Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kittel

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kittel

Postby Bill » Wed Nov 27, 2013 12:21 am

Sers,
Incep acest topic unde voi prezenta noul meu proiect. Dupa mult prea mult timp ocupat cu "Lupul intre oi" :knight: m-am decis sa ma ocup de un proiect mai mic adica o minidiorama sau vigneta in care eroul principal va fi un Messerschmitt Bf 109 F-2 pilotat de catre Feldwebelul(in acea vreme) Otto Kittel. Pentru ca dorinta mea a fost sa montez din nou in special avioane voi mentine simpla povestea si langa avion voi mai pune doar un Kubelwaggen si maxim 3 figurine.
Fac asta si pentru ca doresc sa aduc in atentia modelistilor si nu numai un as destul de uitat si de neglijat de catre istorici si pasionati si anume Otto "Bruno" Kittel.
A avut 267 de victorii obtinute in 583 de misiuni. In afara de faptul ca este al patrulea as ca numar de victorii, este si pilotul cu cele mai multe victorii obtinute pe Focke Wulf 190 si anume peste 200.
Alte informatii despre acest exceptional pilot gasiti aici:
http://fw190.hobbyvista.com/kittel.htm
http://www.pilotenbunker.de/Jagdflieger/Luftwaffe/KittelOtto/Otto-Kittel.htm
In pofida faptului ca este asul lider cu victorii pe FW 190 prima macheta montata de mine a unui avion pilotat de el este un Bf 109 F2 din perioada Iulie 1941 la Krasnogavrdeisk in URSS, in perioada planului Barbarossa.
Image
Este un camuflaj deosebit pentru un Friedrich in RLM 70/71/76. In viitor voi monta si un Fw 190 pilotat de el si anume un A5 sau un A9. Surpinzator pentru un asemenea as pozele cu avioanele lui sunt inexistente(din ce am cautat si intrebat eu pana acum) si profilele existente sunt realizate dupa relatari din arhive si din cartea "Oberletunant Otto Kittel" scrisa de Franz Kurowski, un reputat istoric al asilor germani din WW2.
Kitul va fi un foarte laudat Bf 109 F2 de la Zvezda va prezint in continuare cutia si piesele:
Image
Ramele cu piese:
Image
Instructiuni, decalurile dedicate de la Authentic Decals si piesele tansparente:
Image
In urmatoarea fotografie mastile Eduard, PE-ul adeziv colorat zoom tot Eduard si doua seturi de corectie de la Quickboost unul la esapamente si altul cu eleroane corecte si intake corect:
Image
Kubelwagenul ce va fi in vigneta cu setul de PE Aber:
Image
La figurine nu m-am decis inca ce folosec voi alege 2-3 figurine din seturile urmatoare:
Image
In final rama de dimensiuni mici cu un 109 F1 pentru a-mi face idee de dimensiuni. In spate profilul din decaluri:
Image
Ideea este sa-l fac cu capacele(sau un singur capac) de la motor deschis si ceva personal de psita lucrand la intretinere. Kittel a pierdut acest avion din motive tehnice el reusind sa se salveze. Deci viitoarele figurine au fuserit ceva :jester:
Am inceptu deja motorul revin cu primele poze.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Olaf The Viking » Wed Nov 27, 2013 3:28 pm

Bre, esti un exemplu. Cum ai terminat una, gata, incepi alta. :hi:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Nicu Mihai » Thu Nov 28, 2013 10:14 pm

Bill, nu-ti spun ce incantat sunt de noua alegere. Vad si Bf de la Zvezda pus la incercare. Personal, mi-ar place setul de la ICM stanga, colorat, l-am desfacut si eu si-mi place mult cum arata. Se potriveste si cu masina pe care o introduci in decor. Daca-mi dai un mail, iti trimit un material fain cu o analiza a kiturilor de kubeluri, depistat recent.
Abia astept sa vad ce-ti iese, am toata increderea ca vom asista la un nou proiect de succes. Calde salutari!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Fri Nov 29, 2013 4:27 pm

Multam Olaf si Nicu.
Sa vedem cum iese, inmatricularea e frumoasa si deosebita. Cu figurinele ma gandesc sa las trapele de la motor dechise si sa folosesc figurinele din setul ICM care trebaluiesc la DB601N. Motorul e superdetaliat in kitul Zvezda si o incantare de montat.
Urmeaza sa avansez la el deocamdata am un derapaj in taratoare si fac un mic Jagdpanzer 1/87 complet din rasina.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
PS Nicu, ma intereseaza materialul iti dau PM, multumesc
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Sun Dec 08, 2013 5:09 pm

Servus,
Un mic update deoarece am lucrat la motorul DB601N care va fi indecent de expus si vreau sa figurez cat mai multe detalii. Motorul dat in kitul Zvezda este frumos reprodus dar totusi ii lipsesc detalii de genul furtune, cabluri si chiar sistemul de evacuare a aerului de la supercharger.
Am inceput si am figurat cateva cabluri spre cilindri:
Image
In stanga motorului am pus conductele de aer pe care le-am luat de la un motor rasinos de la FM details, vedeti in spate kitul. Voi mai pune cabluri inclusiv cele ce vin de la fiecare bujie si se unesc cu cablul principal ce vine de la generator.
O alta vedere cu superchargerul si gaurile facute pentru cablurile de la bujii:
Image
Va urma...
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Olaf The Viking » Mon Dec 09, 2013 9:29 am

Bre, tu canibalizezi vreo 5-6 kituri ca sa scoti unu' meserias! :butcher:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Mon Dec 09, 2013 11:26 am

Asa-i sunt predispus spre canibalizari dar in anumite limite. De exemplu la sistemul de aer de la supercharger tocmai incercam sa-l fac eu cand mi-a aratat Tibi ca aveam la motoarele rasinoase de la FM Detail. Si avand doua, unul a intrat pe DB601 de la acest F2 iar al doilea va veni copiat in rasina sa completez la loc primul kit FM Details.
Dar cand am nevoie bag mana adanc in harciogarie si scot fara mila ce-mi trebuie :dwarf:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Tue Dec 31, 2013 12:55 pm

Aho, aho copchii si frati,
Am mai progresat, tot trag fire si sirme la motor si cocpit.
Motorul care inca nu e gata mai am de pus ceva cabluri din care cateva vor fi puse dupa ce montez motorul in fuselaj. Si asta se va intampla tarziu pentru ca vopsirea o fac cu capacele inchise si cu botul gol:
Image
Si lateralele cocpitului si restul:
Image
Am dat un lac mat si urmeaza tratamente cu pigmenti si un eventual filtru.
Un an nou in general dar si modelistic minunat !
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Olaf The Viking » Tue Dec 31, 2013 6:12 pm

Bre, arata meserias. AK-uri la greu?

Hai la multi ani si tie, si restului hoardei de tapiri si nu numai.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Tue Dec 31, 2013 7:41 pm

Multam Olafe, dar inca fara Ak-uri. Doar un wash cu tus+apa si apoi un lac mat. Acum urmeaza un filtru si ceva pigmenti metalizati.
Va urma,
La multi ani !
Bill :acordeon: :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Next

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron