Gara Hohendorf - Auhagen / H0

Orice tip de machete care nu se incadreaza in sectiunile anterioare - SF, feroviare, etc.

Gara Hohendorf - Auhagen / H0

Postby Cristian Marin » Tue Jan 06, 2015 12:14 pm

In primul rand si mai intai de toate, find primul meu post pe acest an, vreau sa va urez tuturor un an bun cu impliniri si realizari atat in modelism cat si in cele de zi cu zi!

Image
Cum de multi ani n-am mai facut o asa lucrare sau mai exact de pe la inceputul anilor 90, la sfarsitul lui decembrie 2014 mi-am facut cadou "Gara Hohendorf", kit realizat de firma Auhagen la scara H0. Trebuie sa recunosc ca este primul Auhagen care-mi pica in mana asa ca si curiozitatea a fost mare.

Image
Cutia contine toate piesele necesare inclusiv folie pentru ferestre si ceva buretei colorati care sa imite cat de cat ceva vegetatie pe la ferestre.
Am facut o proba de montaj si in mare piesele se imbina bine cu mici exceptii dar sper ca in final sa arate asa cum mi-am dorit.
Image

Desi plasticul este deja la culoare (probabil ca unii trenulisti ar monta gara fara a vopsi piesele) eu am ales sa revopsesc totul.
Am lipit peretii celor trei cladiri formand trei ansambluri de pereti.
Pentru cladirea verde din lemn am ales sa fac ceva uzura, cladirea din caramida a primit vopsea si alb in spatiile dintre caramizi, cladirea centrala a primit vopsea si ceva mizerie pe pereti.
La cladirea din caramida am vopsit acoperisul cu diverse nuante de gri inchis incercand sa imit cat mai aproape acoperirea cu carton smolit, la cladirea centrala am jonglat pe acoperis cu mai multe nuante de rosu si o spalare cu gri incis, iar la cladirea din lemn am mers pe doua nuante de gri metalizat (otel) pentru a reda cat mai bine un acoperis din tabla. Acesta din urma a avut parte si de o spalare cu "rugina" de la AK.
Zonele cu imitatie de piatra au primit un strat de gri asa cum a primit si peronul.
Usa dubla de la cladirea din caramida are si ea deja vopseaua verde sarira si se vede lemnul sub vopsea. Usile de la celelalte doua cladiri ca si "lemnele" acoperisului de la cladirea centrala au vost vopsite cu un maro mai inchis peste care am jonglat cu nuante mai deschise de culoarea lemnului. La final am facut o spalare cu "lemn inchis". Atat solutiile de spalare cat si nuantele de lemn folosite sunt de la AK, restul vopselelor find Vallejo.

Image
Image
Image

Cum mult nu nai este si cum am mai avansat fata de cele postate aici (n-am apucat sa mai fac poze), lucrarea va continua.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Gara Hohendorf - Auhagen / H0

Postby Nicu Mihai » Tue Jan 06, 2015 4:24 pm

La Multi Ani, Cristi!
Cred ca am fost curios sa va un proiect de genul acesta, desi nu-s mare fan lucrari feroviare. Dar cladirile imi plac, inceputul e frumos. Spor sa ai!
Nicu
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Gara Hohendorf - Auhagen / H0

Postby Olaf The Viking » Tue Jan 06, 2015 6:40 pm

La caramida nu cumva e chit intre rosturi? E doar spalare?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Gara Hohendorf - Auhagen / H0

Postby Cristian Marin » Tue Jan 06, 2015 8:58 pm

Între rosturi este un chit fabricat din tempera cu aracet. Pasta obținută a fost aplicată cu un cuțit de pictură. După câteva minute de la aplicare am sters cărămizile cu șervețel umed.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Gara Hohendorf - Auhagen / H0

Postby Bogdan Papuse » Wed Jan 07, 2015 10:59 am

Frumos proiect. Imi place ce se vde pana acum. Astept cu interes continuarea.
Spor maxim! :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Gara Hohendorf - Auhagen / H0

Postby alexelu_marinelu » Thu Jan 08, 2015 10:29 am

Imi plac mult proiectele de genul asta. Ideea e ca trebuie sa ajungi inclusiv la texturile din realitate - par examplu, zurgaveala de pe cladirea principala ar trebui sa devina rugoasa, tabla de pe acoperis ar trebui sa devina mata etc.
Spor la treaba!
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Gara Hohendorf - Auhagen / H0

Postby Cristian Marin » Sun Jan 11, 2015 7:31 pm

Cladirea principala chiar ma ajuta pentru ca are peretii deja rugosi. Ramane doar sa scot asta in evidenta. Sper sa-mi si iasa.
N-am avansat inca atat cat sa merite sa mai postez ceva. :(
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI


Return to Toate celelalte

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron