Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby alexie » Sun Mar 09, 2014 1:31 pm

Din ce in ce mai interesant :popcorn:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 09, 2014 5:51 pm

Zeno wrote:Pe computer se vad tip top, iar cand le incarc online in Picasa apar asa cum le vedeti.


Adica prea mici?


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Zeno » Mon Mar 10, 2014 1:12 am

Nu sunt prea mici ci lipsite de contrast si foarte luminoase comparat cu originalul.
Daca te iuti la pozele celtului, primele doua fotografii sunt spalacite iar ultima si cea de grup sunt asa cum trebuie. Nu stiu de unde vine chestia asta. Unele se vad bine si unele nu. Fara nici o noima si nu pot sa-i dau de capat.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Olaf The Viking » Tue Mar 11, 2014 10:43 am

Sincer nu am remarcat asta, nici la tine si nici la pozele mele. O fi de la Picassa? Poate intra automat sa "corecteze" pozele?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Zeno » Wed Mar 12, 2014 2:46 am

Olaf The Viking wrote:Sincer nu am remarcat asta, nici la tine si nici la pozele mele. O fi de la Picassa? Poate intra automat sa "corecteze" pozele?

Chestia ma zapaceste complet pt. ca este o chestie aleatoare, fara nici o noima. Cand o face cand nu.
Uite un exemplu:

ImageImage

La asta ma refer. Ambele fotografii luate in acelesi conditii si descarcate in Picasa una dupa alta. Ambele arata ca prima pe computerul meu. Pur si simplu a doua fotografie este distorsionata. Uitate la background. Habar nu am ce se intampla. De fiecare data cand descarc in Picasa imi tin degetele incrucisate ca poate iese bine.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby alexie » Wed Mar 12, 2014 7:56 am

Zeno,
Eu aș avea o explicație, departe de o opinie avizată, care se încadrează în sintagma veche "baba și mitraliera".
Prelucrez fotografiile înainte de încărcare pe Picasa. Am un program unde am salvat o fotografie la dimensiuni standard (o pagină alba), adică nu descarc fotografiile la dimensiunea reală. Din ochi micșorez originalul și apoi copy /paste pe șablon. Când nu estimez corect (99% din cazuri) redimensionez la fața locului, mai micșorez puțin sau mai măresc puțin până calcă exact pe șablonul prestabilit. Când exagerez cu micșorarea originalului (să zicem, un sfert din șablon ) după redimensionare totul este o.k. Cel puțin pe calculator, când descarc pe Picasa..........fotografiile "greșite " apar exact ca cea aceea expusă de tine.
Atâta pot :blush:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Zeno » Thu Mar 13, 2014 1:28 am

alexie wrote:Zeno,
Eu aș avea o explicație, departe de o opinie avizată, care se încadrează în sintagma veche "baba și mitraliera".
Prelucrez fotografiile înainte de încărcare pe Picasa. Am un program unde am salvat o fotografie la dimensiuni standard (o pagină alba), adică nu descarc fotografiile la dimensiunea reală. Din ochi micșorez originalul și apoi copy /paste pe șablon. Când nu estimez corect (99% din cazuri) redimensionez la fața locului, mai micșorez puțin sau mai măresc puțin până calcă exact pe șablonul prestabilit. Când exagerez cu micșorarea originalului (să zicem, un sfert din șablon ) după redimensionare totul este o.k. Cel puțin pe calculator, când descarc pe Picasa..........fotografiile "greșite " apar exact ca cea aceea expusă de tine.
Atâta pot :blush:

Merci Lucian!
Eu am un software care mi le formateaza la fel pe toate. Apoi le dau un sharp si gata. Toate sunt prelucrate la fel. Apoi incarc in Picasa si iese ce vezi mai sus. Cand este OK cand nu.
Nu-I dau de capat si ma enerveaza ca nu ma mai pot baza pe Picasa. Dupa ani de zile de functionare tip top, asa, din senin, ma trezesc cu chestia asta. In fine, o sa-i dau eu de capat cumva.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Zeno » Sun Mar 16, 2014 2:13 am

Am mai avansat un pic. Aproape gata.

Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby Nicu Mihai » Mon Mar 17, 2014 12:05 am

F. fain, abia astept sa-i vad pe toti aranjati!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Zamolxis!?... Sa mai astepte! Partea a 2-a

Postby alexie » Mon Mar 17, 2014 1:22 pm

Nicu Mihai wrote:F. fain, abia astept sa-i vad pe toti aranjati!

Romanul este deja aranjat :mosking:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests