BTR-60PB in ARMATA R.S.R

Aici isi au locul lucrarile ce contin subiecte legate de armata romana, mai putin aviatie.

BTR-60PB in ARMATA R.S.R

Postby Georgel Musat » Sat Mar 30, 2013 9:21 pm

Salutare. Dupa ce m-am lamurit cu regula a ce se incadreaza la acest S.I.S dar pt terestra purced la treaba cu un blindat sovietic dar care a fost si in armata noastra.
BTR vine de la Bronetranspoter adica transportor blindat .Dupa incheierea ww 2 si inceperea Razboiului Rece rusii au trecut la dezvoltarea tuturor categoriilor de tehnica militara. In cazul infanteriei motorizate/mecanizate pe roti au scos un transportor 6x6 BTR-152 dar acesta nu avea capacitati amfibii -traversarea cursurilor mari de apa fara mai depinde de miloacele genistice . Astfel ca inginerii rusi s-au pus pe cercetari si proiectari incepand cu anul 1955 astfel ca in 1959 a intrat in serviciul armatei primul transportor pe roti 8x8 amfibiu BTR-60 ;probabil au asociat anul de inceput zecimea anilor de atunci .Aveau deja BTR-50 (dar care era pe senile) si cum BTR-60 a intrat in serviciu in 1959 si devenit cunoscut public in 61 probabil la parada de 9 mai cand sovieticii isi etalau noutatile din armata au stabilisera acest indicativ ce s-a pastrat si la urmatoarele 3 tipuri de transportoare , care au fost o imbunatatire a conceptului precedent .
BTR-60P a aparut in prima varianta neavand plafon la compartimentul de lupta ,avand ca armament pricipal o mitraliera DShK de 12,7mm si 1-2 PKT de 7,62 secundare . Apoi in 1963 au inchis compartimentul de lupta cu plafon blindat avand trape de acces la acelsi tip de armament ca si primul ,a doua varianta numinduse PA . Probabil in contextul razboiului rece cand se punea accent si pe arme de distrugere in masa NBC in 1966 s-a scos varianta PB ce avea astfel de capacitati si armamentul principal ,o mitraliera KPVT de 14,5mm si una secundara PKT de 7,62mm montat intr-o turela actionata manual Turela era deja pe alt blindat de cercetare BRDM-2 . Pe baza acestei variante PB s-au facut si alte variante auxiliare :comandament, transmisiuni,cercetare/dirijare tir de artilerie.si altele.
BTR-60PB avea o greutate de 10,3 tone, o lungime de 7,56m ,latime de 2,825m si inaltime de 2,31m.Echipajul era din 3 militari conductor/sofer, comandant/radist si servant armament si putea transpota 8 militari/infanteristi. Blindajul era gros de la 7-10mm in functie de expunerea la tir inamic si inclinare . Avea 2 motoare GAZ-40p cu 6 cilindri si o putere de 180 cp total ,90cp fiecare motor . De fapt o varianta mai puternica a motorului ce echipa BTR-40.
Capacitatea rezervorului era de 290l ce dadea o autonomie de 500km ;atingea o viteza de 80km pe drum si de 10km in regim "inot", probabil in functie de teren viteza era diferita.
Primele unitati echipate cu noile transportoare BTR-60 erau cele din Germania de est , pe atunci "pericolul " venind din vest . Prima utilizare in lupta ar fi in invazia Cehoslovaciei apoi in razboiul din Afghanistan. De pe atunci existau unitati de infanterie motorizata ce era echipata cu astfelde transportoare si mi s-a parut o aberatie sa se spuna americanii au venit cu acest cocept cu brigazile Stryker ba ca rusii au ajuns sa-i copieze .
Se spune ca s-ar fi produs 25 000 mii de exemplare pt URSS si tarile din pactul de la Warsovia si alte tari "prietene" sovieticilor.
Desii La operatori Romania apare cu TAB -71 transportor amfibiu blindat ce era o varianta autohtona a BTR-60PB produsa la Moreni ca urmare a licentei acordate de sovietici (cine stie care ar fi fost pretul acestei licente) iar Romania ar fi produs 2073 exemplare aici intrand si TAB-71M .
Dar in curtea muzeului Militar Nationalde Istorie se ala un exemplar :origina" de BTR-60PB unde se spune ca a fost importat din 1965 !? pt armata romana de asemenea apare inrun filmulet de pe you tube cu parada de 23 august 1969 si apare si pe net in organigrama unor unitati de infanterie mecanizata din anii 70-80 . Nu se stie exact numarul celor importate .
Desii a fost un blindat foarte cunoscut in lumea machetelor 1/35 a aparut destul de tarziu ,a fost scos din rasina la pret destul de mare dar cu nu era prea bun , apoi l-au scos cei de la Hoby/captan planet(rusi) varianta PB dar scumpa . Apoi in acest an de gratie 2012 chinezii de la firma Trumpeter au scos acest kit de BTR-60P din plastic injectat apoi pe cea a BTR-60PB si varianta upgradata cu turela ce echipeaza si BTR-80A. Iar la anul va apare cea de comandament PU.
Noi insa suntem interesati de varianta PB scoasa de Trumpeter .Dar despre acest kit ...va urma.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: BTR-60PB in ARMATA R.S.R

Postby Georgel Musat » Sat Mar 30, 2013 9:21 pm

Salutare . Cateva poze cu ramele/culeele ce contin piesele . Arata bine si nu sunt cu bavuri .Sunt 526 de piese cu tot cu fotoetch , vor mai ramane cateva pt ca in cazul acestui kit sunt si pt early si pt late . Marea problema a kiturilor Trumpeter ca nu dau mai detaliat vopsirea pt piese din interior .






























Cam atat pt inceput altelecu piesele pe masura ce avansamcu treaba.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: BTR-60PB in ARMATA R.S.R

Postby Marhaba » Sat Mar 30, 2013 9:21 pm

Multumim pentru informatii, spor la treaba!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: BTR-60PB in ARMATA R.S.R

Postby Georgel Musat » Sat Mar 30, 2013 9:22 pm

Salutare . Desii am fost mahnit foarte tare pt ca acest SIS a fost desfiintat (ar fi cate ceva de spus dar sa nu deviem ) am inceput sa lucrez si la acest kit. Poze




















:whistle: Avantaj/dezavantaj cu fotografiile ca piesele alea mic de nu ti intra o spagheta,dapai morcovu cand le manipulezi ;se vad in poze ca nu sunt si prelucrate (pilite) .Dar nu-i bai caci unele sunt prelucrate pe pozitie . Spor cu sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: BTR-60PB in ARMATA R.S.R

Postby Georgel Musat » Sat Mar 30, 2013 9:23 pm

Salve. Am avut ceva chef de treaba zilele astea si am continuat cu toata pisaraia pttrenul de rulare ( nu ma pricep exact in denumirile respectivelor piese componente,asa ca o sa le spun dupa red eu ca sunt) .Astfel ca dupa ce am montat o parte a pieselor pt partea din fata -rotile directoare am trecut la cele din spate . Aici am fact piesele componente de pe partea stanga dupa cum miau dat ei inpliant dar fiind din 3 piese mobileintre ele la montare era foarte dificil astfel ca am rupt un ax cardanic al transmisiei rotii , am reparat /lipit axul si am reusit sa le montez. Poze cum arata dupa montare /lipire





Pe parte dreapta(atentieeu spun partile dupa cum vin in realitate aici puntea de jos fiid rasturnata pt lucru)am montat piesele separat, caci oricum ma chinu iam la intrducerea lor in locasuri pt mobilitate care insa e inutile caci dupa montare pe carcasa sunt devin fixe . Primu

al PRIMUL BRAT

AL DOILEA BRAT

cumarata cele doua brate in pozitie.


asta am lipito dupa ce inainte am bagat acele axe planetare cica le spune

Image

vazute de deasupara lor
[url=https://lh4.googleusercontent.com/-o-RA5HTKzPM/UO_Ozin6I-I/AAAAAAAACMI/1PbEbGk2N1c/s912/DSCF0463.jpg]

aproape toate vazute de sus.



dupa montarea pieselor ansamblului de directie

mai de aproape dar nu prea clara

si celalalt brat
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: BTR-60PB in ARMATA R.S.R

Postby Georgel Musat » Sat Mar 30, 2013 9:23 pm

Sa continuii cu prezentarea inceputa dar intrerupta brusc, pt ca trebuia sa plec dupa cai verzi pe pereti :lol:
Image vazuta mai de aprope
Image din lateral ,se vad si telescoapele
Image la fel
Image Image
Image piesele "butucilor" rotilor si prizele laterale de apa
Image Image
Image Image
Image si montarea lor pe pozitii .
Cam asta a fost pana la roti ,dar mai e destul pana acolo urmeaza interiorul . Colegi daca sunt prea multe poze (e plictisitor) spuneti . Eu am zis ca sa pot arata cat mai pas cu pas.Sper si ca solutia gasita cu cate 2 poze pe rand sa fie mai convenabila pt a nu face pagina pomelnic :cheer: Spor cu sanatate si cer senin. B)
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: BTR-60PB in ARMATA R.S.R

Postby Georgel Musat » Sat Mar 30, 2013 9:23 pm

Sa continuam "pasii" prin alte poze
Image Image
Image Image
pozele de mai sus cuprind in mare parte piese componente ale partii de sus a blindatului vazute de deasupra
Image partea de interior a trapelor
Image placa separata din kit de la camera energetica (motoarele) si capacelele a ceea ce cred ca este sistemul de alimentare combustibil si apa
Image Image
Image puntea/"podeaua" si panourile spate ce delimiteaza camera de lupta si personal de camera energetica.
Image partea de jos/sasiul unde am mai montat niste piese pe laterale astea suntdin josul culeului Image
Image cam cum ar venii puntea inauntru desii nu inteleg de ce au lasta acele goluri din lateral si partea proasta e ca nu gasesc ceva poze de interior despre cevine acolo ..cam atat acusi
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: BTR-60PB in ARMATA R.S.R

Postby Georgel Musat » Sat Mar 30, 2013 9:23 pm

Image piesele scaunelor si a canistrelor plus protectii cablri
Image Image bancile pt trupeti/iepurasi de camp :lol:
Image Image
Image interiorul parti de sus a compartimentului de lupta si protectiile respctive ale cablurilor electrice
Image pies ce vin in interior ,piesele instalatiei de ventilatie si probabil protectie NBC , dispozitive de manevrare inchidere/deschidere a ambrazurilor laterale Spor.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm


Return to SIS Armata romana

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron