Viaţa de după Reggaeton

Orice tip de machete care nu se incadreaza in sectiunile anterioare - SF, feroviare, etc.

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby Bill » Mon Apr 29, 2013 8:44 am

De acord cu tine Ovidiu nu exista, sau cel putin nu stiu eu sa existe dovezi ca e intr-un fel sau altul.
Dupa cum spuneam fiecare alege cat de mult sa ia in considerare speculatiile. Ceea ce este clar e ca poze cu Blitz cu monoteava sunt multe si este SIGUR ca a existat. In rest sunt speculatii.
Si un bun mod de a pierde vremea :-))))) korekt.
In concluzie spor la treaba si scuze ca ti-am poluat topicul. pe mine chiar ma intereseaza subiectul(fiind prietenos cu o dio aviatie) si daca cineva are alte informatii putem deschide un topic.
Spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 8:44 am

Pentru tine Bille ar merge , cum spuneam, flakul tractat pe trailer dupa blitz. Blitzul si flakul exista plastic la 1/48, iar in kitul tamiyot ai si trailerul.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:45 am

La camion am trecut la pasul 4 şi apoi am abordat pasul 1 (cabina). Încă din start am efectuat o razie prin depozit (înainte să alertaţi "Protecţia copilului" vă rog să observaţi că starea WV-ului nu este tocmai strălucită).

ImageImage

De la maşinuţă mă interesa bordul, intenţionez să îl lipesc peste bordul anilor 40 iar volanul pare potrivit pentru anii postapocaliptici. Aşa cum spuneam bancheta zboară şi fixez un scaun..cochetez cu ideea de a face cabina pentru o singură persoană, prin aşezarea scaunului oarecum central..mai studiez, cert este că o să fie un singur scaun.
Deoarece am renunţat la canapea a trebuit să acopăr segmentul lipsă cu o bucată de komatex de 1mm.
ImageImage

Întenţionez să ofer un "view" asupra motorului (deşi este imposibil ca "motorul" să aibe ceva în comun cu realitatea) şi de aceea am decupat din capace atât din segmentul lateral cât şi din cel superior. La final, deşi pare o budă, am decupat din plafonul cabinei un chepeng.
ImageImageImage

Am trecut la "Flak", pasul 4 şi 5 a mers relativ repede cu excepţia bavurilor discoidale de pe faţa internă a scuturilor.
Image


Am încheiat ziua de lucru cu pasul 6, este oarecum incomplet dar în stadiul actual consider că merge începută vopsirea şi restul de piese să le montez după această operaţiune (două scaune pentru servanţi, încărcătoare pe arme şi pentru stoc, fixarea pe suport etc.)
Image

Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby Marhaba » Mon Apr 29, 2013 8:45 am

M-ai spart: prima data iti faci griji daca a fost sau nu flakul instalat pe blitz, apoi ii pui blitzului un bord de Vw.
Acuma vad ca e la "Toate celelalte".
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:45 am

Marhaba wrote:
M-ai spart: prima data iti faci griji daca a fost sau nu flakul instalat pe blitz, apoi ii pui blitzului un bord de Vw.
.....

:GG :blush:
Să trecem la lucruri serioase:
Am blindat portierele, pe faţa internă am lipit komatex de 1mm desigur că am fost nevoit să rad manetuţele şi "mâneruţele". Din sârmă şi komatex am refăcut mânerele, evident că nici unul din ele nu acţionează coborârea geamului ;). Cu un burghiu de 0,9 mm am "mitraliat" pentru a oferi oarece vizibilitate şoferului. Pentru şofer am să folosesc una din cele două figurine oferite de kit, la probe şoferul a fost încântat de noul scaun :blush: . Orificiile în care trebuiau fixate picioarele banchetei au fost acoperite cu măciulii de bold.
ImageImage

Pe faţa internă a cabinei am fixat două mânere din sârmă (pe principiul : "DE CE ? De ce nu ?) şi apoi am fixat capacul pe cabină. Apoi am vopsit interiorul cabinei cu un gri deschis, pentru ca ulterior să revin cu o soluţie future + tuş maroniu.
ImageImage
ImageImage

Cu o nuanţă mai închisă de gri am trecut la vopsirea bordului, ulterior alte culori şi aceiaşi zeamă future & tuş maroniu. Fotografia nu mă avantajează dar jur că bordul arată mai serios :P
Am decis să decapitez roboţelul, uniforma a fost raşchetată şi apoi haşurată şi pentru cap am ales un rest răşinos. Tăietura ciudată a capului răşinos (că figurina nu avea gât vizibil) mă "obligă" să îl fac bărbos. În foto nu am insistat cu înfingerea pinului metalic deoarece existau şanse să nu-l mai pot scoate.
După fixarea bordului WV a urmat lovitura de [strike]diz[/strike]graţie... cu mari eforturi abia de încape scaunul :unsure:
ImageImage
Image


Tot scenariul s-a dat peste cap.
Îmi doream cabina închisă ermetic (de aceea şi soluţia cu capacul de W.C. pe cabină care să ofere oarece vizibilitate la interior), cabină de o persoană şi bolidul în mers.
Dându-se peste cap (scenariul)trebuie să virez către cabină pentru doi, portieră deschisă şi şoferul în exterior sau în drum spre volan.
Am fost nevoit să repet faza cu vandalizarea, dubiţa WV a donat şi două scăunele. Prin apariţia scaunelor situaţia nu se schimbă foarte mult însă acestea stau mai bine în raport cu volanul. Astfel şoferul este retogradat la statutul de copilot şi scaunele WV au intrat la vopsitorie iar scaunul respins s-a reîntors la "Cutia cu maimuţe".
ImageImage

Pentru parbrizul frontal visam la o plasă metalică sau un grilaj însă cum munca nu îmi place am ales varianta simplă, ranforsarea sticlei cu plasă de ţânţari.
Pe baza pontului vândut de Florin am riscat cu micuţul Oberlich. Plasa s-a lipit nesperat de bine aşa încât i-am tras şi o tuşă discretă de metalizat. După fixarea pe peretele, am trecut la parbriz.
Lucrurile au decurs bine până a fost vorba de fixare pe ramă, la acel moment situaţia s-a tensionat puţin dar am răzbit. Am un uşor regret că am reuşit să mozolesc geamul cu gator glue dar până mâine îmi trece (Este adevărat că Gator Glue se usucă transparent dar pe geam lasă oarece urme, comparativ cu future). În ambele cazuri am decis ca plasa să fie fixată pe interior aşa încât să nu risc ca aceasta să rămână prinsă pe soluţia de izolare pe care am să o folosesc (schotch sau patafix)în faza de vopsire.
ImageImage
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:46 am

Am vopsit figurina, am fixat scaunele pe poziţie şi după fixarea figurinei am trecut la asamblarea cabinei.
Portiera de la şofer o să fie montată spre sfârşitul lucrării.
ImageImageImage

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:46 am

Am început montarea motorului :X
Pe lângă varianta oferită de producător am să mai vin cu mici artificii :unsure: tehnice.
Ca inspiraţie am găsit nişte fotografii walkaround dar o să bag un ochi şi prin diferite lucrări autohtone..asta aşa ca să dea bine la C.V. că atât eu cât şi voi cunoaştem rezultatul :whistle:
ImageImage
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:46 am

Am tras nişte fire la bujii sau injectoare sau...chestii,socoteli.
Image

Apoi am croşetat două perechi de nădragi pentru războinicii de la manete.
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby alexie » Mon Apr 29, 2013 8:47 am

Din komatex şi sârmă am fabricat un acumulator, după cum o să vedeţi acesta este un acumulator mai deosebit. În sensul că umezeala nu îl deranjează şi nu mă refer la transpiraţia cu care a fost fabricat (nu elimin decât ţurţuri pe motiv că la Mangalia tot nu avem căldură).
Image


Din fâşii de komatez am fixat două platbande şi apoi am trecut la metalizarea motorului şi a unei porţiuni din şasiu. Ulterior pe motor am aplicat o vopsea gri şi câte ceva vopsea maroniu-ruginie.
ImageImageImage

Am fixat axul volanului şi niscaiva cabluri (care de nicăieri duc tot nicăieri), am vopsit metalic pe sub capotă şi apoi am revenit cu future + tuş maroniu. Masca şi grila alcătuită din platbande au primit acelaşi tratament din pensulă. La final am făcut probe.
2-10, 2-10 probă..
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Viaţa de după Reggaeton

Postby Daniel Goila » Mon Apr 29, 2013 8:47 am

Salutare ! Fiindca dau destul de rarut pe forum , abia acum am vazut ceea ce s-a discutat pe aici .
Stiu ca e tardiv , insa pentru linistea ta sufleteasca iti spun ca am vazut sigur o poza a unui astfel de flak pe un Blitz " normal" . Era insa un Opel cu tractiune integrala ( daca bine imi aduc aminte) si nu versiunea ta , dar avand in vedere la ce te-ai dedat :laugh: , nu mai are importanta .
Iti dau un link ( care mi-a fost mai lesne de gasit) spre o revista unde il poti vedea intr-un format minuscul , doar ca sa-ti faci o idee , iar daca cumva ai nevoie iti pot cauta si o poza in format mai mare aparuta mai demult (parca inainte de a aparea in Pzwrecks" ) pe niste forumuri straineze ... sau parca ... aparuse prima oara pe blogul unui tip al carui tata era chiar unul dintre soladtii americani care se pozau pe acele vehicole germane adunate intr-o gramada de vechituri in '45 (?) .
http://www.panzerwrecks.com/pw12info.html#
User avatar
Daniel Goila
Gregalis
 
Posts: 11
Joined: Thu Jan 17, 2013 12:07 am

PreviousNext

Return to Toate celelalte

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron