Locomotiva Diesel 060-DA

Orice tip de machete care nu se incadreaza in sectiunile anterioare - SF, feroviare, etc.

Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Marhaba » Mon Apr 01, 2013 9:22 pm

Este vorba despre Locomotiva Diesel 060-DA (Romania), model produs de Tillig . Despre locomotiva in sine nu prea stiu ce sa va spun pentru ca nu ma pricep (modelul apartine lui Sandy). Este de fapt un "finished model" , eu doar i-am aplicat citeva procedee de weathering:
- vopsit boghiuri
- revopsit acoperis
- revopsit chedere
- weathering cu uleiuri si pigmenti

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Dani Chirila » Mon Apr 01, 2013 9:22 pm

Foarte reusite efectele de uzura!!!
Fii bun si explica cum ai realizat acoperisul ala,care e teribil.Ceva de genul ala incerc si eu sa realizez eu cu sarea...din nefericire fara rezultate pe masura[pe 72-uri]...da' nu-i bai ,perseveram in continuare... :laugh: :laugh: :laugh:
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 9:23 pm

Salve,
Exceptional ! Spun asta dupa ce am vazut-o si pe viu si, credeti-ma, e mai spectaculaosa.
Cred ca cele din depoul de acasa iti vor iesi si mai frumoase.
Spor,
Bill :side:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Hartman » Mon Apr 01, 2013 9:23 pm

Nu ma pricep deloc la trenuri .Dar pot macar sa observ ca invechirea este foarte realista.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Marhaba » Mon Apr 01, 2013 9:25 pm

Asta e locomotiva inainte de procedee

Image Image Image


Pentru efectele de pe acoperis am folosit binecunoscuta si mult vehiculata metoda a "hairspray-ului" (lac fixativ pentru par), pe care toata lumea o stie dar nu la toata lumea ii iese.
Pe scurt: vopsea de baza - lac fixativ - vopsea acrilica pe baza de apa (vallejo , revell, etc). Apoi cu o pensula uda se indeparteaza din primul strat cit se doreste si cum se doreste.
Pare simplu dar nu e deloc. Fenomenul este ca apa patrunde prin vopseaua acrilica din ultimul strat si ataca stratul de fixativ de dedesubt. Pe chestia asta bucati mai mici sau mai mari din vopseaua din ultimul strat se desprind rezultind efectul cunoscut. De ce spun ca nu iese la toata lumea pentru ca tot secretul in "marea smecherie hairspray" este sa perseverezi si sa-ti faci mina experimentind cit mai mult pina iti iese. Deoarece rezultatul final depinde de cit de ud e ultimul strat, ce fel de pensula folosesti (mai tare , mai moale, rotunda, plata, etc)si cel mai important cum dai cu pensula. Variabilele sunt atit de multe incit n-am vazut nicaieri un tutorial (desi sunt multe) in care sa zica faci asa si sigur iese. Depinde de inspiratie si de cit de mult exersezi.

Asa ca am mascat, am vopsit cu rust si-apoi lacul fixativ.

Image Image Image


S-a uscat fixativul (citeva minute), am vopsit cu argintiu acrilic (revell)si apoi cu o pensula muiata in apa am inceput sa frec [strike]menta[/strike] acoperisul.

Image Image Image


Asa a aratat initial acoperisul si alaturi o fotografie cu o ruginitura reala.
Image Image


Dupa care am constatat totusi ca nu e o epava de tanc lasata 50 de ani in ploaie si am reluat procedeele ca sa fac o rugina mai discreta care a ramas in final. Adica din nou vopsit cu rust, spray, argintiu, razuit cu pensula dar de data asta mai fin si mai pe alocuri.

Cam asta e. Ce e important in toata tarasenia:
- NEAPARAT vopsea acrilica pe baza de apa (nu pseudoacrilice pe baza de alcool gen Tamiya)
- cu cit udati mai tare ultimul strat cu atit se vor desprinde bucati mai mari din vopsea
- mult exercitiu ca sa stiti cum dati cu pensula ca sa iasa ce vreti

Paul a folosit metoda la tigrul sau, cu rezultate deosebite si daca va face si un articol precis se va regasi si asta acolo. Oricum pe masura ce incercati e bine sa impartasiti ca pina la urma poate ne specializam cu totii.

Modelul este la scara HO (1/87) si a fost "prelucrat" fara sa fie demontat (ca nu cumva sa ramina ceva piese de rezerva dupa aceea).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Ovidiu Socaciu » Mon Apr 01, 2013 9:25 pm

Ca efecte a iesit deosebita, cu un mic amendamentament. Nici macar locomotivele de la navetele de carbuni, nu erau asa de murdare. In general, mecanicii si ajutoarele tineau foarte mult la curatenia lor si le spalau periodic atat cat se mai putea (mai ales geamurile). In doi ani cat am facut practica in depou nu tin minte sa fi vazut vreo locomotiva in asa fel, dar..., una in pragul pensionarii sau abandonata pe o linie moarta, cu siguranta poate arata asa. Depimde in ce context o incadrezi.
In ceea ce priveste arta de a face uzuri, JOS PALARIA. FELICITARI!
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Ovidiu Socaciu » Mon Apr 01, 2013 9:25 pm

Scuze ca nu am precizat ca perioada respectiva era prin 84 -86, adica pe vremea lui Ceasca. Este posibil ca dupa revolutie sa fie asa.De 10 ani nu cred ca m-am mai dat cu trenul. Scuze de interventie.
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Marhaba » Mon Apr 01, 2013 9:26 pm

Nici o scuza frate draga. Nu e cazul. Cum stii, pe vremea aia CFR-ul era o a doua armata si nimeni nu se juca cu asta. Acum lucrurile nu mai sunt la fel. Din pacate.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Claudiu Murari » Mon Apr 01, 2013 9:26 pm

Super. Niciodata nu mi-au iesit imbatranirile asa cum as fi vrut. Acum ma duc sa iau o macheta mai veche si sa incerc.
User avatar
Claudiu Murari
Immunis
 
Posts: 33
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:36 pm

Re: Locomotiva Diesel 060-DA

Postby Claudiu Murari » Mon Apr 01, 2013 9:26 pm

Sper sa nu mi-o iau in freza ca fur fixativu' lui nevasta-mea
User avatar
Claudiu Murari
Immunis
 
Posts: 33
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:36 pm

Next

Return to Toate celelalte

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron