The Alien Bus 1/48

Orice tip de machete care nu se incadreaza in sectiunile anterioare - SF, feroviare, etc.

The Alien Bus 1/48

Postby alexie » Thu Sep 22, 2022 10:43 pm

Se făcea că achiziționam un autobuz cu doar douăj de lei (de pe fb), piesă țapănă de 21,5 cm (dacă aveam chestia asta în copilărie ... și nu-i mai puțin adevărat că dacă o aveam de ... dar să nu deviem).
Image
Image
Dezasamblare, despăduchere și o băiță cu șmirgheluire lipsită de compasiune.
Image
Image
Fiind vorba de o chinezărie, am găsit în „literatură” că ar fi la scara 1/32 (Bloculeț, Sită, Tăieței risipiți, Bloculețe mai mici ...adică „Hai Sictir ! în limba lui Confucius) cu indulgentă un 1/48, așa să=i rămâie numele,

Image
Image
Apoi una băiță în lichid de frână
Image
Operațiune care doar a îndepărtat înscrisuri, faruri, stopuri și alte vopsele mai puțin nobile decât yellow

Nelipsita rugină
Image
Image
Image
Îndepărtarea excesului
Image

Image


Image

Apoi asamblare și pictare avertisment căci da, apocalipsa care acum se mijește, o să ajungă mare, grasă, frumoasă (și devreme acasă).
Image
Image
..de unde deducem că cei fără carte se vor fi rărit constant
Image
Image
Image

Alienși sunt un mix de piese, adevărată blasfemie pentru fanii Warhammer sau ce D-zeu or hi.
Image
și a continuat până când traiul pământean și-a pus amprenta asupra lor
Image
Image

Image
Image
încă 3-4 ani și ajung toți să poarte clasiul gri sau maro

Cursă subvenționată de primărie, Să trăiască dom` Primar, mare OM!
Image

Pentru fixare am optat pentru un holșurub (iar demontare, fixare, asamblare :mrgreen: ). Jucărie - jucărie dar merită un efort minim pentru camuflare.
Image

Dintr-o bucată de pâine am crescut un .. șmirghel am tras o palmă de autostradă (cam de trei mii de euro am prestat aici)
Image

Polistiren extrudat pentru sol și subsol
Image
Image

Apoi răsad, vegetație și populare
Image
Image
Image

Image

Image

Păi cam asta-i povestea

Image
Image
Moson păzea că vine !
Image
Image

Image Image
Image
Image Image

Image

Image Image
Image
Image
Image

Image
The End Alien Bus

sau dacă priviți în oglinda retrovizoare
suB neileA ehT

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Return to Toate celelalte

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron