Saxonii

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Saxonii

Postby Olaf The Viking » Tue Aug 12, 2014 10:55 am

Scoarta de pin e o noutate, ma bucur ca am intrebat. Terenul in rest e din putty ?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Saxonii

Postby Zeno » Tue Aug 12, 2014 11:34 pm

Olaf The Viking wrote:Scoarta de pin e o noutate, ma bucur ca am intrebat. Terenul in rest e din putty ?

Structura de baza este din Styrofoam (izolatie pt. constructii) lipita de baza din lemn. Spatiile rezultate le-am umplut cu putty iar texturarea (ce se vede vopsit) am facut-o cu Valleyo Dark Earth 26.218. Este o pasta siliconica care are un grit amestecat in ea. Foarte usor de lucrat cu ea. Se aplica cu pensula prin intepare si rezulta o suprafata realistica. Apoi am vopsit totul asa cum se vede.
Sper sa ajute.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Saxonii

Postby Olaf The Viking » Wed Aug 13, 2014 7:46 pm

Aha, asta era. Am folosit si eu pasta asta la baza de la Jedi Star Fighter. E destul de moale, trebuie aplicata in strat subtire.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Saxonii

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Wed Aug 13, 2014 11:15 pm

Excelenta lucrare,toata stima.
:hi: :hi: :hi:

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: Saxonii

Postby Zeno » Wed Aug 13, 2014 11:21 pm

Olaf The Viking wrote:E destul de moale, trebuie aplicata in strat subtire.

Eu o aplic cu pensula nu prin miscarea obisnuita (pensulare drepta/stanga si invers) ci prin intepare. Rezulta un strat mai gros dar foarte bine texturat.
Nu o folosesc ca element de structura pt. ca, asa cum spui. este moare. O folosesc numai pt. textura suprafetei. Ia vopseaua foarte bine. Nu este nevoie de grund.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Saxonii

Postby Zeno » Wed Aug 13, 2014 11:22 pm

Stefan Laurentiu Gabriel wrote:Excelenta lucrare,toata stima.
:hi: :hi: :hi:

Merci mult! :hi:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Previous

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests