Predator 1/72

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

Re: Predator 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Mar 31, 2013 7:56 pm

Multumesc pentru interes, batrane Bill (asta ca sa sune un pic a Wild West).
Sunt sigur ca am invatat cateva lucruri importante si din realizarea acestei machete. Cat despre cupola, sa stii ca am cautat-o vreo 2 ore prin toate cutiile, dar nu e. :P
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Predator 1/72

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 7:56 pm

Ca ai uitat cupola, sa zicem... Dar pilotul? Las-o-n azil.
Stiam c-o sa iasa spectaculos , feliciteisan. Cum am un pic de vreme o sa sintetizez gb-ul.
Bravo tie, inca o lucrare excelenta.
Poate daca ar fi toate fara cupole, m-as fi incumetat si eu sa m-apuc de avioane. Si fara hobane. Si fara jambe? Si fara gravuri? Sau astea-s ozn-uri deja...
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Predator 1/72

Postby Hartman » Sun Mar 31, 2013 7:57 pm

Lucrat ingrijit robotul.Sper ca pe viitor aceste "drone" sa nu cucereasca aviatia.Mi-ar place in schimb sa le gasim in parcuri de distractii ,bagi o fisa si faci o tura de oras :laugh: .Revenind la realitate cred ca astea ar fi o solutie mai buna pentru noi decat sa avem o preconizata aviatie comuna cu bulgarii :huh: .
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Predator 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Mar 31, 2013 7:57 pm

Multumesc Marhaba, multumesc Hartman.
Sincer, am trisat un pic, ca sa imi trag insigna / medalie. Daca m-apucam de un alt 72, cu interior, nu l-as fi terminat in termen (ca si in viata de zi cu zi, termenele ne omoara).
S-ar putea sa trisez / ma adaptez si in ceea ce priveste GB-ul vietnamez: Dog-ul e in linie dreapta, insa mi s-a pus pata pe nituri. In realitate, ele erau foarte vizibile - in pozitiv. Airfix a reprodus acest aspect, dar numai partial, pe fuselaj (cu unele probleme pe zonele superioara si inferioara, din cauza matritei). Pe aripi, le-am facut eu, dar in negativ.
Pentru echilibru, i-am facut nituri, in negativ, pe deriva, profundoare, coada si bot. In pozitiv au ramas doar cele din zona cockpit-ului. Una peste alta, arata OK.
Numai ca, recent, cu sprijinul unui prieten de suferinta, am comandat o foaie de decaluri cu nituri (din cele de rasina, de la Archer).
Asa ca bsrzaunele se pare ca va intra in service iarasi in service (astupat toate niturile trasate si aplicat linii de nituri rasinoase). Numai ca am de asteptat pana sa vina marfa, timp in care GB-ul Vietnam War se va inchide cel mai probabil.
Deci replierea se va produce probabil cu un OH-6 Cayuse de la Italeri. Sa vedem.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Predator 1/72

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 7:58 pm

Vezi ce voi scrie la gb-ul vietnamez in ceea ce priveste termenul.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Predator 1/72

Postby Alex Stanescu » Sun Mar 31, 2013 7:58 pm

Bravos,imi place cum ai lucrat si cum ai imbunatatit modelul.Desi sunt pasionat de sefe (sai fai nu shefe :y32b4: ) gaza asta nu ma atrage,vorbesc de masinaria in sine.
Spor la urmatoarele proiecte,sper sa fie ceva la fel de inedit.
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: Predator 1/72

Postby alexelu_marinelu » Sun Mar 31, 2013 7:59 pm

Alex Stanescu wrote:
Bravos,imi place cum ai lucrat si cum ai imbunatatit modelul.Desi sunt pasionat de sefe (sai fai nu shefe :y32b4: ) gaza asta nu ma atrage,vorbesc de masinaria in sine.
Spor la urmatoarele proiecte,sper sa fie ceva la fel de inedit.

Merci, Axor.
Ar trebui sa ne cam atraga, avand in vedere faptul ca asta e viitorul in aviatia militara.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Previous

Return to Braille Scale 2011

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron