Depozitul

Orice tip de machete care nu se incadreaza in sectiunile anterioare - SF, feroviare, etc.

Depozitul

Postby Dorel Dumitru » Tue Apr 09, 2013 12:17 pm

Nu farsii cu celelalte si ma apucai de altele.
Nu o sa fie un subiect lung.
Luai hotararea sa scriu cand am termenat oarece asa ca fac primul pas.
Zisai depozitul desi nu este doar unul ...

Se iau doua masini 1/87, din intamplare Ford amandoua, un Capri si o dubita la origine salvare.

Image

Se desface Capri-ul in bucati si se "taie" capota motorului sa vedem ce este sub ...

Image

Image


Se ia, la rand, duba

Image

Se "rade" gelofarul, ca nu da bine, si se taie usa laterala

Image


Se adauga butoaie, cupon de sina, biciclete, lazi, personaje - deja le cunoasteti - si se "simuleaza" un aranjament, un cadru, o imagine

Image

Image
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Depozitul

Postby Dorel Dumitru » Tue Apr 09, 2013 12:17 pm

Parand ca "da" bine la poza mutai scena in depozitul de fier vechi

Image

Image

Image


Normal, nu se putea altfel, pretenii venira cu o Scoda 1200 sa vaza cum arata Ford-urile pe teren

Image

"Cam curate si nepotrivite in peisaj", trasara ei repede concluzia asa ca pusei mana pe prafuri, de la Noch nu din alta parte, aracet, pensule, cartoane si ma caznii sa nu mai arate ca noi. Mai adaugai cate ceva, vopsii bicicletele, scosei o roata de la una, vopsii barele portbagajului, facui pe plac veteranilor luptatori pentru pace si ... cam atat

de sus

Image


din fata

Image


din spate

Image


si din lateral

Image
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Depozitul

Postby Dorel Dumitru » Tue Apr 09, 2013 12:17 pm

Sub atenta supraveghere a tovarasilor dusai obectele in depozit si le pusai pe pozitie.
Mai aruncai una, alta, in celelalte padocuri ca sa fie tacamul complet

Image

Image

Image

Image


Acu', daca tot pusai poza cu lemnele, ma lovi nostalgia timpurilor trecute si revazui imagini cu graifarul si lemnele

Image

Ce vremuri! :whistle:

Era la inceput, la infiintarea depozitelor ...
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Depozitul

Postby Dorel Dumitru » Tue Apr 09, 2013 12:18 pm

Dar sa nu deviem de la subect
Continuam, care va sa zica, tot la "Depozit"

Se cauta, se gaseste si se aduce pe masa de lucru una bucata camion de 5t ce seamana, mai mult sau mai putin, cu un SR 113 construit la Brasov

Image


Deoarece ecologistii [strike]este[/strike] sunt cu ochii pe noi ne-am orientat spre materiale ecologice ca, altufel, de ce ar scrie "Natura" pe el

Image


Se taie, cu mila, o bucata si se scoate un mulaj dupa capota motorului de SR 113

Image


Se taie, se fac mici retusuri si chiar arata ca o capota desi este 1/87

Image


Deja stiti. Prafuri Noch, aracet, pensule, carton, vopsea si multa mizerie cand lucrezi cu pigmenti.
Mai intai se vopseste, cum ne vine mai usor, capota, ca nu conteaza cum iese

Image


Dupa care se intervine, neglijent si repede, ca nu avem timp, ca sa-i schimbam culoarea.
La ce o vopsiram daca tot o schimbam?

Image


Nici nu conteaza, prea mult, cum iese ca tot este "de aruncat"

Image


Dupa atata truda ducem obectul la locul lui si asteptam verdictul comisie, nelipsitei comisii de receptie a fiarelor vechi si nu numai

Image


Verdictul a fost "Asa sa-i ramana numele" si a ramas.
O mai fi ceva sau nu o mai fi ceva de lucru inca nu putem ca sa stim.
Asteptam oarece indrumari.


[strike]Firsit[/strike]

aaa ...

THE END :lol:

Image
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Depozitul

Postby alexie » Tue Apr 09, 2013 12:18 pm

Ca de obicei o încântare, eu sunt destul de implicat în astea cu machetele dar un plus de mobilizare nu strică niciodată, şi cam aşa percep postările de acest tip.
Interesantă ideea cu VW pintenat, păcat că nu mi-a venit ideea când am participat la o cruciadă împotriva "maşinuţelor".
Nu reuşesc să-mi dau seama din ce este făcut "solul".
sincere felicitări pentru această operă (realizare und prezentare).
Pe curând ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Depozitul

Postby Dorel Dumitru » Tue Apr 09, 2013 12:19 pm

Multumesc,

Solul este facut din nisip de la Auhagen.
Nu recomand.
Solul nu este gata 100%. Mai trebuie sa primeasca ceva rumegus de MDF, rumegus cernut, si ceva vopsele.

De ce nu recomand nisipul de la Auhagen?

Nu-l recomand deoarece una scrie pe eticheta si alta se intampla la fixare cu aracet.
Isi schimba culoarea, cel colorat, si ajunge la o nuanta greu de definit, ca in poza de mai jos. Nisipul din jurul gospodariei de carbuni.

Image

Acuma, drept e, nu stiu daca cel ce i-a vandut beneficiarului nisip vopsit nu l-a vopsit el sau Auhagen a dat un mare rateu.
Cert este ca trebuie vopsit si "cosmetizat" ca sa arate a ceva.
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Depozitul

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 09, 2013 12:19 pm

Sau fixat cu adeziv Auhagen (posibilitate mica, de obicei producatorii tot niste aracet vand pe post de adeziv special pentru produsele lor).

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Depozitul

Postby Marhaba » Tue Apr 09, 2013 12:20 pm

Asta am vrut sa zic frate, bine c-ai postat ca nu e gata solul. Deci totul e grozav, dar textura solului mi se parea cam iesita din scara (cam mare).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse


Return to Toate celelalte

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron