Ferdinand

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Ferdinand

Postby Dani Chirila » Wed Oct 02, 2013 8:09 pm

Distrugatorul de tancuri Ferdinand, a fost proiectat cu scopul de a inlocui improvizatele vanatoare de tancuri germane,cu rolul de-a combate in mod eficient numarul foarte mare de blindate sovietice.
Foarte masiv si greoi,65 de tone ,echipat cu 2 motoare Maybach,dezvoltand o viteza de max.30 km/h,avand un blindaj frontal de 200 mm,echipat cu un tun de 88 mm,pak 43/2 L/71,era o adevarata fortareata pe senile.Intrat in lupta pt prima data in batalia de la Kursk,si-a demonstrat eficienta in fata blindatelor sovietice,dar si-a aratat si marea slabiciune,lipsa totala a armamentului secundar...ca o ironie a soartei,din cele 80 de Ferdinand-uri participante la Kursk,mai putin de 15 au fost distruse de tancurile sau tunurile AT sovietice,restul au fost scoase din lupta de infanteria sovietica si minele AT.

Macheta Trumpeter e cea mai buna si corecta reprezentare,in 1/72,a vehicolului real,de fapt singura care da senilele corecte pt Ferdinand.Fara bavuri,cu imbinari aproximativ bune,are totusi o mare problema...si singura ,de altfel,senilele.Desi corecte,sunt foarte greoaie la montaj[senila tip L&l],iar pe de-asupra,inclusiv in instructiuni,la un moment dat,se da gresit modul de montaj.Cu putina atentie se poate remedia,fara sa fie nevoie de nimic extraordinar. ;-)

Vopsit cu acrilice,in sistem dry-brush,wash-uri cu acrilice,efecte tot cu acrilice,uzat cu pigmenti AK interactive,Ferdinand, in Batalia Kursk-ului,Schwere.Pz.Abt.653:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Ferdinand

Postby Olaf The Viking » Thu Oct 03, 2013 9:48 am

Frumos scos, felicitari. Uzat cat trebuie, nimic exagerat. O mica baza? Putina iarba? Nitel noroi pe jos? :axeman: Sau e pentru export?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Ferdinand

Postby Dani Chirila » Thu Oct 03, 2013 1:40 pm

Mersi Olafe!
Asta e al treilea vehicol pt o diorama cu batalia Kursk-ului...mai un set de figurine,mai o macheta...
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Ferdinand

Postby Olaf The Viking » Thu Oct 03, 2013 3:13 pm

Cat sa nu te plictisesti. E bine ca esti in forma. :battleaxe: Uite asa ma mai indemn si eu sa pun mana pe ceva.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Ferdinand

Postby Nicu Mihai » Fri Oct 04, 2013 11:55 am

Fain Daniele, felicitari! Abia astept diorama.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Ferdinand

Postby alexelu_marinelu » Sat Oct 05, 2013 7:44 am

Felicitari, Dani, pentru Ferdinand. Imi place mult faptul ca te-ai temperat la uzuri, pentru ca masinariile astea n-au facut prea multi purici in stare functionala. De-ai finish-ul mi se pare reusit.
Pe de alta parte, nu-mi place prafaraia excesiva, uniforma, acumulata pe fendere, si numai pe fendere. Adica, parere mea, pigmentii se meritau in strat ceva mai subtire, dar cu inca ceva zone atinse - lateralele cutiei blindate, spatele masinariei.
Spor.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Ferdinand

Postby Dani Chirila » Sun Oct 06, 2013 4:06 pm

Mersi Alexelu!
Din pacate pozele nu prea ii fac cinste,in realitate,se vad pe el 2 nuante de pigmenti:primul strat a fost un dust,iar al doilea un russian dark earth.Mai am de vopsit un set de figurine,si de finalizat niste blindate sovietice,si pot apoi sa ma apuc de diorama,asa ca ultimele retusuri le voi aduce abia atunci...
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm


Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron