Instalatii CF statia Pietrosita, scara 1:87

Orice tip de machete care nu se incadreaza in sectiunile anterioare - SF, feroviare, etc.

Re: Instalatii CF statia Pietrosita, scara 1:87

Postby alexie » Tue Apr 09, 2013 12:06 pm

Nu ştiu ce simbol are Image pentru tine, eu o percep ca o cafea tare (de sta linguriţa dreaptă), să fie cofeina cunoaşterii, să fie exotismul... cert este că ma simt reconfortat după degustarea unei astfel de postări.
:woohoo:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Instalatii CF statia Pietrosita, scara 1:87

Postby Dorel Dumitru » Tue Apr 09, 2013 12:07 pm

Alexie wrote:
Nu ştiu ce simbol are Image pentru tine, ...

Cafea si nimic altceva. Pe langa faptul ca sunt mare bautor de cafea parca este mai simplu sa pun Image decat sa scriu revin, urmeaza, continua sau mai stiu eu ce.


Alexie wrote:
...eu o percep ca o cafea tare (de sta linguriţa dreaptă), să fie cofeina cunoaşterii, să fie exotismul...

Doar o simpla si banala cafea


Alexie wrote:
...cert este că ma simt reconfortat după degustarea unei astfel de postări. :woohoo:

Asta inseamna ca unul dintre obiectivele acestui subiect, poate cel mai important, a fost atins.

Multumesc
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Instalatii CF statia Pietrosita, scara 1:87

Postby Dorel Dumitru » Tue Apr 09, 2013 12:07 pm

Pasi mici dar pasi.
Am imbinat peretii cu banda adeziva din hartie si am taiat viitoarea pardoseala

Image

Montat, provizoriu, pardoseala, pozitionat motorul la locul lui, tot provizoriu

Image

Image

Inaninte de a continua o precizare:
Motorul meu este un DEUTZ si nu unul fabricat la U.T.N. Bucuresti.
Am ales aceasta varianta pe motive de imagine, in special, datorita scarii de executie.
Motorul U.T.N. (NT 1) are rezervorul de apa si cel de combustibil dintr-o bucata despartite de un simplu perete iar DEUTZ le are separate.
Daca faceam TN 1 apareau doua paralelipipede suprapuse ce nu ar fi spus nimic. Asa apare o delimitare intre rezervoare si dau o alta imagine motorului.
Dimensiunile exterioare de gabarit sunt aceleasi.
Lamurit fiind cu dimensiunile am incercat sa detaliez nitel bucatile alea paralelipipedice.

Volantele, tijele impingatoare si culbutorii

Image

Nu am o lupa performanta. Daca aveam incercam sa fac separat tijele, culbutorii, axul tijelor si cozile supapelor :woohoo:
Cum nu am si prin lupa mea nu se vede prea bine

Image

am renuntat la idee dar am pus tijele-culbutor, cat de cat, la locul lor

Image

...
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Instalatii CF statia Pietrosita, scara 1:87

Postby Dorel Dumitru » Tue Apr 09, 2013 12:07 pm

..

Nu arata rau :)

Image

Au urmat volantele, doua ca la motoarele destepte, si teava de esapament

Image

Image

Nu prea am reusit sa aliniez perfect volantele si, probabil, datorita fulajului, voi fi nevoit ca intre talpa motorului si batiu sa pun ceva pentru amortizare. In caz contrar vibratiile induse in cladire o sa dea mai multa tencuiala jos decat este.

Teava esapamentului este asa lunga deoarece trebuie sa treaca prin perete. Nu o sa iasa prin acoperis, cum ar crede unii, ci prin peretele lateral unde se afla elevatorul.

Ce mai trebuie?

Busonul rezervorului de combustibil, teava rezervorului de apa sau un capac mai mare si batiul care, dupa consultari intense si aprinse cu Lok, coleg de suferinta pe alt forum, am convenit sa fie un bloc din beton.

Uitai un amanunt ...
Dimensiuni exterioare motor:

- fara volante: L x l x h = 6 x 4 x 5 mm, blocul motor are 2 mm latime;
- cu volante: L x l x h = 7 x 7 x 5,5 mm.

Noroc cu teava de esapament ca am de unde sa-l apuc :P

...
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Instalatii CF statia Pietrosita, scara 1:87

Postby Dorel Dumitru » Tue Apr 09, 2013 12:08 pm

...

Calafat.
Tot pomenesc de Calafat si fac legatura cu Pietrosita.
Nu au nicio legatura sau ar fi una. Amandoua sunt statii CFR.
De la Calafat m-am inspirat pentru unele instalatii si dotari.

Urmatoarea legatura Calafat - Pietrosit este

Image

Image

Un banc de lucru ce dateaza de ... foarte multi ani.

Pai daaa ... Avand loc in "casa masinii" am zis ca inauntru incap mai multe acareturi si este pacat sa nu fie.
Decizia luata am tras liniile si au iesit cote pentru 1:87
Atentie! Cotele de 2 mm din vederea laterala sunt pentru dulapii plansetei.
Picioarele au tot 1,5 mm latime - normaal

Image

Este mai lung decat cel de la Calafat dar daca este loc de ce nu?
Oricum o sa fie tot albastru ;)

Material de baza forex de 1,5 mm grosime.
Scule: cutter, pila si ac de trasat
Adeziv: cianoacrilat
Vopsele: momentan nu este cazul
Instrumente: creion si liniar

Image

Daca desenul a mers bine cu taiatul a fost ceva mai greu dar nu m-am lasat pana nu am debitat piesele

Image

Asamblarea a mers cat se poate de repede dar a fost un succes pe toata linia si asta conteaza cel mai mult.

Image

..
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Instalatii CF statia Pietrosita, scara 1:87

Postby Dorel Dumitru » Tue Apr 09, 2013 12:08 pm

...

Nici nu l-am pus bine pe planseta si au dat navala celovecii 1:87 ca nu cumva sa spuna cineva ca, bancul de lucru, nu este in scara de proportii.
Unul a venit cu o pompa de ulei de mana sa unga balamalele usilor dar a stat potolit cand a vazut ca nu sunt montate.
Altul a venit cu un felinar cu gaz ca a auzit el ca nu ies bine fotografiile la lumina unui bec cu incandescenta iar ultimul ... cu mainile in buzunar, zicea ca-i sef desi ... dupa salopeta nu parea. Pana la urma a recunoscut ca a venit sa-mi arate nuanta (RAL-ul) pentru vopsea, sa fie ca salopeta.

Image

Si daca tot au venit au zis sa nu stea cu mainile in buzunare asa ca au adus o menghina, un polizor si o trusa plina cu scule.
De adus le-au adus dar sa vedem ce fac cu ele.
Cum nu am facut planul de bataie pentru maine/astazi nici nu stiu ce program sa le fac.
Pana ma hotarasc i-am fotat sa vaza toata lumea mandrete de echipa

Image

Image

Spoor la modelit!

Desi este tarziu tot merge o simpla si banala Image

p.s.Nu uitati! Scara de proportii 1:87 :silly:
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Instalatii CF statia Pietrosita, scara 1:87

Postby Dorel Dumitru » Tue Apr 09, 2013 12:08 pm

Echipa
Sunt cam stresati de dimineata, de la prima ora, ca le-au venit strungul si bormasina coloana iar seful, cel din dreapta jos, ca de azi au si sef, i-a bagat deja in sedinta ca nu sunt gata cu montajul.

Image

Image

Pana si soferul s-a enervat si striga la ei. Au descarcat strungul si bormasina dar au uitat, in camion, universalul si manetele de comanda ale bormasinii. Nu ar fi strigat dar mai trebuie sa faca o cursa pentru compresor si aparatul de sudura.

Image

Acu' ma intorc la ale Pietrositei, mai exact la "casa masinii", ca tare era sa intru in belea.
Nu ca as fi scapat dar poate reusesc. Mai este timp pana deseara.

Am lasat echipa tehnica sa se ocupe de atelier cu precizarea, expresa, ca atunci cand revine camionul si le aduce compresorul impreuna cu aparatul de sudura sa le monteze imediat.
Sarcinile fiind impartite si bine definite am chemat dulgheri si ne-am apucat de acoperis.
Lemn estem, ca d'aia ii zice Forex :P pofta de lucru este, asa ca hai la cosoroabe si capriori.

Forex de 1,5 si de 1 mm grosime, cutter, creion, bla, bla, ... ca deja sunteti obisnuiti.

Poate, intr-o zi, am sa ma apuc sa numerotez frazele, fac o hartie cu ele si le afisez pe forum.
Cand ajungem la fraza cu pricina, fac precum in banc, scriu, ca nu pot vorbi pe forum, inca, "Fraza 13" si voi o sa stiti despre ce este vorba ca nici sa ma rept de prea multe ori nu este bine. Devine monoton.

Image

Le-am luat si, asa brute cum au iesit de la taiere, am dus forexurile langa cotet.
He, he, cosoroabele erau deja la locul lor, montate provizoriu cu dubluadeziv, asa ca sprijinii lemnele de ele. Puteam sa le las pe jos dara asa am vazut io ca da bine la constructii. Sa se vada ca este activitate ;)

Image

..
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Instalatii CF statia Pietrosita, scara 1:87

Postby Dorel Dumitru » Tue Apr 09, 2013 12:09 pm

Dulgherii, ca dulgherii, au montat capriorii, cat ai bate din palme, fara masuratori, fara trasare, fara planuri, asa ... la ochi. Parca-mi aduce aminte de alta lucrarea ... de pe la noi, de unde se da ora exacta :laugh:
Pereti, pardoseala lipite cu aracet pentru parchet. Au ramas oarece goluri la imbinari, atat la interior cat si la exterior. La exterior merge rectificat cu chit sau pus un "cornier" din carton care sa imite niste stalpi din zidarie aparenta. La interior ... inca nu m-am gandit.

Image

Image

Image

Cam asta ar fi de dimineata.
Mai erau doua fotografii asa ca va stresez si cu ele

Image

Image

Pana revin spoor la modelit!
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Instalatii CF statia Pietrosita, scara 1:87

Postby Dorel Dumitru » Tue Apr 09, 2013 12:09 pm

Dorel Dumitru wrote:
...
Acu' ma intorc la ale Pietrositei, mai exact la "casa masinii", ca tare era sa intru in belea.
Nu ca as fi scapat dar poate reusesc. Mai este timp pana deseara.

Am lasat echipa tehnica sa se ocupe de atelier cu precizarea, expresa, ca atunci cand revine camionul si le aduce compresorul impreuna cu aparatul de sudura sa le monteze imediat.
...


Bine ca veni seara si se mai linistira lucrurile.
Celovecii pe la casile lor iar maine om vedea ce o mai fi.
Cine stie la ce se gandesc
Lucrara ceva astazi si fusai tare multumit de tamplari.
De mecanici nu.
Venira si utilajele comandate, mai bine nu veneau.

Belele si numai belele ...
Se pare ca lucrurile se vor rezolva, pana la urma, dar asta o sa ma intarzie cu o zi doua.

Meseriasii, ca meseriasii, cum ii lasi putin nesupravegheati o iau pe balarii.
Asta in majoritatea situatiilor dar aci nu fu asa.
Avusara de toate, nu le lipsi nimic, avusara si pauza de masa si scule si utilaje asa ca nu mai pricep nimic.
Ma anutara cand veni transportul si le spusei sa se puna pe treaba ca imediat ce termen cu coperisul vin la ei.

Termenai si ma dusei.

"Belea maree, belea mareee ...", cum ar zice Nea Marin.

Cand ajunsei ce sa vezi?
Stateau, de parca erau la priveghi, cu al sef in frunte si se uitau cand la planuri cand pe bancul de lucru, cand unul la altul. Ba isi mai dadeau si cate una peste umar
de crezui ca joaca prinselea de era cat pe ce sa-i incarc de bogda proste.

Cascai si io ochii , pusei si ochelarii, ma uitai pe planuri, ma uitai pe banc, ma scarpinai in crestetul capului, imi frecai barbia, ma ciupii sa vaz daca nu visez, d'a nu visam. Era adevarat, erau acolo

Image


Ma luai de sef dar el nu si nu, ca monta si demonta totul de doua ori si tot aia iesi
Mai demontara o data si remontara la loc si ... belea mare, tot aia iesi

Image


Nu stiai de unde s-o apuci si in cotro s-o iei.
Asa ca ramasaram, pana se ineguri afara si priviram muti bancul de lucru

Image


Pana la urma demontaram tot, bagaram la loc in lazi. Abia vazuram sa punem etichetele la loc, ca era o negura de nu vedeai nici cu lumina aprinsa, chemaram camionul si trimiseram marfa inapoi pe motiv de expirata.

Iote asa scaparam, cel putin pe moment, de 'a belea si ajunsaram pe la casile noastre.

Spoor!
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Instalatii CF statia Pietrosita, scara 1:87

Postby alexie » Tue Apr 09, 2013 12:09 pm

:laugh: :laugh: :laugh:
Dinamică această dioramă, mă interesează cât mai au de muncă la proiectul tău că mă bate gândul să-i arvunesc pentru ceva lucrări la 1:35, oricum dacă zici ca sunt "meseriaşi" am şanse, că ăştia au obiceiul să meargă în paralel cu 3-4 lucrări (cel puţin meseriaşii în zugrăvit :mad: ). "Salopeta turcoaz" este, în continuare, favoritul meu .
P.S. Sper că apreciezi cu câtă eleganţă evit să amintesc de setul de reclame (bănuiesc faptul că cercul de prieteni a epuizat toate combinaţiile posibile).
Succes !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Toate celelalte

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron