Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kittel

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby alexie » Thu Mar 27, 2014 1:56 pm

Cam nasol sa mergi cu diorama "avion pe camp", poate ar fi o idee, buna, sa te bagi la repulo hobby sau mester.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Thu Mar 27, 2014 4:05 pm

Sers Luci,
Cu asta voi merge la M-9, Master “1/48 si mai mari, cu panouri si usi de acces deschise”
Asta ziceam ca ma obliga la Mester avand panourile deschise.
Deci fraudulos ma inserez in randul Mesterilor :ireful1:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Sat Apr 05, 2014 11:00 pm

Ahoe,
Iata baza cu avionul asezat. Diorama va fi continuata dupa intoarcerea de la Moson, mai am de facut figurinele, Kubelwaggenul si sa mai adaug cateva accesorii la baza.
Image
Si centurile HGW terminate, au fost puse intre timp in cocpit. La avion mai am doar de pus sistemul de asigurare al cupolei, tubul Pitot si antena cu izolatorii. Pana luni sunt gata, avionul va fi singurel pe baza mai pun doar cale la roti.
Image
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby alexie » Mon Apr 07, 2014 1:05 pm

Arata bine "gazonul" si pamantul iar avionul lui Otto pare si el o.k. :D

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 07, 2014 6:50 pm

Bill, imi pare rau ca nu vei putea duce avionul intregrat in diorama, ce ne-ai aratat pana acum imi place mult.
Sunt curios cum ai facut terenul.
In rest, succes la Moson, sa reveniti incantati si motivati (si cu niscaiva decoratii)!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Mon Apr 07, 2014 9:29 pm

Szia(ma acomodez cu maghiara :smiley-laughing021: )
Multam fratilor, terenul e in lucru dar il duc la Moson sa serveasca doar drept baza pentru Friedrich, fiind din filmul Siwerskaja URSS. Pe el mai vreau sa fac niste balti, bolovani, poate un trunci de copac sau buturuga.
Nicule, e facut din nisip rosu de la Rapa Tapirilor de langa Craiova fixat cu aracet amestecat cu apa. Dupa un strat de primer Vallejo negru l-am vopsit cu Madel Master Dark earth si tratat cu pigment Russian earth de la Mig Prod si cu pigment fixer. Smocurile de iarba sunt gata facute din seturile de toamna, vara si iarna.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 07, 2014 9:49 pm

Bill, mersi, gata, m-ai trimis pe teren (Rapa Tapirilor, langa Craiova)!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 08, 2014 5:38 pm

Rapa nu ai sanse sa o gasesti (nu cred ca noi am reusi) in schimb ... acum doua zile am dat in garaj peste punga (evident gaurita) cu nisip de acolo (dupa 3-4 ani de cautari). Daca vrei vedem cum facem sa primesti un esantion.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Nicu Mihai » Tue Apr 08, 2014 7:10 pm

Sa nu poluam topicul lui Bill, gasesc eu nisip, stai linistit. Multam de oferta, n-oi ajunge sa umblu prin rape dupa el :mosking: .
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Mon May 12, 2014 12:49 pm

Salve,
Am terminat avionul inainte de Moson, iata pozele facute acum chiar pe baza pe care vor veni si restul personajelor:
Image
Image
detalii motor:
Image
Image
Image
Image
Image

Acum continui cu restul detaliilor adica Kubelul. Am vopsit si lipit partial dintre piese si am confectionat pedalele, lipsa totala in kitul Tamiya:
Image
Image
Si burtica, dar fara nici un fel de murdariri, doar un wash general:
Image
To be continued....
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron