A treia intalnire pe Luna (aprilie)

Informatii si poze despre expozitii si evenimente modelistice sau legate de modelism.

A treia intalnire pe Luna (aprilie)

Postby alexie » Sun Apr 23, 2017 8:30 pm

Cu ocazia lansarii trilogiei Stapanul inelelor PIU'CENTO a avut loc o intalnire ad-hoc la sediul http://www.vikingshop.ro/
piu cento.jpg

Deoarece dintre cei doi autori doar domnul Massimo era disponibil, gazda a trebuit sa aleaga unul dintre cei doi Lucieni disponibili....evident am castigat detasat in fata contracandidatului Lucian Milo. A fost o infruntare scurta intre cele doua Zero-uri....Zero-ul meu aviatic fiind un zero absolut :smiley-laughing021:
Evident ca am ajuns punctual-primul la hangar si a fost timp berechet (putin peste o ora :blush: ) sa astern masa pana la sosirea primului participant.
Image

Ba chiar am avut timp de vizionat cate ceva la SGC (Sinema GUGU Cinema)
Image

Daca tot nu era pisica acas'...
Image
Image
Image

Desi gazda nu a fost punctuala, coltul destinat evenimentului era bine reprezentat
Image

Am fost impresionat de extinderea magazinului, chiar la un moment dat Cata a zis : "Pai, ati visat voi, acu' cativa ani, sa aveti un astfel de magazin in tara? Un magazin in care sa nu intre soarele din cauza peretilor de machete?"
Image
Image
Image
Uga?
UGAAA!
Image
Cu ocazia asta vazui si yo un submarin cu anvergura de 1800 cm

Image
Image
OOOOHH,Nugaaaa!

Image
Image
Image
La atata malu' de machete cred ca-i musai sa introduca sistemul CZU, precum colegii din bd. Unirii 22
Image

Image
Evident nu se compara cu marfa celor ce detin exclusivitate la portbagaj. Aga!

La un moment dat s-a strans o mana de oameni, domnul Massimo a anuntat ca a aterizat si soseste in "quindici minuti" :smiley-laughing021: :smiley-laughing021: de la Otopeni in Pantelimon in cinspe minute... :smiley-laughing021: ...tipul a sosit in 12 minute :blink:
Prejo pare sa desluseasca acest mister
Image

Oricum, pana la sosirea invitatului dar si dupa aceea activitatea s-a desfasurat sub acelasi stindard :icon_wink:
Image

A fost deosebit de placut si concentrat, de exemplu:
Printre primii a sosit Cuchi, parca ghicind foamea care imi dadea tarcoale, el a tinut sa anunte ca a adus cozonac, drob si oua de Paste....
Crios a anuntat ca abia ce s-a ridicat de la masa, Olaf venea dupa o noapte de antrenament bahic deci ospatul s-a decalat.
Dupa mai bine de doua ore m-am gandit sa incep ostilitatile DAR surpriza.
Am inghitit in sec si am asteptat sa apara Cuchi.
Yo : Ce as manca / ciocani un ou rosu !
El: Buna idee, pacat ca n-avem niste sare!
Crios: Asta-i ultima noastra problema.
El: Ma duc sa ma spal pe maini!
Revine si desface cofrajul
El: :blink:
Image
:smiley-laughing021: :happy_easter:

In fine, fix la ora3D 3 a inceput prezentarea audio-video.
Am fost prea acaparat de subiect si n-am avut timp de un selfie, oricum stralucirea din privire ar fi blitz-uit imaginea. Asa incat nu pot sa ofer decat un foto cu fluxul de informatii...
Image
...si iesea pe alta.

Dar altii au fost mult mai acaparati de subiect :
Image
Image
Image
Image

Altii s-au lasat cuprinsi de euforia simfoniei si au comutat pe modul "audio"
Image

Cel mai profund m-au impresionat cei care au dat-o direct in Toccata :crazy_pilot:
Adevarul ca decat sa stai si sa retii prostii, mai bine "Vira ancora!"
Apropo, trebuie sa mai elimin din informatia ce-mi iese prin pori:
Libia a fost un client untuoso pentru SIAI Marchetti, cica au solicitat 240 de avioane SIAI-Marchetti SF.260 sau viceversa :blum3: (adica doreau 260 de avioane FS 240). Iar in timpul conflictului dintre Libia si Ciad, tari invecinate ca Niger, Burkina Faso sau Mali au inceput sa-si doteze flota cu produse SIAI-Marchetti.
Astfel se confirma sorgintea latina a libienilor, asa cum se presupunea de pe timpul lui JJ Melumorut.
Adica chilotii libieni, descendentii lu' Tetra, aterizau pe campurile manoase ale tarilor invecinate si se intorceau lingand teancul de franci (aici autorul, este vorba de autorul postarii pe tapir, face o trimitere subtila catre un alt hobby nobil datorita caruia se stie ca cele trei tari enumerate foloseau aceasi unitati monetare). Ajunsi acasa depanau o poveste eroica despre avionul devenit monomotor apoi ioc motor, catapultare, torturare, mancat sobolan (vezi "Missing in action 2" sau macar metoda lu' Tickler), evadare cu multe victime colaterale si يأخذني نيني . O perioada "Metoda Maradona" "Metoda Antoine de Saint-Exupéry " a mers ca unsa insa ulterior, la granita, Gadaffi le facea schimbul la cursul zilei...cu monede botswaneze.
:clapping: Cu mustar! Cu mustar! Cu mustar!Cu mustar! Cu mustar! Cu mustar!Cu mustar! Cu mustar! Cu mustar!Cu mustar! Cu mustar! Cu mustar! :clapping: Cu mustar! Cu mustar! Cu mustar!Cu mustar! Cu mustar! Cu mustar! :clapping: Cu mustar! Cu mustar! Cu mustar!Cu mustar! Cu mustar! Cu mustar!Cu mustar! Cu mustar! Cu mustar!Cu mustar! Cu mustar! Cu mustar! :clapping: Cu mustar! Cu mustar! Cu mustar!Cu mustar! Cu mustar! Cu mustar! :hi:
https://photos.google.com/u/1/album/AF1QipObJL8GCcorbnbGCf8d7mZP8w01UC51suWaXl8g

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: A treia intalnire pe Luna (aprilie)

Postby Cristian Marin » Sun Apr 23, 2017 10:07 pm

Audio cinema Gugu gri di... :eatdrink009:
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: A treia intalnire pe Luna (aprilie)

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 24, 2017 1:05 am

Eu imi odihneam ochii dupa seara precedenta. Avand in vedere ca nu m-ati auzit si audio, se presupune ca savuram coloana sonora.

P.S. Data viitoare, sa stiti ca la farmacie exista si sare in borcan de NaCl.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: A treia intalnire pe Luna (aprilie)

Postby alexie » Mon Apr 24, 2017 4:03 pm

Olaf The Viking wrote:....
P.S. Data viitoare, sa stiti ca la farmacie exista si sare in borcan de NaCl.

Daca n-ai si-un Bunsen tot degeaba. :alvarin_02:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan


Return to Expozitii si evenimente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron