Cruciat anglo-normand 1189, Heroes & Villains, scara 1/12

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

Cruciat anglo-normand 1189, Heroes & Villains, scara 1/12

Postby Nicu Mihai » Thu Aug 18, 2016 8:09 pm

Salutare tuturor!

Am început un nou proiect. Este vorba de un bust, excelent sculptat, dintr-o frumoasă serie istorică, scara 1/12, de la Heroes and Villains, reprezentând un cruciat anglo-normand din perioada lui Richard Inimă de Leu (1157-1199). Bustul este alcătuit din trei bucăţi, un coif (are două variante), corpul principal şi pumnul stâng cu un şirag de mătănii şi o bucată de sabie în teacă. După aplicarea unui primer negru de la Vallejo, am atacat cămaşa de zale pentru care am apelat din nou la setul de metalice de la Scale 75, cu un pigment mai fin decât metalicele de la Vallejo. După un drybrushing cu Black Metal, am aplicat un strat diluat de Black Ink de la Vallejo, apoi un dry brush cu amestec de Black Metal şi Heavy Metal. Am restrâns aria aplicării drybrush-ului, de data asta lucrând doar cu Heavy Metal. Lumini extreme cu amestec de Heavy Metal şi Speed Metal. La coif mai am mult de lucru, am folosit mai multe amestecuri de Scale 75 Black Metal, Vallejo71073 Gun Metal Metalizer ca bază peste care am venit adăugând treptat Scale75 Cobalt Alchemy, Vallejo şi 72745 Charred Brown, încecând să rup monotonia. Benzile metalice de pe coif sunt lucrate pe o bază de Black Metal cu 70898 Vallejo Dark Seablue, apoi Thrash Metal şi Heavy Metal.
Am făcut prostia să mă joc cu nişte pigmenţi de la Vallejo, amestecaţi cu apă, ceea ce a dus la aplatizarea zonelor de lumini şi umbre. La sugestia lui Zeno am amestecat niste Black de la vallejo cu Black metal de la Scale 75, apoi, cu ajutorul unui colţ rupt dintr-o mică folie buretoasă de la o cutie de figurine, prins într-o pensetă, am reîntărit zonele de umbre. Am revenit cu un amestec diluat de cerneluri Vallejo (Black + Blue) pe la butonii de pe coif. Ceva lumini, dar încă mai trebuie să insist.
Pentru faţă am mers pe o combinaţie Burnt Cad. Red 70814, Calvary Brown 70982, Orange Brown 70981, Beige Red 70804, Brown Rose 70803, Basic Skintone 70815. În anumite momente am mai adaugat amestecuri de Black 70950 cu Electric Blue 72723, Royal Purple şi Warlord Purple 72714 pentru pleoape, vene. Pentru barbă am încercat un pic de stippling (pointilism), respectiv cu o pensulă Milan 311, nr.2, am înţepat zona unde creşte barba cu diferinte nuanţe, de regulă cu un amestec de Orange Brown 70981 şi Charred Brown 72745, culorile extrem de puţin diluate. După care am repetat înţepăturile, cu fiecare culoare în parte.
Suprafeţele de pe faţă mai trebuie bine aşezate, apoi ceva blending.
Câteva poze cu stadiul actual! Să aveţi spor la proiectele voastre!
Nicu
ImageImage
Image
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cruciat anglo-normand 1189, Heroes & Villains, scara 1/1

Postby Olaf The Viking » Tue Aug 30, 2016 8:14 pm

Arata bine pana acum, multumim pentru culori, o sa incerc si eu fete cu codurile astea.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cruciat anglo-normand 1189, Heroes & Villains, scara 1/1

Postby Nicu Mihai » Tue Sep 13, 2016 5:20 pm

Mersi Olaf! Ceva progrese (timide!).
Image
Image
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm


Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron