Harbour tug boat - 1:108 - Revell

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

Harbour tug boat - 1:108 - Revell

Postby Cristian Marin » Mon Feb 03, 2014 3:16 pm

Salutare, salutare!
Am scris o scurta recenzie a kitului, recenzie care se afla aici: http://tapir-models.ro/viewtopic.php?f=50&p=11429#p11429
Am inceput lucrarea printre picaturi adica in timpii morti ai altei lucrari.
Micul remorcher, asa cum am scris in recenzie are atat probleme de executie ale pieselor cat si probleme de conceptie (din punctul meu de vedere).
La capitolul probleme de executie cele mai naspa sunt cele de la borduri unde apar o multime de pini de turnare cat si multe denivelari datorate "strangeri" plasticului.
Am pilit pinii, am chituit si slefuit zonele unde plasticul s-a strans.
Image
Producatorul atunci cand a gandit puntea a facut pe ea si cateva parame injectate direct si in acelasi timp cu puntea. Pot fi lasate asa si vopsite, dar ... neee!
Image
Am frezat plasticul si inca cativa pini de turnare si am chituit locurile respective.
Voi pune paramele din ata.
Am pus laolalta diverse piese.
Ansamblul cosului si peretii cabinei superioare:
Image
Acoperisul cabinei superioare, piesele laterale ale cocii si peretii cabinei inferioare.
Image
Am lipit bordurile intre ele, am vopsit cu alb balustradele si am asezat subansamblurile impreuna ca sa vad cum se imbina intre ele.
Image
Image
Ce nu-mi mai place la felul cum a fost conceput kitul este lipsa geamurilor indiferent de marimea lor (va trebui sa le construiesc si ma gandesc aici la doua metode), turnarea unor balustrade direct pe panourile laterale ale cabinelor ca si a altor elemente (topoare, parame, o ancora) pe care va trebui sa le dau jos si sa construiesc altele.
Mai este o piesa cu un gratar care arata destul de "ciudat" si pe care va trebui s-o remediez sau mai exact va trebui sa-i dau gratarul jos si sa-i construiesc altul.
Avand deja viziunea in mare asupra celor ce le am de facut sunt curios cum voi continua ... sau mai exact cand voi continua, dar sigur voi continua.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Harbour tug boat - 1:108 - Revell

Postby Olaf The Viking » Mon Feb 03, 2014 10:37 pm

Inteleg ca esti gata cu diorama?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Harbour tug boat - 1:108 - Revell

Postby Cristian Marin » Thu Feb 06, 2014 10:26 am

Olaf The Viking wrote:Inteleg ca esti gata cu diorama?


Mai am de lucru aproximativ 3-4 ore maxim doar ca nu le am, pe ele, orele, pana cel putin la sfarsitul saptamanii viitoare, dar nici pe asta nu sunt sigur.
Oricum, pana la sfarsitul lunii, va fi gata cu siguranta.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Harbour tug boat - 1:108 - Revell

Postby Olaf The Viking » Thu Feb 06, 2014 6:11 pm

Asta ziceai luna trecuta. :archer:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu


Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron