 2013 3:19 pm

Superbe ideea, conversia si realizarea. Felicitari.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: WAR ENDS ! figurina scara 1/35

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Sun Sep 08, 2013 4:45 pm

Multumim Olaf,toate cele bune :hi:

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: WAR ENDS ! figurina scara 1/35

Postby Bill » Sun Sep 08, 2013 5:40 pm

Felicitari arat frumos.
Vad ca te-ai si documentat serios, excelent !
Spor,
Bill :icon_frown:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Next

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron