BTR-70 1/35 Revell

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

BTR-70 1/35 Revell

Postby Kamikaze » Thu Mar 10, 2016 12:50 pm

Salut! Cand nimeni nu se mai astepta, cu atat mai putin eu, (mi-) am revenit. Asa ca inapoi la treaba. Contrar unor sfaturi, vreau in primul rand sa termin toate proiectele incepute deja, ca sunt multe. Sau macar mare parte din ele. Prima alegere a fost acest transportor.
Nu intru in detalii, presupun ca se stiu destule despre BTR-70, mai ales ca am produs si o versiune locala, TAB-77. Pentru cei interesati, pe net se gasesc tone de informatii. O sa trec direct la kit. Kitul Revell este de fapt kitul Zvezda, care la randul lui este vechiul kit Dragon. Asta inseamna multe greseli, atat la detalii cat si la dimensiuni. Noul kit Trumpeter este la kilometri distanta, pe langa detalii si dimensiuni corecte, mai are PE si un interior. Asa ca probabil va intrebati de ce m-am mai apucat de el. Pentru ca era singura optiune pe atunci, iar acum nu-mi vine sa-l arunc. O sa incerc sa-l imbunatatesc putin, nu prea mult dar zgaria retina cam tare. O sa vedeti in poze cam ce am facut. Ce mai am de facut si nu se vede: balamalele trapelor, toate barele de pe cutie, antena si suportii farurilor si lampilor. Va urma, in scurt timp sper.
rsz_1img_20160309_181018.jpg

rsz_img_20160309_214240.jpg

rsz_img_20160309_214352.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: BTR-70 1/35 Revell

Postby alexie » Fri Mar 11, 2016 8:29 am

Felicitari pentru mobilizare, cu atat mai mult cu cat verdele Zvezdacic nu-i tocmai stimulativ.
Pana la etapa vopsire poate rezolvi si problemele compresorului,zic.
:senile: Succes !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: BTR-70 1/35 Revell

Postby Kamikaze » Sat Mar 12, 2016 6:08 pm

Mici progrese ( din cauza marimii pieselor). Mai am cateva detalii si cam gata. Am simplificat un pic unele piese, altele le-am omis, am decis ca nu are rost. Dar mi-am atins obiectivul, arata mult mai bine decat din cutie. Lucian, din pacate compresorul necesita o schimbare de motor, noroc ca aveam unul in garaj care astepta o soarta mai buna. Vom vedea daca reuseste transplantul. :butcher:
rsz_img_20160312_163314.jpg

rsz_img_20160312_163258.jpg

rsz_img_20160312_163326.jpg

rsz_img_20160312_163332.jpg

rsz_img_20160312_163401.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: BTR-70 1/35 Revell

Postby Kamikaze » Tue Mar 22, 2016 8:00 pm

Lucrarea avanseaza, incet dar sigur. Am refacut toate balamalele, la sfatul unui prieten. Acum arata mai bine, la dimensiune. Am dat o mana de primer gri la spray, Tamiya. N-am acoperit tot, deci va urma. Insa mai intai am dat un primer acrilic vallejo pe roti, pentru ca am citit pe diverse forumuri ca in contact cu emailuri,rotile se topesc, faramiteaza, etc, dupa ceva timp. Sper sa n-am probleme cu cele 2 maini de primer.
rsz_img_20160322_183045.jpg

Am terminat si farurile si lampile , dupa mai multe straturi de future, cred ca arata ok. Au fost gaurite cu burghie corespunzatoare, apoi le-am vopsit in interior cu silver vallejo. La cele colorate, intr-unul din straturile de future am amestecat rosu transparent, respectiv smoke, ambele vallejo.
rsz_img_20160322_183402.jpg

Si la final, poate cea mai importanta stire. Un pas mic pentru omenire, dar unul urias pentru mine. Transplantul motorului pentru compresor a reusit :dance2: . Asa ca ma voi distra la vopsire. Apropos, am uitat sa precizez ca va fi un vehicul alb, al natiunilor unite. Deci voi avea cateva premiere, sper sa fie cu noroc.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu


Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron