Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Aici isi au locul lucrarile tip "fantasy".

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Apr 30, 2013 9:17 pm

Este la mijloc magia marketingului care ne hraneste noua pohta (si lor conturile). :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Fri Jan 02, 2015 11:34 am

Bine v-am regasit in 2015!
Fiindca vroiam sa fac un cadou de Craciun mai special pentru un prieten special, am decis sa fac un mic anturaj pentru un elf pictat mai demult (prezentat intruna din in paginile anterioare). (Ca de obicei, Games Workshop - 28mm)
A iesit cam ce se vede in pozele urmatoare.
La Multi Ani!
Image Image Image Image Image Image
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Purice Valentin » Sat Jan 03, 2015 7:06 pm

O dai iar in sf uri? Imi place lucrarea,vad ca incepi sa prinzi tupeu la baze !!!
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Olaf The Viking » Sun Jan 04, 2015 2:13 pm

Super, baza il scoate in evidenta. Cum ai facut-o?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Sun Jan 04, 2015 11:46 pm

Multumesc Vali si Olaf! Ma bucur ca va place. :)

Vali, e mai mult F decat S. :P

Olaf, baza e foarte simplu construita. Am pus figurina cu baza mica rotunda de plastic (cu care vine inclusa) pe o baza putin mai mare de lemn (baza de lemn a fost pregatita inainte - chituita, slefuita, vopsita). Apoi am pus wood glue si am presarat nisip de doua granulatii peste baza mica. La baza ei am lipit bucatele de sol (din curte) astfel incat sa fac trecerea lina catre baza mai mare. Am creat un fel de terasa. Apoi am adaugat iar nisip si pamant fin pentru a umple golurile dintre bucatile mai mari de pamant. In spatele elfului am facut o mica ridicatura din pamant de flori pentru a continua senzatia de sol in trepte. Dupa asta am vopsit tot solul plecand de la inchis spre deschis (cu dry-brush din ce in ce mai uscat pe masura ce deschideam nuanta). Apoi washuri cu diverse nuante pentru a rupe monotonia culorii solului si la final un dry-brush controlat pentru a scoate in evidenta anumite muchii.
A urmat vegetatia. Am lipit doua nuante de iarba statica, cateva frunze naturale (uscate) sfaramate intre degete si la final am mai adaugat trei smocuri de iarba uscata din blana sintetica.
Toata treaba asta mi-a luat aproximativ cinci ore. Poate mergea mai repede, dar m-am invartit mult in jurul solului, intai pentru a-l compune si apoi pentru ca nu eram multumit de nuanta culorii de baza.
Daca mai sunt intrebari, te rog sa nu eziti. :)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Purice Valentin » Mon Jan 05, 2015 8:19 pm

Stiam dar am vrut sa te necajesc!
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Nicu Mihai » Mon Jan 05, 2015 11:59 pm

Bogdane, la mine e hilar sa comentez ca doar il vad pe viu (adiuca l-am vazut inainte de a ateriza la viitorul sau proprietar). Dar nu stiu ce ma uimeste mai mult, cat de bine se vad detaliile in fotografii cu optiunea macro activata sau cat de bine arata in realitate!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Games Workshop - Lord Of The Rings (28mm)

Postby Bogdan Papuse » Tue Jan 06, 2015 12:22 am

Vali, stai calm, doar incercam sa raspund cu o gluma. :)

Multumesc Nicule! Ma bucur ca iti place si in poze. ;)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Previous

Return to SIS Fantasy

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron