Bzyantine Auxiliary, El Greco Miniatures, IX-XI A.D.

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Bzyantine Auxiliary, El Greco Miniatures, IX-XI A.D.

Postby Nicu Mihai » Wed Feb 10, 2016 3:46 am

Pentru că trebuie să-mi fac încălzirea pentru un proiect mult mai pretenţios decât mi-am imaginat, am decis să atac acest bust mic, scara 1/12. Sculptura îi aparţine britanicului Matt Grech, cel care deţine şi excelentul magazin online El Greco Miniatures din Anglia, specializat în vânzarea figurinelor şi a celor adiacente (vopsele, pensule, diferite materiale pentru sculptură etc): http://www.elgrecominiatures.co.uk/.
Compus din două bucăţi de bază, plus protecţia nazală de la coif, bustul este foarte bine sculptat şi turnat, cu câteva mici probleme pe care am încercat să le remediez. Am făcut şi o prostie, dar o pot repara (o parte dintre bumbii metalici din partea posterioară a coifului au devenit cam estompaţi în urma finisării unei dungi din turnare).
O recenzie completă la figurină găsţi aici:
http://www.planetfigure.com/threads/byz ... res.60627/
Mă tentează foarte mult să aleg pentru textile un purpuriu închis (un Violet Red de la Vallejo ar fi un bun punct de plecare) sau un albastru mai aparte cu un model auriu/ruginiu.
Aveţi mai jos nişte referinţe, iar pe planetfigure puteţi vedea deja nişte variante pictate la mare artă:
Serghey Popovichenko ,care a făcut boxart-ul produsului:http://www.planetfigure.com/threads/byzantine-auksilary.60054/
Jason Zhou: http://www.planetfigure.com/threads/byz ... res.61297/
Faţa şi coiful vor fi două noi prilejuri de experimentare.
Spor tuturor!
Nicu
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Bzyantine Auxiliary, El Greco Miniatures, IX-XI A.D.

Postby Nicu Mihai » Tue Feb 16, 2016 10:36 am

Salve tuturor!

Am început şi proiectul bizantin.Nu mi-a ieşit încă chiar ceea ce-mi doream, încerc să mă ţin tare :dwarf: Primii paşi la faţă, mai am încă zdravăn de lucrat. Ca să merg mai bine, zic eu, mi-am delimitat zonele de lucru: 1. faţa, uşor înclinată, care pune problema unghiurilor corecte de lumină şi umbră. Adaug aici şi părul; 2. coiful metalic, şi, lateral, agrafa de prins mantia; 3. mantia, cu motivul adiacent.
Fiecare în sine o bună provocare.
Să aveţi spor!
Nicu
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Bzyantine Auxiliary, El Greco Miniatures, IX-XI A.D.

Postby Olaf The Viking » Sun Feb 21, 2016 3:51 pm

Va fi interesant daca ne arati toate etapele pictarii fetei. Ceva, o lama de topor pe umar? Zic si eu... :dwarf:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Bzyantine Auxiliary, El Greco Miniatures, IX-XI A.D.

Postby Cristian Marin » Tue Feb 23, 2016 11:01 am

N-arata rau pana acum. Sunt convins ca-ti va iesi asa cum doresti.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Bzyantine Auxiliary, El Greco Miniatures, IX-XI A.D.

Postby Nicu Mihai » Thu Feb 25, 2016 3:12 am

Mulţumesc băieţi!
Olaf, din păcate, am rămas fără aparat, am ceva etape deja parcurse. Dacă vrei, pot detalia cum şi cu ce-am lucrat, dar n-am fotografiat fiecare etapă.
În privinţa accesoriilor, te voi dezamăgi, dar nu va avea nimic adăugat. Voi fi mulţumit dacă imi va ieşi experimentul cu modelul textil, mă pregătesc psihologic pentru asta.
Cristi, o să vedem, important este că ştiu unde vreau să ajung. Să vedem acum şi cum îmi iese finalul călătoriei.
Să aveţi spor!
Nicu
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Bzyantine Auxiliary, El Greco Miniatures, IX-XI A.D.

Postby Nicu Mihai » Fri Mar 18, 2016 11:32 pm

Cam unde am ajuns. Încă o grămadă de făcut şi ceva prostii de îndreptat. Cum aparatul meu foto s-a gândit că e mai bine să mă părăsească în perioada, n-o să apuc să mai postez prea curând poze.
Să aveţi spor!
Nicu
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm


Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron