Cumparaturi din afara EU

Ce-am mai vazut, ce-am mai citit, ce-am mai auzit, ce-a mai aparut pe internet, informatii pe teme modelistice

Cumparaturi din afara EU

Postby Bill » Fri Oct 11, 2013 4:52 pm

Sers,
Am aflat ca s-au desfiintat oficiile vamale din judete si de acum incolo tot ce vine din afara EU se vamuieste la Bucuresti si primesti frumusel pachetul cu factura de vama+TVA.
Sa vedem ce va insemna vamuire la ce cumparam noi ca TVA iti poate aplica oricand. De asemenea e interesant ce vor face cand nu va exista factura in pachet :eggsmile:
Asteptati intarzieri masive daca trebuie sa primiti ceva din afara EU.
Mult succes la cumparaturile din EU si mai ales din RO, la prima vedere pare un avantaj pentru cei care comercializeaza kituri si accesorii in tara.
Din afara tarii va recomand cumpaturile din UK de unde sunt cele mai accesibile taxe de transport.
Cine a avut vreo patanie in domeniu va rog impartasiti sa stim la ce sa ne asteptam.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Cumparaturi din afara EU

Postby George Bacaoanu » Mon Jan 20, 2014 2:18 pm

Salut,

An 13-decembrie-2013 am facut o comanda pe hobbyeasy. Am primit mailul de confiramare a coletului in data de 25-decembrie.
Acesta a ajuns la oficiul postal de care apartin pe 10-ianuarie-2014.
L-am ridicat cu buletinul,fara sa platesc nimic.
Comanda a fost in valoare de cca 20 euro. Coletul nu era insotit de nici un fel de document fiscal si pe el nu era trecuta nici o valoare. Posibil sa nu mai fi ajuns la mine acele hartii.
Deci, pana acum experienta mea la comenzile extra UE este pozitiva.
Data viitoare o sa incerc o comanda mai mare...
Bafta,
George
User avatar
George Bacaoanu
Tiro
 
Posts: 5
Joined: Sun Jan 19, 2014 11:23 am
Location: Bucuresti

Re: Cumparaturi din afara EU

Postby George Bacaoanu » Tue Feb 25, 2014 6:16 pm

Salut,

Am mai facut o comanda la hobbyeasy, si surprinzator de data asta baietii s-au miscat foarte rapid.
Astfel incat am primit coletul, a se citi. ridicat de la oficiul postal dupa 11 zile, da, unusprezece, de la data comenzii.
Coletul a fost adus acasa de catre postas, am relatii :), fara plata nici unei taxe. Din cate am inteles de la oficul postal, se trimite nu ca si colet ci ca scrisoare voluminoasa care alt regim.
Vsaloarea comenzii a fost de 48 Euro.

Oricum inca o bila alba pentru cei din HK.

Bafta,
George
User avatar
George Bacaoanu
Tiro
 
Posts: 5
Joined: Sun Jan 19, 2014 11:23 am
Location: Bucuresti

Re: Cumparaturi din afara EU

Postby Nicu Mihai » Tue Feb 25, 2014 11:36 pm

George, de retinut, multam de informatie!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cumparaturi din afara EU

Postby BlackLotus » Fri Apr 11, 2014 11:24 pm

Fac comenzi din Japonia hlj.com si platesc 24% TVA. Partea prosta e ca trec tot pe factura inclusiv transportul, iar cei de la oficiul vamal aplica TVA la toata valoare dupa factura (inclusiv transportul). In general comanda ajunge in 4-5 zile in Bucuresti si 2-3 zile in Targoviste prin curierat rapid (FedEx), cu plata ramburs a taxelor vamale.
In trecut am primit comenzi din Malaezia care au ajuns intre 4-5 saptamani in Bucuresti si in aprox. 2 saptamani in oficiul postal de care apartin. Nefiind luate de la firma\magazin virtual nu au avut facturi si nu am platit taxe vamale, mai ales ca agentul vamal a considerat ca sunt jucarii. De mentionat ca aceastea au fost trimise cu posta normala, si de aici si statul la coada in singura zi din saptamana ca era un agent vamal prezent pentru control.
User avatar
BlackLotus
Tiro
 
Posts: 3
Joined: Thu Jan 09, 2014 8:28 pm
Prenume si nume: Minescu Ionut George


Return to Informatii

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron