Soldatul Wermachtului vigneta scara 1/35 restaurare

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Soldatul Wermachtului vigneta scara 1/35 restaurare

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Sat Feb 08, 2014 11:37 am

Salutare,domniilor voastre
Da,este vorba despre o vigneta pe care majoritatea dintre voi o cunoasteti,totusi am incercat,atat cat am putut,zic eu sa o "restaurez"...
Foto asa cum arata inainte...
Image
Image
Image
Image
Marea restaurare consta in modificarea frunzelor de floarea soarelui,adica din folie de aluminiu am confectionat -decupat,vopsit,lipit apx. 38 de frunze pe 3 dimensiuni:
- primele cele mai mici pt. partea de sus a tulpinei
-cele standard,majoritatea aprx. 70% din frunze
-ultimile intro cantitate mai mica adica putin marite fata de cele standard pt. partea de jos a tulpinei
Image
Image
Cu ajutorul unei pensete ,un colt de burete pt. vase de bucatarie si cateva nuante de vopsele(excesul de vopsea scurs mai intai pe un servetel ) si am "tapetat" casca figurinei, ex. ca in fotografia de mai jos,multumesc pt. sfat lui George Dobre
Image
Am inlocuit o parte din vegetatie (muschi de un alt soi) acela mai vechi si-a schimbat culoarea .
Datorita topicului " recoltare si pastrare vegetatie -Calin Ungureanu ",am pus in practica tot ce s-a scris in acel topic,cu aceasta ocazie ii multumesc.
Ca o mica noutate , kit-ul din care am folosit cainele pt. Pistruiatul am modificat un pui de gaina intrun porumbel gulerat(acesta l-am folosit ca model) i-am atasat noi aripi " coada " si ghearele.
Image
Am retusat ochii figurinei,prafuirea floarei soarelui cu 3 culori de crete pastel (frunzele, tulpina si floarea acesteia)
Titulatura vignetei am primit-o din partea unei prof. de limba germana, daca doamana a gresit atunci am gresit si eu.
Pentru a va plictisi urmariti link-ul cu mai multe fotografii ale vignetei.
Toate cele bune si mult spor in lucrarile domniilor voastre.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
https://picasaweb.google.com/1152030808 ... cara13502#

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: Soldatul Wermachtului vigneta scara 1/35 restaurare

Postby Nicu Mihai » Sat Feb 08, 2014 12:00 pm

Stefane, imi place ce-ai facut. Frunzele sunt mai mult realiste, puiul acela, transformat in porumbel, da un plus de efect. Oricum, nu pare sperios sau nu l-a obervat pe "nemtalau". Imi place figura "neconvingator ofensiva" a germanului!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Soldatul Wermachtului vigneta scara 1/35 restaurare

Postby alexie » Sat Feb 08, 2014 11:56 pm

Categoric s-a meritat efortul, porumbelul s-ar putea să deconspire poziţia teutonului. Poate de aici privirea remarcată şi de Nicu.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Soldatul Wermachtului vigneta scara 1/35 restaurare

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Sun Feb 09, 2014 6:28 am

Daca "Hans" va fi luat in "vizor" de catre un "sniper' Ivan urmeaza continuarea (cu parere de rau)in vigneta urmatoare(ca doar este si un "cantec")...http://www.youtube.com/watch?v=FeJN42V7AAM
Toata stima :hi:

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: Soldatul Wermachtului vigneta scara 1/35 restaurare

Postby Olaf The Viking » Mon Feb 10, 2014 2:25 pm

Arata mult mai bine asa, se pare ca discutia "las-o asa, nu mai umbla la ea, sa se vada evolutia ta in timp" are nou material acum.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu


Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron