P 51 D - Mustang "Duchess Arlene

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

P 51 D - Mustang "Duchess Arlene

Postby Tibi Keresztely » Fri Jun 28, 2013 6:38 pm

Salut prieteni modelisti!

Va prezint noul Mustang finalizata aseara. Este binecunoscutul kit Tamiya (care incepe sa isi arete batrinetea) la scara 1/48, reeditat de ceva timp ,probabil dupa aparitia filmului Red Tails.
Pe scurt, cu aceasta macheta am luat parte la un SIG de pe un forum din UK. Are citeva componente care consider eu, este important sa le schimbi : in primul rind sunt flapsurile iar in aldoile rind sunt palele elicei. Acestea sunt de la Quickboost. Am mai adaugat numai centuri de siguranta de la Eduard. Pe mine ma interesat exteriorul de aceea nu am mai investit in interior nimic.
Este vopsit cu vopsele Alclad, Tamiya, Gunze si Agama. Pentru wash am folosit ´vopsele de ulei.
Va las cu pozele dar nu inainte sa va spun ca macheta este mult mai "murdara" in realitate, nu stiu dece nu reusesc sa reproduc asa de bine in fotografii....

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Sper ca va place!
Numai bine!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: P 51 D - Mustang "Duchess Arlene

Postby Bill » Sat Jun 29, 2013 10:45 am

Excelent Tibi imi place mult cum arata.
Efectul la metalizate prin vopsirea cu trei vopsele diferite este foarte fain si deficientt, la fel si murdaririle.
Inca un Mustang foarte frumos, atent facut si cu o suprafata metalizata impecabila.
O singura sugestie ti-as face sa dai un filtru pe palele elicei mi se par un pic prea "negre", o decolorare usoara ar merge. Dar posibil sa fie de la poza.
Felicitari !
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: P 51 D - Mustang "Duchess Arlene

Postby alexelu_marinelu » Sat Jun 29, 2013 10:16 pm

Inca un membru in familia numeroasa de Mustang-uri al caror Gepetto esti. Si e la fel de chipes ca si fratii lui mai mari de varsta.
Nu sunt un fan al avioanelor prea uzate, dar astept sa-l vad pe viu si sa-l comentam, intrucat nu ma clarific din poze. In unele pare mai curatel, iar in altele, pare afumat cu incredere. La fel, in unele coafa straluceste ca diamantul reginei, iar in altele pare in echilibru cu celelalte zone vopsite cu rosu.
Spor la treaba in continuare!
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: P 51 D - Mustang "Duchess Arlene

Postby Nicu Mihai » Sun Jun 30, 2013 12:57 am

Tibi, calde felicitari si din partea mea! Multumesc pentru lamuriri, am inteles (teoretic, evident, pana nu practici, nu intelegi cum trebuie) cum sta povestea cu vopsirea diferita a aripilor.
Chiar un exemplar f. reusit si completeaza colectia ta superba!
Wash-urile cu ce uleioase l-ai facut si, daca nu sunt prea pisalog, cum le faci?
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: P 51 D - Mustang "Duchess Arlene

Postby Tibi Keresztely » Sun Jun 30, 2013 10:40 am

Salut prieteni, va multumesc pentru comentarii.
@ Bill - cind am timp am sa dau jos elicea si am sa o bibilesc putin. Tin cont de sugestia ta.
@ alexelu - coafa este chiar usor mai lucioasa decit coada care zic ca a iesit mai bine. Fiind un model facut intr-un group build am avut un termen limita. A trebuit sa sar peste niste etape. Cind am putin timp am sa dau cu un lac semilucios ca sa echilibrez botul cu coada. Nu reusesc sa fotgrafiez in asa fel incit modelul sa se vada ca in realitate. In realitate pare mult mai murdar!
@ nicu - acum am folosit niste vopsele de ulei dintr-un set cumparat pentru fiica mea de la Lidl. Amestec negru si maro dupa care-l diluez tare cu un diluant inodor de la Maimeri. Aplic cu o pensula 00 in panouri. Las citeva minute sa se evapore diluantul dupa care sterg acolo unde este in exces. Este simplu sa lucrezi cu el dar suprafetele trebuie sa fie "sigilate" cu lac lucios sau semilucios acrilic!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: P 51 D - Mustang "Duchess Arlene

Postby Olaf The Viking » Sun Jun 30, 2013 8:57 pm

Mie mi se pare impecabil lucrat. Felicitari.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: P 51 D - Mustang "Duchess Arlene

Postby Nicu Mihai » Tue Jul 30, 2013 3:40 pm

Tibi,multam pentru raspuns. Interesanta tehnica, uite asa mai aflu si eu ceva nou.
Oricum, ai obtinut inca o piesa de colectie pe cinste!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm


Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron