German Panzergrenadiers in Winters ,scara 1/35

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

German Panzergrenadiers in Winters ,scara 1/35

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Fri Feb 28, 2014 9:49 pm

Cu ocazia intilniri de luna aceasta de la Olaf, cu sprijinul lui Alberto ,am achizitionat o copie fidela a acestui set.
Image
Image
De obicei nu ma opuc de o noua lucrare pana nu o termin pe cea la care lucrez in prezent,dar nu m-am putut abtine sa incep lucrul si la acestia, care pot spune ca sunt "bijuteri", mi-au placut foarte mult,detalii frumoase pt. niste copii.Bine au necesitat unele debravurari si umplerea unor goluri...
Pentru fetele acestora am folosit aceleasi culori de baza si la final fara filtru:
baza v.876 brown sand
lumina v.815 basic skin tone
umbra v.814 burnt cad.red
De specificat ca pentru mine prioritar este cealalta lucrare,aceasta este pe locul doi
Prima fig. i-am montat cureaua de purtare(din folie de aluminiu) a castii acesteia.Pt. casca am folosit v.979 german cam. dark green si un v. 986 deck tan(alb) foarte diluat ,"cagula" baza v.994 dark grey, lumina baza+815basic skintone si umbra v.995 german grey
Image
Image
Image
Image
A doua fig. pt fata aceleasi culori ca la prima, caciula ext. v.830 ger.fieldgrey ww2,blana caciulei v.981 orange brown si si suportind si un wash,pt barba lui Hans-v.880 khaki grei ...
Image

Image
Image
Image
Pentru mine aceasta lucrare este o provocare pt .ca nu am lucrat pana acum nimic de acest gen de echipament-tinuta,anotimp,decor dar iesim din standardul field grey.
Luptand in conditii vitrege (-40gr.C)poate ii voi sprijini cu un "intaritor de recul" ca in fotografia de mai jos.
Image
Si ca dotare din cutia cu maimute poate voi folosi una din cele doua piese pt decor(foto)
Image
Image
Deocamdata doar atat,pana la final avem de lucru ,spor :hi:

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: German Panzergrenadiers in Winters ,scara 1/35

Postby alexie » Sat Mar 01, 2014 12:41 pm

Cam deprimantă tema pentru acest moment când așteptăm să sosească, odată, primăvara.
În rest, atât figurinele cât și vopsirea sunt de top.
Spor! :hi:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan


Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests