Kurfurst Friedrich I, Imai 1/12

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Re: Kurfurst Friedrich I, Imai 1/12

Postby Nicu Mihai » Sun Jan 17, 2016 12:26 am

Buna Bill!

Mă bucur că faci progrese cu acest proiect, drag mie. Ce mi se pare interesant de urmărit, ca modul în care utilizezi acele culori metalice să ducă tot mai mult spre o armură (că-i piesă renascentistă, produsă la celebrele ateliere din Milano sau în Germania, ăstea-s deja detalii), nu spre un robot.
Ca de obicei, lucrezi foarte atent şi curat. Mi se pare puţintel cam ciudată culoarea, deşi ai obţinut un contrast frumos între lumini şi umbre. O să mai uzezi cât de cât armura sau o vei lăsa aşa?
Abia aştept să văd ce urmează.
Să ai spor!
Nicu
Last edited by Nicu Mihai on Sun Jan 17, 2016 12:39 am, edited 5 times in total.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Kurfurst Friedrich I, Imai 1/12

Postby Nicu Mihai » Sun Jan 17, 2016 12:30 am

Scuze, între timp am privit şi fotografiile indicate în linkul tău, m-am lămurit despre ce armură era vorba!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Kurfurst Friedrich I, Imai 1/12

Postby Bill » Sun Jan 17, 2016 12:44 am

Multumesc fratilor :-)
Nicu, deocamdata o scot la lustruit si dupa ce vopsesc curelele si altele fac un wash si pe metalizat incerc doar niste pigmenti. Electorul o tinea foarte curata :dance2: Unii au vopsit armura cu chrome, nici chiar asa ! :moderator: imi parea chiar prea oglinda.
Cu silverul asta lustruit, parca e ceea ce doream. Sa vedem finalul, si cand ma gandesc ca sunt 6 cavaleri in seria ma bucur ca pot experimenta tot felul de metale grele ;-)
Multumesc de sfaturi si critici, sunt mai mult decat binevenite.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Kurfurst Friedrich I, Imai 1/12

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Tue Jan 19, 2016 10:47 am

Mult succes Bilu-le, in finalizarea acestui proiect ... :locomotive:

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: Kurfurst Friedrich I, Imai 1/12

Postby Olaf The Viking » Sun Jan 24, 2016 11:36 pm

Arata interesant. Sunt curios dupa wash-uri cum va arata.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Previous

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron