56 Greci

Mici scenete sau mari batalii, vignete si diorame, cu subiecte militare sau nu, toate isi au locul in aceasta categorie

56 Greci

Postby Olaf The Viking » Sun Nov 13, 2016 7:54 pm

Pe principiul "sabii avem dar scuturi
pula
... nu" am inceput sa fac niste teste cu scuturile de la setul Victrix VXA001 Ancient Greek Athenian Hoplites 450-300 BC.

http://www.machete.ro/p-victrix-vxa001-ancient-greek-athenian-hoplites-450-300-bc

De fapt ma interesau decalurile de la Little Big Men Studio:
decal.jpg


Am debavurat, am dat un strat negru si apoi un bronz cu pasta de la AK.
http://www.machete.ro/p-ak-interactive-460-true-metal-brass

Dupa uscare, am slefuit un pic cu carpa si am dat un strat de lac lucios. Am taiat decalul, am incercat sa il aplic si apoi am citit instructiunile de aplicare. Care ziceau asa:

1. Se vopseste scutul alb (e, habar nu au ei, era de bronz deci trebuie vopsit bronz, nu alb, ce prostie e asta?!?)
2. Se scoate tipla de deasupra. (care tipla, frate ?!!?, a, ia stai ca se desprinde ceva, asta e de fapt cartonul de pe spate).
3. Se lipeste pe scut. (pai cum sa se lipeasca cartonul ? Ce pm ma-sii scrie asta ? Ia sa mai citesc inca o data!)
4. Se lipeste pe scut cu fata in jos (aa, asa da, deci va fi invers, stanga e dreapta si dreapta e stanga, deci e autocolant chior? Ce mam ma-sii? Si cum sa il centrezi din prima? Cred ca trebuie decupat pana la rama.)
5. Se umezeste cartonul, se scoate si se centreaza pe scut (aha, deci se poate centra dupa aplicare! Ia sa-l pun, p. ma-sii ca e stramb si nu mai iese, ia sa trag de colt, iese cu tot cu bronz, baga apa repede, mai trage putin, mai baga apa, mai dezlipeste, hai ca e ok, chiar daca a iesit cu bronz ca tot pe bronz il pun)
6. Daca nu a iesit bine se razuie si se pune altul (altu' sa pui, tu, mie mi-a iesit bine).

Dupa prima tentativa urmeaza a doua, ceva mai bine, dar parca lipseste ceva. La a treia nu se mai vedea nimic din decal, era transparent tot si avea o figurina galbena pe fond de bronz. Deci de aia trebuia scutul vopsit in alb. Dar daca vopsesc scutul nu stiu cum si unde se centreaza decalul, asa mai bine vopsesc decalul, peste adeziv. Pana acum rezultatele sunt astea:

greci-01.jpg


Coloana intai, randul 1 scut nevopsit, dedesubt unul dat cu negru si bronz, cele doua cu decaluri rosii fara stratul de alb si cel alb, evident cu stratul de alb.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 56 Greci

Postby Olaf The Viking » Mon Nov 14, 2016 2:17 am

Am mai dat gata inca unul:

greci-02.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 56 Greci

Postby alexie » Mon Nov 14, 2016 10:38 am

Aduce cu picturile rusoaicelor, categoric investitia se merita.
Cred ca mai bine muti postarea la articole (ca sa vaza toata lumea), nu ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: 56 Greci

Postby Olaf The Viking » Mon Nov 14, 2016 2:24 pm

Mai bine fac un articol serios cu asta.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: 56 Greci

Postby alexie » Mon Nov 14, 2016 6:20 pm

Da, mult mai bine asa

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: 56 Greci

Postby Bill » Mon Nov 14, 2016 6:36 pm

Arata fain, dar nu e prea grobian pigmentul ala la bronzul pastos?
Adu te rog cateva la Alba sa le vad cu ochiul liber :-)
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: 56 Greci

Postby Olaf The Viking » Mon Nov 14, 2016 11:52 pm

Pentru ce imi trebuie mie (scuturi, armuri, diverse piese SF) nu mi se pare ca e grosier. Daca te uiti la scutul nevopsit, cel gri, textura lui e grosiera. Pasta doar manjeste pe unde vrei.

La avioane in schimb, nu stiu, nu ma bag, dar vedem la Alba.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu


Return to Diorame si figurine

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron