Fan Courier

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Fan Courier

Postby Gurbanescu Silviu » Fri Apr 11, 2014 5:01 pm

Cum si de ce au disparut centaurii. Simplu! Serviciul grec de posta rapida i-a folosit din plin promitandu-le concedii bine platite in statiuni de lux si multe femei la dispozitie. Epuizarea si oftica (nu tu concedii, nu tu femei), i-a terminat rapid. De ce? Pe atunci nu exista U.E.

Ce pot sa zic....a fost o lucrare care mi-a dat mai multe batai de cap decat credeam. Initial o "vazusem" in alt mod (mai exact statuia ar fi trebuit sa fie de fapt o coloana, sau sa faca parte dintr-o coloana, care avea sa fie daramata/trasa cu lantul de centauri). N-am luat in calcul faptul ca bestiile sunt destul de corpolente raportat la dimensiunea statuii, si ca un singur centarur ar fi fost de ajuns sa se "ocupe" de treaba cu pricina. Asa ca am fost nevoit sa regandesc tabloul. Nu stiu cat de bine a iesit intr-un final, insa stiu cu siguranta ca boala lunga este moarte sigura, asa ca m-am oprit aici. Deja incepusem sa ma plictisesc. Centaurii si fata sunt facuti la scara 1:32, flacaul cu sulita cam la scara 1:35
Sper sa va placa rezultatul.
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Fan Courier

Postby alexie » Fri Apr 11, 2014 11:28 pm

Silviu, lucrarea este bestiala. Din punctul meu de vedere singurul lucru imperfect este lantul, chiar daca acesta este fixat pe pozitie iți recomand sa schimbi zalele accesibile cu unele mai realiste.
Felicitari :hi:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Fan Courier

Postby Gurbanescu Silviu » Sat Apr 12, 2014 5:46 pm

Multam frumos Alexie pentru apreciere. Ma bucur ca-ti place cum a iesit. Ai foarte mare dreptate in legatura cu lantul, am pus ce am avut la indemana ca sa termin odata povestea asta ca sa pot face "legatura" dintre creaturi statuie, sincer m-a interesat mai putin forma zalelor.
Teoretic nici n-ar trebui sa caut alt lant....material pus pe fiecare zala si modelat in asa fel incat sa aiba o alta forma se poate face....dar sincer sa fiu, este o chestie la care inca nu sunt dispus sa ma inham deocamdata. Urmatoarea miscare ar fi macelarirea centaurilor si transformarea lor in kit.
Oricum, multumesc inca odata pentru comentariu.
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Fan Courier

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 14, 2014 10:18 pm

Arata nemaipomenit. Biciul ala trebuie sa aibe alta forma, initial am crezut ca e o trompeta romana.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Fan Courier

Postby Gurbanescu Silviu » Tue Apr 15, 2014 11:09 am

Multam frumos Olaf, ma bucur ca-ti place. Forma generala a biciului nu o consider o greseala. Daca biciul ar fi fost folosit pentru a lovi, atunci ar fi luat forma unei linii intinse.....daca rolul lui este de a "plezni", ia forma unui arc de cerc (mana descrie o miscare de rotatie, miscare care este imprimata inclusiv biciului) ceea ce intr-adevar, aduce ca forma cu cea a unei trompete romane. Vraful biciului pot spune ca nu-mi place cum l-am facut, asta ar fi ceea ce cred eu ca este gresit acolo (ca greseli sunt si in alte parti). Inca odata insa, multam pentru apreciere. :drinks:
User avatar
Gurbanescu Silviu
Imaginifer
 
Posts: 152
Joined: Thu Apr 04, 2013 8:59 pm

Re: Fan Courier

Postby Dani Chirila » Wed Jun 18, 2014 2:49 am

No comment...just :hi: .
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm


Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron