Lupta in armura

Ce-am mai vazut, ce-am mai citit, ce-am mai auzit, ce-a mai aparut pe internet, informatii pe teme modelistice

Lupta in armura

Postby Olaf The Viking » Tue Dec 17, 2013 9:58 pm

Filmulet interesant care spulbera mai multe mituri: daca picai de pe cal nu te puteai ridica, nu te puteai misca in armura, etc.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=zvCvOC2VwDc

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Lupta in armura

Postby Nicu Mihai » Wed Dec 18, 2013 12:07 am

Da, am ratat expozitia atunci, la mustata. Intr-adevar, da multe peste cap, dar depinde de armuri. Astea erau specifice secolului XV-XVI, pumnalele alea la fel, pentru un anumit tip de strapungere, mai ales in zonele de imbinare ale coifului cu restul armurii. Nu sunt specialitatea mea, mi-aduc insa aminte ca la Musée des Armes din Paris aveai o lunga expozitie de armuri si arme si puteai sa-ti faci o idee si despre evolutia tipurilor de confruntari. Merita sa va clatiti ochii, daca aveti ocazia.
Multam mult, Olaf!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Lupta in armura

Postby Olaf The Viking » Thu Dec 19, 2013 9:46 am

Nicu Mihai wrote:Intr-adevar, da multe peste cap, dar depinde de armuri. Astea erau specifice secolului XV-XVI, pumnalele alea la fel, pentru un anumit tip de strapungere, mai ales in zonele de imbinare ale coifului cu restul armurii.

Ma gandesc ca daca in astea mai complicate ai mobilitate, in cele mai vechi, mai simple cu atat mai mult. Practic primele armuri au fost din zale, fara placi, si pe parcurs au inceput sa le adauge. Iar la sfarsit au inceput sa le mai scoata, :axeman: ramanand doar pieptarul.

Practic au avut mereu mobilitate, parerea mea.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu


Return to Informatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron