"Istoria in miniatura", conacul Bălceştilor, 19-21 august

Informatii si poze despre expozitii si evenimente modelistice sau legate de modelism.

"Istoria in miniatura", conacul Bălceştilor, 19-21 august

Postby Nicu Mihai » Thu Aug 18, 2016 7:47 pm

Salutare tuturor!

După ceva eforturi, mă bucur să vă anunţ acest mic eveniment: un atelier al figuriniştilor în care vom lucra împreună, vom face schimb de idei, vom socializa. Aveţi ataşate detalii mai jos. Sper ca această comunitate să crească treptat, sper să vedem artişti formându-se, evoluând frumos. Sper să devenim o mică familie care să-şi poate topi problemele, frământările, nemulţumirile în câteva zile dedicate exclusiv acestei pasiuni care ne-a "confiscat" pe mulţi. Nu garantez că o să ne iasă 100 %, dar asta am vrea. Dacă se va dovedi un proiect de succes, sperăm să-l reedităm în fiecare an, să creştem ca număr şi să avem şi invitaţi din afara României.
Calde mulţumiri tuturor participanţilor datorită cărora acest proiect va avea loc, dlui Antonie Chelcea, directorul Memorialului "Nicola Bălcescu", care a avut încredere şi a susţinut această idee, sponsorilor noştri, Alexandru Dumitrescu (machete.ro) şi Csaba Banto (xaba.ro), asociaţiei AMA-IPMS România care a acceptat să fie partener. Lui Bogdan Păpuşe, cu care am frământat aluatul ideii ca să iasă una plăcintă frumoasă, nu cu răvaşe buclucaşe, toată preţuirea mea! La fel, lui Zeno Mladin, care nu ne-a putut onora cu prezenţa, aşa cum şi-ar fi dorit, dar care a fost alături de noi şi ne-a încurajat permanent cu mult interes şi plăcere, inclusiv dându-şi acordul să folosim lucrările sale pentru broşura de prezentare.
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: "Istoria in miniatura", conacul Bălceştilor, 19-21 augus

Postby alexie » Fri Aug 19, 2016 5:12 pm

Felicitari maxime si sper sa primim vesti cat de curand (nu lasati chiar totul pe umerii firavi ai Omului de la ora 1).
:hi:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: "Istoria in miniatura", conacul Bălceştilor, 19-21 augus

Postby Olaf The Viking » Wed Aug 31, 2016 12:08 am

Bre, aci e cu schepsis, nu e expozitie, sunt doar poze cu barfe si povesti.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: "Istoria in miniatura", conacul Bălceştilor, 19-21 augus

Postby alexie » Sat Sep 03, 2016 8:21 am

Olaf The Viking wrote:Bre, aci e cu schepsis, nu e expozitie, sunt doar poze cu barfe si povesti.

Adica nu trebuie decat copy/paste (eu inca mai am cosmaruri) ;)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Istoria in miniatura", conacul Bălceştilor, 19-21 august

Postby Olaf The Viking » Sat Nov 19, 2016 9:34 pm

Dupa cum stiti sau, daca nu, ati aflat prea tarziu, la Casa Balcescu s-a tinut un fel de workshop cu si despre figurine si figurinisti, din tara si de peste hotare. Ma rog, asa s-a vrut, dar Zeno nu a putut participa asa ca partea cu peste hotare a cazut din startul inceputului.

Deci cum ziceam, a fost selectata o mana de modelisti, crema cremelor, cum s-ar zice, ca sa zic asa, cum ar veni, printre care, datorita talentului meu legendar, unanim si universal recunoscut de altfel, am fost si eu invitat. Nu cred ca m-au chemat doar pentru sponsorizare. Pe scurt, a fost o onoare si un privilegiu sa particip. O onoare si un privilegiu pentru ceilalti, evident.

Totul a debutat cu, ceea ce in literatura de specialitate (specialitate criminologie evident) se numeste, scrisoarea olteneasca. Asta e un fel de scrisoare nigeriana perfectionata. Adica Nicu iti trimite un email ca va fi un eveniment cu casa si masa moca, bautura, mancare, gustarele, doar fete si dans la bara nu ne-a promis. Evident ca lumea accepta imediat. Dupa o bucata de timp iti trimite alt email si poze cu o prezentare, cum va arata afisul, ma rog chestii convingatoare de marketing. Apoi trosc nigeriana: am vorbit eu cu Marco Polo un traficant fabricant de figurine si ne da la pret redus, nu stiu ce bust sa il facem toti in timpul workshopului daca sunteti de acord si asa ca trebuie sa trimiteti niste bani. Hopa.

La mine a fost si mai bine. "Vezi ca te-am trecut ca sponsor". I-am zis ca bine, gandindu-ma ca poate asa vrea sa dea greutate evenimentului sau vrea sa treaca si un nume serios pe afis, ca garant al stabilitatii, seriozitatii si valorii ridicate a evenimentului. Bineinteles ca intr-o zi ma pomenesc cu: "Hai sa iti zic in ce consta sponsorizarea ta!"

Desi figurinele ciungi nu ma pasioneaza, ba dimpotriva, am zis sa ma bag si eu la bust ca poate asa invat de la ceilalti cate ceva. Si pana la urma s-a dovedit a fi folositor.

Pregatirile de calatorie au fost mai grele de data aceasta:

balcescu 001.jpg


Au fost mai grele ca a trebuit sa imi iau si vopsele, pensule, etc. Fiind un eveniment pentru figurinisti m-am gandit sa il iau si pe mijlociu care vad ca in ultima vreme manifesta tendinte in domeniu. Cu noi a venit si Silviu. Ca de obicei, am vrut ca plecarea sa fie mai dimineata, gandindu-ma ca acolo gasim noi ceva de facut.

Nu stiam exact unde este asa ca am ratat intentionat iesirea catre conac ca sa gasesc un han/bodron/restaurant sa mancam ceva deoarece doar masa de seara urma sa fie asigurata. La vreo 50 de km l-am gasit pe Hans, care ne promitea un gulas nemaipomenit pe niste tablii de pe marginea drumului. Sigur ca si parcarea plina il recomanda:

balcescu 002.jpg


balcescu 003.jpg


Am inceput cu deschiderea clasica, ciorba de vacuta, ca sa dau posibilitatea ardeilor sa ma farmece cu parfumul lor mirobolant:

balcescu 004.jpg


balcescu 005.jpg


Apoi a urmat gulas cu paste. Eu am crezut ca pastele sunt gogoselelea alea de faina. Dar erau chiar paste, adica taitei fierti sau, ma rog, spirocheti din aia.

balcescu 006.jpg


Nu au fost chiar rai, dar in niciun caz exceptionali. Apoi ne-am intors si am iesit de pe DN catre Balcescu. Am gasit gazdele, am socializat putin, am tras masina inauntru si ne-am dus bagajele in camera. Camerele nu sunt mari, dar sunt pitoresti si oricum acolo doar dormi, deci a fost bine. Closetul este pe hol dar exista o chiuveta si in camera.

balcescu 007.jpg


balcescu 008.jpg


Aici e un fel de semi curte interioara, bucatarie e pe stanga, refectoriumul pe dreapta:

balcescu 009.jpg


In buza padurii e o bisericuta, nu a fost original de acolo, a fost adusa din nu stiu ce sat.

balcescu 010.jpg


balcescu 011.jpg


balcescu 012.jpg


Conacul arata foarte bine, te imbie sa stai la un vin pe terasa, lucru pe care de altfel m-am grabit sa il fac:

balcescu 013.jpg


balcescu 014.jpg


balcescu 015.jpg


balcescu 016.jpg


balcescu 017.jpg


A doua sticla am baut-o la aer, la o masuta din curte:

balcescu 018.jpg

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Istoria in miniatura", conacul Bălceştilor, 19-21 august

Postby Olaf The Viking » Sat Nov 19, 2016 9:55 pm

Iata vin colindatori:

balcescu 019.jpg


Cam plouati, era o vreme superba pentru motocicleta:

balcescu 020.jpg


Reflectoriumul:

balcescu 021.jpg


Discursul de bun venit, in care se multumeste invitatilor de seama (adica mie) pentru ca au venit, se aminteste numele sponsorului (adica al meu) si se spera ca se va lucra nemaipomenit si la cele mai inalte standarde posibile (adica tot eu ceilalti).

balcescu 022.jpg


balcescu 023.jpg


balcescu 024.jpg


Aerul de munte este tare asa ca la ora:

balcescu 025.jpg


...astia au mai ramas:

balcescu 026.jpg


Dar dupa ce au scapat de familii ce au condus fetele la pensiune o parte s-au intors si mai stat la un sprit pana la o ora decenta cand mi s-au terminat bateriile de la tableta si nu am mai avut la ce asculta muzica.

balcescu 027.jpg

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Istoria in miniatura", conacul Bălceştilor, 19-21 august

Postby Olaf The Viking » Sat Nov 19, 2016 10:10 pm

A doua zi ne-am sculat cu un chef nebun de mutat mese din sura in reflectorium, de sters de praf scaune, de demontat si montat suruburile meselor de lucru etc. Gazdele, ca sa ne faca pe plac, ne-au lasat sa ne facem de cap.

balcescu 028.jpg


balcescu 029.jpg


Copii erau nerabdatori sa picteze: "Victor, hai sa ne jucam cu mingea!" "Eu vreau sa pictez." Pana la urma s-au dat de tot pe brazda si au uitat si de minge si de tot.

balcescu 030.jpg


Eu ma gandeam ca vom sta pe terasa, la aer, dar Nicu s-a impus autoritar: "Nu, ca ne trebuie intuneric". Cu aceasta ocazie mi-am dat seama in ce moment al zilei picteaza figurinistii romani.

balcescu 031.jpg


balcescu 032.jpg


Micul dejun a fost mai continental, genul salam si unt, dar cu gem facut in casa, gros de nu puteai sa-l intinzi:

balcescu 033.jpg


Dupa micul dejun a inceput lucrul:

balcescu 034.jpg


balcescu 035.jpg


balcescu 036.jpg


Sculptorii si copii au stat la aceeasi masa, rotunda, sa nu fie nimeni mai cu mot:

balcescu 037.jpg


Eu am nimerit cu Luci, Catalin Balta zis "Arany" si Bogdan:

balcescu 038.jpg


balcescu 039.jpg


balcescu 040.jpg


Debavurat si primat, adica dat cu primer:

balcescu 041.jpg


Miniexpozitia:

balcescu 042.jpg


balcescu 043.jpg


balcescu 044.jpg


balcescu 045.jpg


Primele incercari timide:

balcescu 046.jpg


balcescu 047.jpg

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Workshop Casa Balcescu

Postby Olaf The Viking » Sat Nov 19, 2016 10:26 pm

La un moment dat am decis sa luam o pauza pentru vizitarea conacului si a bisericutei:

balcescu 048.jpg


balcescu 049.jpg


balcescu 050.jpg


balcescu 051.jpg


balcescu 052.jpg


balcescu 053.jpg


balcescu 054.jpg


balcescu 055.jpg


balcescu 056.jpg


balcescu 057.jpg


balcescu 058.jpg


Evident ca cel mai mult mi-a placut foisorul. Pai acolo sa tragi, nene, o betie, pardon, sa iei o mica gustare tovaraseasca.

balcescu 059.jpg


balcescu 060.jpg


Bisericuta are nevoie de renovari si restaurari:

balcescu 061.jpg


balcescu 062.jpg


balcescu 063.jpg


balcescu 064.jpg


balcescu 065.jpg


Poza cu participantii (editia extinsa):

balcescu 066.jpg


Poza cu participantii efectivi:

balcescu 067.jpg


Se pare ca am corupt-o si pe fata directorului:

balcescu 068.jpg


Daca pictatul s-a facut inauntru, demonstratiile de lucru s-au facut afara. Prima din ele (de fapt a doua pe ordinea de zi, prima trebuind sa fie a lui Calin, dar a fost prea sfios si nu s-a tinut) a fost tinuta de Catalin, care ne-a aratat cum faci banzai, pardon, bonsai.

balcescu 069.jpg


balcescu 070.jpg


Cuplurile casatorite vin la conac pentru pozele de nunta. Mi-a fost jena sa ma duc sa pup mireasa, dar cred ca as fi putut lejer fara sa se supere nimeni ca fata a stat cumintica sa-i facem poze:

balcescu 071.jpg


Sau daca nu mireasa macar o domnisoara de onoare:

balcescu 072.jpg


Dupa masa de seara ne-am apucat iar de lucru:

balcescu 073.jpg


balcescu 074.jpg


Le-am pus baietilor AC/DC, Maiden, Manowar ca sa-i stimulez:

balcescu 075.jpg


balcescu 076.jpg


balcescu 077.jpg


balcescu 078.jpg


balcescu 079.jpg


balcescu 080.jpg


In stanga originalul si in dreapta figurina facuta de Dan:

balcescu 081.jpg


Recunosc cu rusine ca daca nu am fost printre primii care a plecat, nici printre ultimii nu m-am numarat. Au mai ramas niste baieti cateva ore bune.

balcescu 082.jpg

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Istoria in miniatura", conacul Bălceştilor, 19-21 august

Postby Olaf The Viking » Sat Nov 19, 2016 11:39 pm

A doua zi am luat-o de la capat. Mic dejun si apoi lucru. Bine ca nu am stat mai mult ca as fi terminat tot ce am inceput pana acum.

Demonstratia zilei a fost facuta de Bogdan despre crearea unei baze pentru figurine: stanci, ierburi. carbuni, muschi etc.

balcescu 083.jpg


balcescu 084.jpg


balcescu 085.jpg


balcescu 086.jpg


balcescu 087.jpg


Dan nu prea stie de gluma. I-am sugerat sa faca si o camila si a luat-o in serios:

balcescu 088.jpg


Moment aniversar, a fost ziua Ilenei:

balcescu 089.jpg


balcescu 090.jpg


balcescu 091.jpg


Discurs de incheiere, din nou multumiri participantilor de exceptie (adica mie), sponsorilor (adica mie) si celor care au adus cu ei vin (adica , ghiciti, stiu ca o sa vi se para ciudat, dar...tot mie)

balcescu 092.jpg


Domnul director Toni Chelcea:

balcescu 093.jpg


Si rezultatul pe individual, pe echipe nu s-a mai pus:

balcescu 094.jpg


S-a stabilit ca asta e doar inceputul, ca va fi ceva anual, dar se pare ca va fi extins si pentru copii, sotii etc. adica se vor dilua profesionalismul si severitatea riguroasa a picturii figurinelor.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: "Istoria in miniatura", conacul Bălceştilor, 19-21 augus

Postby alexie » Sun Nov 20, 2016 1:50 pm

Pare un efort considerabil din partea gazdelor, organizatorilor, sponsorilor si participantilor & Co'
Asadar daca se mai tine este un motiv de bis pentru aplauzele de acum :clapping:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Next

Return to Expozitii si evenimente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron