WHAT IF -uri Axoriene

Orice tip de machete care nu se incadreaza in sectiunile anterioare - SF, feroviare, etc.

WHAT IF -uri Axoriene

Postby Alex Stanescu » Thu Apr 25, 2013 10:59 pm

Salutare !

Am avut parte de un an destul de greu,atat pe plan familial cat si profesional,si asta s-a resimtit din plin si pe plan modelistic.
Am reusit sa finalizez doar 2 machete fara pretentii si fara sa ma impresioneze...totusi o sa le prezint aici.Cu siguranta sunt ultimele vopsite cu pensula.

Wildcat Hobbyboss 1/72-inmatriculare germana si camo tipic 79/78 pentru aparatele din teatrul de operatiuni African
Image

Image

Image

Hurricane Hobbyboss 1/72-inmatriculare romaneasca si camo de MiG 21 LanceR,de aici si denumirea pe care i-am dat-o :Hurri-C-LanceR
Acesta mi se pare mult mai reusit si o idee pe care o voi relua cu alta ocazie
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Plus o serie de profile mai mult sau mai putin fanteziste (acum,daca-mi este permis o sa continui sa-mi prezint si profilele)
Momentan,cateva pe care le consider mai interesante

Macchi MC-202 romanesc,what if de categoria 1,sanse destul de mari sa se fi intamplat daca istoria urma un curs usor diferit.
Image

IAR-80 japonez,what if de categoria 2,sanse destul de mici si doar in cazul in care istoria ar fi fost mult diferita.
Image

P-40 cu inmatriculare si schema de vopsire moderna,what if de categoria 3,nicio sansa sa fi vazut un aparat ''imbracat'' asa.
Image

...sau un Mustang modificat din care rezulta Kinght
Image

...ori un YAK-15 modificat
Image

...camo experimental,asta este o idee pe care vreau s-o aplic pe o macheta,nu m-ar deranja totusi daca altcineva si-ar insusi-o inainte.
Image

Sper sa nu fi deranjat prea mult si tot asa sper sa devin mai activ.
Un sfarsit de duminica cat mai placut.

Alex
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: WHAT IF -uri Axoriene

Postby Hartman » Thu Apr 25, 2013 11:00 pm

Wildcat-ul pana sa ma desmeticesc ca-i "wat if" credeam ca-i de captura.Scenariu posibil avand in vedere ca au asigurat protectie traficului aliat in mediterana.De "huri" nu pot sa zic decat ca e prea pasnic .Profilul de Macchi i-mi confirma spusa unui prieten :"inmatricularea romaneasca ani 41'-44' imbraca frumos orice avion".P 40 in haine de Tomcat ar face senzatie la mitingurile moderne.

p.s.Ce zici de Fw d9 in culori de IAR 80,si de un 262 sau Ta 183 natural metal romanesti anii 50'.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: WHAT IF -uri Axoriene

Postby Florin David » Thu Apr 25, 2013 11:00 pm

Salutare Alex,
Nu-s critic de avioane, da-mi place ce vad. Cu atat mai mult cu cat sint "trudite" la pensula. Stiu cum e :)
Mult spor in continuare!
Florin
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: WHAT IF -uri Axoriene

Postby Calin Ungureanu » Thu Apr 25, 2013 11:01 pm

Bine-ai inviat !
Wildcat-ul are un finish despre care nu poti spune ca e la pensula. Imi place cum luceste si-mi plac si culorile. Pacat ca nu se mai importa agama.

Dintre profile.....Ce bine ii sta IAR-ului in haine de Ki100, cu toate ca e departe de performantele alea din pacate.
Intr-adevar P40 arata bine in culorile alea. Cred ca pe vremuri cand faceam machete la kilogram nu as fi avut nici o problema sa fac si un d-asta si sa fie si preferatul meu vreo 2 saptamani.
Un Yak d-ala am. Daca nu i-l dau pe mana lui Luca, cine stie ce-mi iese.
Il-ul arata de parca ar fi invelit intr-un ambalaj de surogat de ciocolata sovietica (sau moldoveneasca)
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: WHAT IF -uri Axoriene

Postby Alex Stanescu » Thu Apr 25, 2013 11:01 pm

Hartman,Florin,Calin va multumesc pentru interventie :)

Hartman wrote:
p.s.Ce zici de Fw d9 in culori de IAR 80,si de un 262 sau Ta 183 natural metal romanesti anii 50'.

Zic ca se face,problema este ca n-am gasit schite curate la rezolutie mare cu D9 si Ta 183 dar mai caut.
Daca tot aminteai de Messerschmitt,am facut anul trecut o incrucisare intre IAR-80 si Me-262...si sa vezi potriveala intre numere ;fg;

Image

Alex
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: WHAT IF -uri Axoriene

Postby Laurentiu Patrascu » Thu Apr 25, 2013 11:02 pm

Domnule, dar ai ceva imaginatie.Felicitari pentru machete dar si pentru desene.
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: WHAT IF -uri Axoriene

Postby alexelu_marinelu » Thu Apr 25, 2013 11:02 pm

Salut, tati.
Schema Ilushin-ului este geniala. Atata doar ca nu prea se potriveste cu niste cocarde rotunde (ca sa rupi monotonia cercurilor, atragand totodata atentia asupra lor, incearca o cruce, un triunghi, un patrat, o stea ...).
Parca imi vine sa o citez me maica-mea: "cand te apuci si tu de chestii serioase?" :laugh:
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: WHAT IF -uri Axoriene

Postby Alex Stanescu » Thu Apr 25, 2013 11:03 pm

alexelu_marinelu wrote:
Parca imi vine sa o citez me maica-mea: "cand te apuci si tu de chestii serioase?" :laugh:

Salut tizule !
Vezi ce scrie sub avatarul meu :laugh:,primul pas spre vindecare este acceptarea :laugh: dar stiu sigur ca nu ma voi ''vindeca'' complet...niciodata!
Nu esti singurul care-mi spune asta,de ceva timp ma cacai la un T-Bolt real.

Alex
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: WHAT IF -uri Axoriene

Postby Daniel Goila » Thu Apr 25, 2013 11:03 pm

No servus ,doara ( si aici) :laugh: . Si mie tot Il-ul "art-deco" imi place cel mai mult , dar spre diferenta de Calin , eu il vad ca o eticheta de sticla de suc , tot din acea perioada aceea . ... sau poate era de sampon ... ? :side:
User avatar
Daniel Goila
Gregalis
 
Posts: 11
Joined: Thu Jan 17, 2013 12:07 am

Re: WHAT IF -uri Axoriene

Postby Alex Stanescu » Thu Apr 25, 2013 11:04 pm

Hartman wrote:
p.s.Ce zici de Fw d9 in culori de IAR 80,si de un 262 sau Ta 183 natural metal romanesti anii 50'.

FW-ul se coace insa ME-ul este gata,nu sunt asa experimentat incat sa redau o textura metalica cat mai realista.Ma tenta sa fac si unul vopsit in spiritul epocii,dar,arata mult mai bine asa.

Image
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Next

Return to Toate celelalte

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron