Thermopylae,"Moarte barbarilor!",Lokros Hoplite, 54 mm

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Thermopylae,"Moarte barbarilor!",Lokros Hoplite, 54 mm

Postby Nicu Mihai » Wed Feb 04, 2015 2:56 am

Salutare tuturor!

Thermopylae, 480 B.C., 19 septembrie. Un contingent de hopliti din Locrida (Herodot ne spune ca Locrienii i-au trimis pe toti) ia parte alaturi de contingente din Sparta (300), Arcadia (220), Tegea (50), Mantinea(50) Phocea (100), Mycenae (80), Corint (400), plus 700 de Thespieni si 400 de Tebani, sub conducerea regelui Leonidas al Spartei, la prima confruntare contra armatei lui Xerxes. Locrienii au fost printre cei care s-au impotrivit retragerii, dupa cum doreau majoritatea combatantilor veniti din regiunea Peloponesului. Toate informatiile ni le ofera Herodot.
Figurina este tot de la EK Castings, practic inaugureaza o serie tematica, referitoare la Antichitate. Am vrut sa fac niste teste, nu va fi ceva desebit.
Cateva poze cu stadiul actual:
ImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Thermopylae,"Moarte barbarilor!",Lokros Hoplite, 54 mm

Postby Olaf The Viking » Wed Feb 04, 2015 12:59 pm

Super. Sper ca lorica o faci din textil, am vazut pe altii ca au facut-o din piele. Scutul o sa fie cu "picioare inaripate"?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Thermopylae,"Moarte barbarilor!",Lokros Hoplite, 54 mm

Postby Cristian Marin » Wed Feb 04, 2015 7:56 pm

Arata bine pana acum.
Abia astept sa vad continuarea.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Thermopylae,"Moarte barbarilor!",Lokros Hoplite, 54 mm

Postby Nicu Mihai » Mon Feb 09, 2015 3:34 am

Multumesc prieteni, incercam sa metinem un ritm minimal.
Olaf, nu-i o lorica (asta era la romani). Ai aici cateva detalii, inclusiv despre scut:
http://www.ecomodelismo.com/lokros-hopl ... 54062.html
Cateva poze:
Image
ImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Thermopylae,"Moarte barbarilor!",Lokros Hoplite, 54 mm

Postby Olaf The Viking » Mon Feb 09, 2015 4:17 pm

Nicu Mihai wrote:Olaf, nu-i o lorica (asta era la romani)


Normal ca nu e, in capul meu era lynothorax dar a iesit lorica. :blush: Chiar am vrut sa imi fac asa ceva dar pretul inului m-a speriat.

Acum vad ca scutul are aripioarele si spiralele gata facute, te-ai scos.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Thermopylae,"Moarte barbarilor!",Lokros Hoplite, 54 mm

Postby Nicu Mihai » Wed Feb 11, 2015 9:33 am

Salve tuturor!

Am incercat sa pastrez un anumit ritm, inca de definitvat niste lucruri si de bibilit la greu.
Cum ne prezentam?

ImageImageImageImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Thermopylae,"Moarte barbarilor!",Lokros Hoplite, 54 mm

Postby Nicu Mihai » Mon Mar 16, 2015 2:03 pm

Mi-a mancat destul de mult scutul hoplitului (am schimbat ceva culori!). Si ca sa fie si mai frumos, la final am avut si un accident: scutul a cazut din meghina cu lupa in plina paleta umeda. Ceva rosu a ramas pe bordura de bronz a scutului, va trebui sa repar zonele afectate. Inca mai sunt portiuni de lucru atat in interiorul (snururile, ceva cerneluri pe portiunile metalice),cat si in exteriorul scutului (zonele de delimitare intre culori, bumbii metalici de pe primul cerc de culoare si motivele spiralate de pe al doilea, la simbolul de pe scut mai am inca de lucru. Basca lumini si umbre!). Deocamdata atat, va las cu niscaiva poze.
Sa aveti o saptamana buna!
ImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Thermopylae,"Moarte barbarilor!",Lokros Hoplite, 54 mm

Postby Olaf The Viking » Fri Mar 20, 2015 11:27 pm

Scutul i l-ai dat tu jos sau asa a venit? Stiu ca EK de obicei lipeste tot. Ii pui si sfoara de pe margine sa treaca prin pumn?

Interiorul chiar arata a piele, are textura corecta. E din turnare sau facuta din vopsea?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Thermopylae,"Moarte barbarilor!",Lokros Hoplite, 54 mm

Postby Nicu Mihai » Sun Mar 22, 2015 6:13 pm

Salve Olaf!

Am avut cateva figurine Ek Castings cu "accidente" fericite, husarul polonez, hoplitul asta grec. E una dintre figurinele cele mai bune pe care le-am avut de la ei. Scutul arata, intr-adevar, foarte bine. Dar dupa lipire nu se va mai vedea mare lucru. Probabil ca erau constienti de asta, pumnul si bratul stang sunt destul de rudimentare comparativ cu partea dreapta. Inca nu am ajuns la nivelul necesar, dar data viitoare voi incerca sa intervin cu miliput (nu am incercat insa la metal, deci nu stiu cum va merge).
Mai am inca de lucru la scut, voi reveni cu detalii. Nu prea curand insa, am luat o pauza momentan, pana ma refac bine si termin niste proiecte.
Sanatate si spor!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Thermopylae,"Moarte barbarilor!",Lokros Hoplite, 54 mm

Postby Cristian Marin » Thu Mar 26, 2015 4:06 pm

Arata bine pana acum. Felicitari!
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Next

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest