Cuter pentru un prieten

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

Re: Cuter pentru un prieten

Postby Cristian Marin » Thu Nov 13, 2014 1:19 pm

Am trecut la detalii asa ca: pentru confectionarea hublourilor am folosit ABS de 1mm grosime. Am dat gauri de 10mm cu un spiral pentru gaurit tabla, am taiat cat de cat conturul exterior mai aproape de cota finala dupa care am lipit cu cianoacrilat, in cate doua puncte, piesele intre ele, centrate pe un maner de cater. Dupa ce lipitura a devenit ferma am trecut la luatul din pila pana am ajuns la cota exterioara dorita. Am desfacut piesele cu un cater, le-am luat la smirghel si am inceput confectionarea buloanelor de prindere. Materialul a fost ABS de 0,3 in care am taiat cu o preducea confectionata dintr-un ac de seringa obtinand rondele de 0,8 mm diametru. Rondelele le-am lipit pe inelele obtinute anterior.
Am vopsit cu bronz acrilic de la Vallejo si am finalizat cu o spalare cu solutie de la AK.
In total, pentru realizare am consumat o ora si jumatate.
Image
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Cuter pentru un prieten

Postby alexie » Thu Nov 13, 2014 5:02 pm

Super pont, asa cu explicatii pare mai usor decat este.
:hi:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Cuter pentru un prieten

Postby Olaf The Viking » Thu Nov 13, 2014 6:28 pm

Aproape ca imi vine si mie sa ma apuc. Aproape.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cuter pentru un prieten

Postby Cristian Marin » Tue Nov 18, 2014 1:05 pm

alexie wrote:... asa cu explicatii pare mai usor decat este.

Chiat este usor.

Si cum nava nu mai avea copastie a trebuit sa incep s-o confectionez. Am ales sa folosesc baghete din lemn cu grosimea de 2mm si late de 20mm ca sa pot obtine curbura necesara.
La inceput am croit baghetele in lungime si le-am lipit intre ele doua cate doua ca sa ma ajute sa le pozitionez.
Image

Dupa ce lipitura a devenit ferma, am pozitionat baghetele in zona unde trebuie sa fie montate, am trasat pe dedesubt cu un creion forma corpului. Am trasat o linie paralela cu cea a corpului iesind in afara bordului cam cu 1,5mm si am taiat conturul dupa aceasta linie. Am trasat o linie paralela cu marginea finisata pentru a obtine si marginea interioara a copastiei. Ca sa-mi fie mai usor la trasat am folosit un compas a carui ac a fost tampon pe partea exterioara a baghetei. Pentru fixarea copastiei pana la lipirea finala folosesc cuisoare baghete si elastice.
Image
De lucrat am lucrat in mai multe zile din cauza aracetului ce trebuia sa se usuce bine, dar ca timp efectiv de lucru, ceea ce se vede la copastie pana in acest moment mi-a luat o ora si jumatate si pana la finalizare constructiei copastiei cred ca mai consum inca trei sferturi de ora.
Va urma finisarea finala, baituirea si lacuirea copastiei, dar nu inainte de am monta si ultimile trei segmente.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Cuter pentru un prieten

Postby Nicu Mihai » Sun Nov 23, 2014 11:26 am

Cristi, au dreptate oamenii, la cum explici si la cat de putin timp pare sa ia toata operatiunea, mai ca-ti vine sa te arunci la un subiect similar. Foarte frumos ce faci tu acolo, cu rezultate pe masura.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Cuter pentru un prieten

Postby Cristian Marin » Mon Nov 24, 2014 11:42 pm

Multumesc Nicu! Operatiunile iau chiar putin doar ca exista timpi morti cum ar fi uscarea baitului sau a aracetului, etc... dar in acesti timpi morti eu lucrez la altceva. Altceva inseamna fie o alta piesa ce apartine aceluiasi proiect fie la o piesa ce apartine altui proiect. Motiv pentru care am intotdeauna un proiect pe o masa de lucru si un altul pe cealalta. Uneori ma pot extinde si pe o a treia masa.

Dupa ce am fixat toate segmentele, am fasonat marginile, am dat un strat de bait nuanta stejar, am asteptat sa se usuce si am dat un strat de ulei de in. Dupa ce uleiul a intrat cat de cat in lemn am lustruit copastia cu rola de pazla prinsa in biax. Astfel luciul obtinut este unul care arata natural. Cu lacuri n-am avut niciodata acest rezultat.

Image

Dupa ce am terminat cu copastia am inceput finisarea suprastructurilor astfel ca am facut rama bocaportului si ramele (capac si baza) la urmatoarea suprastructura dinspere pupa.
Image
Timpul [url]efectiv[/url] de lucru s-a mai intins cu inca o ora jumate - trei sferturi de ora la copastie si tot atat la micile adaugiri.
Pe masura ce suprastructurile isi vor primi si restul detaliilor, vor fi fixate definitiv pe punte.
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Cuter pentru un prieten

Postby Olaf The Viking » Tue Nov 25, 2014 9:17 am

Arata din ce in ce mai bine.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cuter pentru un prieten

Postby Nicu Mihai » Thu Nov 27, 2014 11:21 pm

Cristi, arata tot mai bine! Foarte fain, spor in continuare.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Previous

Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron