Cavaler Teuton - Tara Barsei 1211-1225

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Cavaler Teuton - Tara Barsei 1211-1225

Postby Zeno » Sat Jul 25, 2015 4:00 pm

Am inceput o noua lucrare reprezentand un cavaler teuton in Tara Barsei intre 1211 si 1225.
Figurina este de la FeR Miniatures si am experimentat foarte multe tehnici noi. Practic, tot este facut cu alte tehnici decat am folosit pana acum.
Iata compozitia, stagiul la care am ajuns cu terenul si o evolutie a pictarii figurinei.

Image

ImageImageImageImage

ImageImageImage

Iata cum arata figurina azi:
ImageImageImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler Teuton - Tara Barsei 1211-1225

Postby Zeno » Sun Jul 26, 2015 3:20 pm

La inceputul secolului XIII, Transilvania a fost periodic invadata the catre triburile Cumane. In mod curent acestea treceau in Tara Barsei pentru prada. In 1211, Regele Ungariei Andrei al II-lea a invitat Ordinul Cavalerilor Teutoni sa apere trecatorile muntilor. Un contingent al Ordinului a fost trimis in Transilvania sa onereze invitatia. Cavalerii au semnat un contract cu Coroana Ungariei si in schimb au primit Tara Barsei in administratie.

Intrigile Ordinului de a nu se mai subordona Coroanei Ungariei si de a se subordona doar Papei au facut ca Andrei al II-lea sa-I alunge din Transilvania in 1225.

Iata unul din Cavalerii Teutoni in Tara Barsei la 1211.

Figurina de 70mm de la FeR Miniatures, sculptata de Mike Blank.

Toate cele bune.

ImageImageImageImage
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler Teuton - Tara Barsei 1211-1225

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Tue Jul 28, 2015 9:57 pm

"Realism art" :clapping:

Toata stima :hi:

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: Cavaler Teuton - Tara Barsei 1211-1225

Postby Olaf The Viking » Wed Jul 29, 2015 8:37 pm

Mi-ai luat piuitul. Care zici ca sunt tehnicile astea? Cate straturi de alb ai dat? Ce fel de alb? E la pensula? Astea sunt primele intrebari in 5 secunde.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler Teuton - Tara Barsei 1211-1225

Postby Zeno » Sun Aug 02, 2015 7:31 pm

Olaf The Viking wrote:Mi-ai luat piuitul. Care zici ca sunt tehnicile astea? Cate straturi de alb ai dat? Ce fel de alb? E la pensula? Astea sunt primele intrebari in 5 secunde.

Merci baieti!

Olaf, ar fi foarte multe de spus.
Care zici ca sunt tehnicile astea? Am schimbat complet paleta si am utilizat un mediu numit retarder care intarzie uscarea vopselei. Asta ajuta foarte mult cu tranzitiile.
Cate straturi de alb ai dat? Am dat multe straturi de alb pt. a acoperii primerul negru. Figurina a fost data cu primer negru pt. o schema de vopsire corespunzatoare unui hospitalier. Eu m-am sucit si l-am vopsit ca un teuton datorita prezentiei Ordinului in Transilvania intre 1211-1225.
Ce fel de alb? Capisonul este un alb bazat pe German Camo Beige si English Uniform. Lumini cu Ivory.
Surecoat si mantaua au aceeasi paleta: Andrea White Paint Set #6 si #5. Umbre cu Scale 75 Walnut iar lumini cu Ivory. Lumini extreme cu Off White. Ca sa obtin 2 tonuri diferite de alb, am facut o smecherie. Am aplicat pe manta un strat compact de dark flesh. Apoi am vopsit albul. Stratul de dark flesh a dat un ton total diferit albului.
E la pensula? Totul este facut cu pensula.

Daca mai ai intrebari, nu ezita.
Sper sa ajute.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler Teuton - Tara Barsei 1211-1225

Postby Olaf The Viking » Sun Aug 02, 2015 8:26 pm

Multumesc mult pt. lamuriri. Intrebari mai sunt dar ti le pun cand o sa iau in sfarsit pensula in mana.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cavaler Teuton - Tara Barsei 1211-1225

Postby Bill » Mon Aug 03, 2015 7:25 am

Tare frumos Zeno, felicitari pentru lucrare si pentru perseverenta de a invata si aplica(cu atata succes) tehnici noi.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cavaler Teuton - Tara Barsei 1211-1225

Postby Nicu Mihai » Mon Aug 03, 2015 3:55 pm

O compozitie in stilul tau, o tehnica noua si un rezultat tare placut ochilor!
Un mare BRAVO!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cavaler Teuton - Tara Barsei 1211-1225

Postby Zeno » Wed Aug 05, 2015 1:32 am

Multumesc mult Bill si Nicu!
Cred ca am fost norocos ca mi-a iesit din prima. :hi:
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Cavaler Teuton - Tara Barsei 1211-1225

Postby alexie » Tue Aug 11, 2015 1:26 pm

Trebuie sa fie frustrant ca oricate tehnici ai incerca rezultatul sa fie tot unul de exceptie :hi:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Next

Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests