Locomotiva Diesel 060-DA

Orice tip de machete care nu se incadreaza in sectiunile anterioare - SF, feroviare, etc.

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Zeno » Mon Apr 01, 2013 9:27 pm

Marhaba,

Ma uit la "molocotiva" si parca si mirosul de tren este prezent. I spune-ne tu putin despre cum pregatesti tu fotografiile inainte de postare. Ce hocus pocus faci tu in photoshop de iasa asa cum iasa?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Marhaba » Mon Apr 01, 2013 9:27 pm

Nu e de fapt nici o mare filozofie. Important in toata tarasenia este ca fotografiile sa fie clare. Adica sa nu fie miscate iar subiectul sa fie corect focalizat. Daca fotografia este clara, nu mai ramine in photoshop decit de facut un crop eventual si de lucrat putin la balansul de alb, contrast si luminozitate.
- crop pt ca asa cum am mai spus , e indicat sa faci fotografia de la o oarecare distanta si NU aproape de macheta, pentru ca subiectul sa iasa clar . Daca folosesti rezolutia maxima ce o poate scoate aparatul, atunci in final poti decupa (crop) partea de poza care te intereseaza, raminind totusi la o dimensiune multumitoare
- balans de alb, contrast, luminozitate - asta pentru ca nu toti avem acasa studio fotografic , iar uneori (de cele mai multe ori) machetele noastre arata altfel in fotografie decit in realitate. Asta pentru ca lumina pe care o folosim este rareori cea naturala. Iar diversele lampi cu care iluminam, schimba de multe ori radical aspectul machetei.
- mai folosesc functia "sharpness" - pentru claritatea detaliilor, fiind usor nemultumit de capabilitatile obiectivelor mele foto, in sensul asta.

Citeva aprecieri personale
In photoshop (sau in orice alt program) nu se poate face o macheta buna dintr-una proasta. Doar se poate face ca macheta din fotografie sa arate cit mai aproape de macheta din realitate (se stie ca machetele, mai ales la scari mici, arata mult mai bine in realitate decit in poze).
Cind poti rezolva totul din citeva click-uri, ce rost are sa mergi sa-ti cumperi lampi, reflexii si alte nenumarate accesorii si sa te-apuci de mutat mobila ca sa-ti incapa sistemul de iluminare? In afara de asta: hobby-ul nostru e modelismul de fapt si poate n-avem chef sa ne transformam in fotografi profesionisti doar ca sa putem face poza la o macheta.
Mai sunt fosile care si azi cred ca folosirea unui soft de editare este ceva "fake", ceva necinstit, un fel de furaciune, ca tu de fapt incerci sa inseli privitorul si de fapt macheta ta e de rahat dar fotografia ta "fotosopata" o face sa arate nemaipomenit. Astea-s idei de mult depasite, izvorite de obicei din frustrarea generata de faptul ca nu stiu sa foloseasca un editor foto. Cind o sa se inventeze un obiectiv fotografic cu capabilitatile ochiului uman, atunci n-o sa mai fie nevoie de editare. Pina atunci insa, e pacat ca macheta la care am muncit sa nu fie pusa in valoare datorita unor fotografii nereusite.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Zeno » Mon Apr 01, 2013 9:27 pm

Merci pt. tot.
Sunt total de acord cu tine. O prelucrare a fotografiei, niciodata, nu poate face o macheta sa arate mai bine decat este ea in realitate. Facem un "hocus pocus" cu editarea fotografiei ca sa reprezentam modelul cat mai aproape de cum este el. "Ochiul" camerei este nemilos si scoate in evidenta tot. De exemplu daca te uiti la Stryker-ul postat de curand (cred ca in ultimua fotografie de detaliu) se vad scame care nu le pot vedea nici cu ochelarii lupa pe care ii folosesc cand lucrez. Orice fac intrun program de editare foto, nu pot sa "ascund" asta. Dar nici nu vreau. Consider ochiul nemilos al aparatului cel mai dur critic al preciziei executiei dar mai sunt si aspectele artistice generale care dupa parerea mea sunt mai impoartante decat precizia executiei, care poate fi imbunatatita mai usor decat partea artistica.
Ma bucur ca am avut discutia asta.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby alexie » Mon Apr 01, 2013 9:28 pm

Pentru parbrizul frontal al camionului L4500, vreau sa realizez ceva identic cu aspectul parbrizului C.F.R.-ist, cu atat mai mult cu cat stergatoarele au aceeasi dispunere. M-am gandit sa lipesc ceva in zona curata si apoi sa aplic un lac mat Humbrol (care nu este un lac mat, mai degraba un aburitor-matuitor)...ca sa nu fiu nevoie sa experimentez intreb:
Marhaba, fratioare, cum ai realizat acest efect deosebit de veridic ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Marhaba » Mon Apr 01, 2013 9:28 pm

Exact cum ai spus: am mascat portiunile care ramin transparente (si daca aveam rabdare le mascam mai bine si mai simetric) , iar apoi am suflat lac mat Valejo din aerograf. Asta fiind acrilic, chiar dupa ce se usuca poate fi indepartat (la nevoie) cu un virf de scobitoare. Cu Humbrol nu stiu cum e ca n-am folosit. Ca veni vorba, sunt incintat de lacul asta mat Valejo. Ar merita ca importatorul sa scrie un articol despre el ;) Matuieste instant si oglinda daca trebuie. Zic instant pentru ca se usuca instant. Linistit il poti indoi cu apa si face doua butelci din una singura. Dat din aerograf este de ajuns un strat subtire ca sa acopere orice suprafata lucioasa. Mi se pare un "must have" pentru blindate. Adica musai.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 01, 2013 9:29 pm

Marhaba wrote:
Ca veni vorba, sunt incintat de lacul asta mat Valejo. Ar merita ca importatorul sa scrie un articol despre el ;)


Saracu' de el a scris multe despre Vallejo dar oamenii nu cumpara reviste de modelism. Le este frica ca unii scot bani din asta.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Previous

Return to Toate celelalte

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron