Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kittel

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Wed Mar 12, 2014 4:35 pm

Aloha,
Multe s-au intamplat de la ultima postare :dwarf:
In primul rand dupa postshading am dat un filtru si mi s-au parut prea deschise petele, asa ca am revopsit toata partea de RLM71 cu ocazia asta am inchis la culoare RLM71 Gunze prin adaugarea de Nato black de la Tamiya care e un fel de negru verzui. Am obtinut astfel culoarea potrivita, luand ca etalon esantionul de pe mostrarul de la Eagle Cals:
Image
Postshadingul a fost refacut mult mai discret si am pus decalurile dupa care am dat un strat de Future sa le sigilez si sa termin washul.
In poza am mai pus si capotele, trenul de aterizare, coafa si elicea. La decalurile Authentic Decals am avut probleme chiar la Grunherz-uri care s-au spart in bucati in apa. Am reclamat la Oleg care e autorul si proprietarul si astept o coala de schimb. Noroc ca la restul le-am inlocuit la timp si "8 negru" a iesit bine pentru ca l-am tinut in apa extrem de putin.
Dar am tras o duda majora cand am aplicat BK-urile de pe intrados si le-am pus intr-o pozitie gresita :dash2:
Am vazut asta doar cand am facut poza urmatoare:
Image
Cum dracu am facut asta, nu stiu.....acum le dau jos si pun altele pe pozitia reala adica mult mai inspre partea galbena de la capetele de plan.
Apoi continui si pun inimile verzi cand vin din Russia de la Oleg-Authentic decals.
Va urma,
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Olaf The Viking » Wed Mar 12, 2014 8:24 pm

Sa stii ca nu te-am injurat eu ... :dwarf:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Wed Mar 12, 2014 11:54 pm

Pana acum nu am banuit nimic :-)))))))
:crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Vasile Bratu » Sat Mar 15, 2014 12:07 am

Arata din ce in ce mai bine, Tudor!
Astept si eu continuarea. Pana una - alta spor si numai bine!
Vasile
User avatar
Vasile Bratu
Immunis
 
Posts: 23
Joined: Thu Apr 04, 2013 9:33 pm

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Sat Mar 15, 2014 1:49 pm

Multam fain Vasile, sporul nu-i cel mai grozav dar revine el :mace:

Am dat jos Bk-urile de pe intra si am pus altele in pozitia corecta !
Image
Scuzele mele modelistice pentru gafa alzheimeristica :black_eye:
Am pus trenul de aterizare si am finalizat retusurile la vopsire:
Image
Si acum poza semiprofil fata cu acareturile care mai vin puse:
Image
Ce mai vine pus ca decaluri sunt cele doua Grunherz-uri ce-s pe drum. Vor fi sub sectiune centrala a cupolei si sunt mari asa ca vor arata fain :pirate:
Voi continua cu cateva conducte si sitemul de miscare a trapei radiatorului de pe burta. Trapa va fi deschisa asa ca se va vedea totul si sper sa arate bine cu ceva tevusti pe acolo. Apoi trepele motorului si ultimele murdariri tratamente. Am uitat sa spun ca in poza este deja dupa un filtru cu Future+buff+grey sa fie un mic efect de fading.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby alexie » Sat Mar 15, 2014 9:35 pm

O mică bijuterie !
Abia aştept să o studiez la Moson, apoi la Alba etc.
Felicitări :crazy_pilot:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Wed Mar 19, 2014 10:27 pm

Multam Luci. Va concura(fortat deoarece cu capace deschise numai acolo am voie) la master cu de-alde Per si Akos Szabo deci e de umplutura :cavaler: dar e un proiect nou pentru mine fiind primul avion cu atatea capace deschise.
Si acum un mic update unde se vede ce am postat in capacul inferior al motorului, inspirat fiind de o poza si un desen cu un F-2 deschis.
Image
Langa se vad cele doua cale ale rotilor din setul de la Brengun. De asemenea am inlocuit tijele cu care se proptesc cele doua capote, plasticurile erau prea groase si am confectionat altele din coarda de pian de 0,5 mm. In dreapta sus se vede o aparatoare de la esapamentele dreapta. In cursul manevrarii am agatat plasticul si l-am rupt. Nu mi-a placut cum arata asa cu taietura la mijloc si am facut alta aparatoare din folie de plumb, care va veni postata curand, dupa ce-i dau si un strat de Future.
Curand ma apuc si de baza care va fi cu pamant + smocuri de iarba sa vad poate simulez niscaiva noroi doar suntem la Siverskaja in URSS.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Nicu Mihai » Wed Mar 19, 2014 11:44 pm

Ca de obicei, frumoasa piesa, stil ordonat, abia astept sa-l vad cocotat pe baza ca sa-l admir in toata splendoarea, nu?
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Olaf The Viking » Thu Mar 20, 2014 11:14 pm

Mie mi se pare genial si, in mod normal, daca nu ar fi reputatia domnilor alora de care ziceai, ar concura cu succes cel putin de la egal la egal cu ei.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Diorama/Vigneta Bf 109 F2 pilotat de Feldwebel Otto Kitt

Postby Bill » Wed Mar 26, 2014 11:18 pm

Merci Olafe dar totusi sa vedem ce se intampla. Asa cum am tot zis ideea este sa fii acolo, in rest nu prea conteaza.
Si ultimele progrese dupa ce au sosit decalurile cu Grunherz din Odessa(Ukraina...sau Russia, nu se stia inca :-))))
Image
In fata cupola demascata si blindajul. Dupa cum observati capacul inferior a fost montat.
In poza urmatoare figurinele care se pregatesc de asezare. Am de ales intre doua seturi de mecanici pe care i-am grupat in poza.
Image
In stanga setul care vine pus in mod normal pe dreapta motorului. Eu doresc sa pun botul( SIC :smiley-laughing021: ) catre N-V parca nu-i bine. Si atunci am inceput vopsirea altui set de doi mecanici din celalalt kit ICM care vin pusi pe partea stanga a motorului. Ce ma deranjeaza la acest mis-en-place este ca amandoi sunt pe jos pe cand cei din partea opusa sunt unul pe aripa si celalalt pe roata, lucru inedit si interesant.
Deocamdata stiind ca nu pot termina totul pentru Moson si avand ritmul meu propriu fara legatura cu altceva, merg mai departe si voi duce avionul fara nici o figurina. Daca cumva termin si restul, printr-o minune atunci aduc totul, dar ma cam indoiesc.
In poza cu figurinele se mai vad si piesele Kubelwagenului Tamiya taiate de pe rame si PE-ul Aber pe care-l voi folosi.
Si ultima poza cu baza facuta pana la aparitia ierbii care urmeaza sa fie lipita. Culoarea este "russian earth".
Probabil voi mai pune doar ceva smocuri de iarba si avionul.
Image
To be continued....
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

PreviousNext

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests