Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Zeno » Sun Mar 23, 2014 11:13 pm

Ultimul personaj: Un lup negru.
Mai am cateva accesorii si apoi ii pun pe toti impreuna. Ramane-ti pe receptie. Nu mai dureaza mult.

Image
Image
Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 23, 2014 11:42 pm

Cu ocazia asta am invatat ca lupii pot avea ochii in mai multe culori . Super tare arata.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Zeno » Tue Mar 25, 2014 10:13 pm

Merci Olaf! :hi:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Zeno » Sun Apr 06, 2014 9:59 pm

Anul 117. O veste naprasnica zguduie Imperiul Roman. Imparatul a murit. Vestea se raspandeste repede in toate provinciile si trece granitele imperiului.

Una din capeteniile dace zambeste in barba. Isi aminteste, parca ar fi fost ieri, evenimentele care l-au adus alaturi de fratii sai liberi. Lupta cu romanii, inainte de a trece valea a fost scurta si crancena. Romanii nu au avut nici o sansa. Cand haita a atacat flancul romanilor el a taiat calea de retragere. N-a scapat nici unul sa poata povestii ce s-a intamplat. Isi aminteste fetele lor. Teroarea a sapat cute adanci.

Gandurile nu-I dau pace. "Asa vor patii si acum. Nici nu vor stii ce ia lovit. Au trecut 11 ani si se simt in siguranta pe pamantul stramosilor nostrii! Vom trimite soli la toti fratii nostrii si vom ridica din nou toate triburile. Flamura stramoseasca va flutura din nou. Acum trebuie sa-I lovim".

Lupul simte tumultul din sufletul dacului. Isi intoarce capul si priveste in ochii aprigi, scanteietori.

Om si fiara isi vor uni din nou destinul pentru lupta.

Pe culmile abrupte ale Portilor de Fier, steagul stramosilor flutura din nou. In zare, podul se intinde peste marele Donaris si pe el se scurg bogatiile acestui pamant sacru, alimentand imperiul.

Santinelele avansate, care pazeau drumul de la Dierna la Drobeta, au fost lichidate in graba. Romanii, jos la pod, nu banuiesc nimic. Podul trebuie distrus.

Amintirea-i inca vie, cind au fost aici, la pod, cu marele Decebal si au jurat moarte dusmanilor. Razboiul a fost crancen iar cei mai mari viteji dintre viteji sunt acum la Zamolxis.

Toti, veterani ai razboiului de acum 11 ani, isi jura ca nu vor avea ofihna pana ce pamantul sfant nu va fi liber.

Asa ca... Zamolxis?!... Sa mai astepte!


Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 07, 2014 1:27 am

E geniala. Nici nu stiu de unde sa incep cu intrebarile...

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Dan Dutescu » Mon Apr 07, 2014 7:44 am

Dragul meu Zeno, asa cum se spune pe la noi..... Speachless.. :hi: .
Felicitari maxime, o lucrare excelenta.

Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Bill » Mon Apr 07, 2014 9:39 am

Foarte faina, executie maiastra, compozitie echilibrata, decor frumos. Un pic statica pentru stilul tau dar esti limitat de pozitiile figurinelor. Oricum dramatismul exista prin romanul cazut si lupul care-l maraie cu dispret nationalisto-dacic ;)
Felicitari, ai plamadit inca o opera !
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby alexie » Mon Apr 07, 2014 1:24 pm

Desi stiam majoritatea elementelor, surpriza a fost colosala !
Am tras o fuga pana la oglinda sperand ca am "urechi de dac"....
Felicitari MAXIME ! :hi:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 07, 2014 6:47 pm

O surpriza foarte frumoasa, calde felicitari, Zeno! Daca figurinele le stiam, cat priveste decorul, ai construit unul deosebit, toate personajele sunt bine integrate, modul in care le-ai grupat, terenul, vegetatia, nici nu stiu la ce sa ma uit. De referinta!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Zeno » Tue Apr 08, 2014 1:35 am

Multumesc mult pentru cuvintele frumoase si pentru ca a-ti urmarit acest topic. :hi:
Ma bucur ca va place.
Daca am reusit sa provoc supriza la final asta inseamna ca mi-am facut treaba pana la capat.
Multumesc inca o data si Olaf, incepe cu inceputul.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest