Reguli Photorama

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca macheta sa fie dupa o fotografie a originalului.

Reguli Photorama

Postby Marhaba » Mon Jan 28, 2013 11:47 am

- inscrierile incep in 26.07.2011. Perioada de inscrieri este deschisa.
- GB-ul se incheie in data de 31.12.2011 ora 24. Participantii la mai multe gb-uri simultane pot solicita o prelungire a termenului de executie cu pina la 30 de zile.
- participa numai lucrari care au legatura cu tema GB-lui
- tipuri de lucrari: oricare (vehicule, aero, figurine, diorame si vignete, nave, etc)
- scara: oricare
- numar de machete/participant: oricite
- recunoasterea participarii si terminarii cu succes a GB-lui va consta in primirea decoratiei TM-PGB (TapirModels- Photorama GroupBuild).



- fiecare participant va deschide un TOPIC NOU pentru fiecare lucrare cu care participa
- prima postare va contine cel putin urmatoarele:
- numele lucrarii (kitului, dioramei, etc)
- date de identificare (producator, scara, cod, etc)
- o fotografie cu kitul neasamblat in fata unui ziar unde sa se poata vedea data postarii (sau orice alta varianta asemanatoare - ziar online si poza in fata monitorului, etc) si fotografia avuta ca sursa de inspiratie
- in continuare , participantul va posta cit mai multe etape de-a lungul constructiei, vopsirii si finalizarii lucrarii, cu text insotit de fotografii
- SE ACCEPTA LA INSCRIERE si situatii in care kitul este intr-o faza incipienta a constructiei (nu vopsirii).
- TOTI MEMBRII FORUMULUI (participanti sau nu la GB) au dreptul sa comenteze in topicele respective.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Reguli Photorama

Postby Buss » Mon Jan 28, 2013 11:48 am

Intrebare : Se paote participa cu acelasi kit in mai multe Group Build-uri (daca se indeplinesc cerintele) ?

Exemplu : Am un kit de sherman cu care pot participa si la Americane si la Photo. Se poate? Sau trebuie kit separat pentru fiecare GB?

Scuze daca se mentioneaza asta pe undeva si n-am fost eu atent.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Reguli Photorama

Postby alexie » Mon Jan 28, 2013 11:49 am

Normal nu ar trebui să se poată deoarece scopul (cred) al acestor GB-uri este de a stimula lumea să lucreze (şi dacă tot lucreză să şi posteze). Presupun că nu este nici un fel de dramă dacă în cazul tău se face o excepţie, evident ultimul cuvânt îl are omul de la "Tapir Factory Medals"..persoană care momentan este cu ochii pe plută şi mai puţin pe monitor.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Reguli Photorama

Postby Olaf The Viking » Mon Jan 28, 2013 11:50 am


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Reguli Photorama

Postby Marhaba » Mon Jan 28, 2013 11:52 am

"Persoana" are acelasi cuvint de spus ca celelalte 3 persoane (contrar zvonurilor rautacioase). Daca toti zic da, nu-i problema, dar eu sunt de parere ca nu e fair-play fata de ceilalti combatanti (prin absurd unul face 5 machete pt 5 medalii iar altul gaseste poza potrivita si face o macheta tot pt 5 medalii) . Pina la urma toti suntem interesati sa vedem cit mai multe lucrari si sa atirnam cit mai multe tinichele.
Zic eu.
Asa ca Georgica, spre bucuria ta in primul rind si a noastra in al doilea, fa doua machete in loc de una. Sau si mai bine fa trei Timp este.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Reguli Photorama

Postby alexie » Mon Jan 28, 2013 11:52 am

Vă rog să anunţaţi dacă există solicitări de prelungire a termenului de încheiere a acestui GB, respectiv decalare la 31.01.2012 ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Reguli Photorama

Postby Olaf The Viking » Mon Jan 28, 2013 11:53 am

Este, cum sa nu fie ?!!?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Reguli Photorama

Postby alexie » Mon Jan 28, 2013 11:54 am

GB-ul Photorama se încheie pe 30 ianuarie 2012, în miez de noapte :?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Reguli Photorama

Postby Olaf The Viking » Mon Jan 28, 2013 11:56 am

Finalistii sunt:

Marhaba
Florin David
alexie
Calin Ungureanu
Olaf cel Viking

Daca am uitat pe careva il rog sa nu se jeneze si sa spuna pe fata.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Reguli Photorama

Postby Calin Ungureanu » Mon Jan 28, 2013 11:57 am

Cred ca ai pus in plus unul....Adica pe mine.
Eu ziceam ca voi face scena cu avionul pe lac.
Am terminat numai avionul. De lac nici nu m-am apucat.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Next

Return to Photorama

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron