Comanche

GB-ul se refera la lucrari avind ca tema machete la scari mici. Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc).

Comanche

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:00 pm

Voi participa la acest Gb cu o macheta Revell, scara 1/72 si anume
RAH-66 COMANCHE, elicopter de atac.

Image
[/quote]
IonutGhionea wrote:
[quote]Cu acest kit m-am "luptat" si eu si iata ce a iesit:
http://tapirmodels.ro/index.php?option= ... =6&id=4532
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Comanche

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:01 pm

Asadar:
- Putina istorie -[img size=230]http://www.fas.org/man/dod-101/sys/ac/rah-66-logo.gif[/img] si la propriu si la figurat. De ce? Pentru ca dupa 20 de ani de proiectare si teste si 8 miliarde de dolari investiti, ceea ce era denumit "ochii si urechile" secolului 21, cel mai tare elicopter al tuturor timpurilor, a avut un final fâsâit, datorita guvernului SUA care a decis oprirea proiectului si realocarea banilor pentru imbunatatirea altor tipuri de elicoptere.
Mai multe informatii veti putea citi in rubrica ROTOR din numerele viitoare ale TMR. Mai jos niste linkuri pentru cei interesati sa aprofundeze subiectul:


[video type=youtube]g0R1ISQAmqk[/video]


- in sfirsit un kit revell la care bavurile nu sunt mai mari decit piesele. Matrita noua (cum altfel la aparatul asta), constructia a decurs usor, piesle sunt curate asa ca din punctul asta de vedere nu am ce reprosa. In sfirsit. Doar desigur culoarea tembela a plasticului.

Image Image Image


- piese mobile - elicele, mitraliera si senzorii FPA din bot
- se poate monta cu trapele rachetelor inchise (pozitie de recunoastere), cu ele deschise (lupta) sau cu rachetele suplimentare montate (configuratie de atac)

Dupa cum se vede, am terminat montajul. Fara parbrizul cockpitului pentru a putea vopsi interiorul si fara rachetele atasate , tot pentru a putea vopsi interiorul trapelor.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Comanche

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:01 pm

Iata si micul Comanche vopsit. Centurile le-am facut din hirtie, iar postamentul din comatex.
Pina la urma m-am bucurat degeaba ca in sfirsit am dat de un kit revell usor de montat, pentru ca in final, decalurile sub orice critica, m-au omorit. N-am folosit (pt ca n-am) nici o zeama pentru decaluri, asa ca pe alocuri au facut silvering de care n-am putut scapa chiar in totalitate. Deci daca aveti solutii de decaluri, asta e un kit pe care le puteti folosi.

Image

Image

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Comanche

Postby Florin David » Sun Mar 31, 2013 8:02 pm

Imi place cum a iesit, felicitari. Tonurile vopselei sint modulate foarte frumos. Si baza se potriveste foarte bine.
Vei folosi pe viitor ceva solutii pentru decaluri?
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Comanche

Postby Purice Valentin » Sun Mar 31, 2013 8:02 pm

a patit cineva sa se uite la poze si sa vorbeasca singur? eu da ....superb,superb,superb :side:
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Comanche

Postby alexie » Sun Mar 31, 2013 8:03 pm

Arată foarte bine, felicitări.
Lucrarea mă duce cu gândul la elicopterele silenţioase din filmul "Teoria Conspiraţiei".
P.S. Am observat, cu invidie, că dialogul se purta doar între medaliaţi şi am decis să stric tiparul :)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Comanche

Postby Ovidiu Socaciu » Sun Mar 31, 2013 8:03 pm

Frumoasa realizare.Interesanta vopsirea.Adevarul este ca daca nu aplici artificii la vopsire, macheta este foarte "monotona". Poate doar daca s-ar incerca o abordare "what-if".Undeva am vazut unul israelian (what-if) care arata foarte bine.
La sistemele optice din bot poate ar fi bine sa-i aplici o culoare rosiatica, transparenta( in nici un caz portocaliul recomandat de Revell).
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: Comanche

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:03 pm

Va multumesc pt feedback.
Florine, probabil c-o sa incep sa folosesc solutii pt decaluri dar as prefera mai bine sa gasesc kituri unde sa nu fie cazul.
Modularea culorii este desigur fantezista. Dar altfel, vorba lui Ovidiu, arata ca o pata verde inchis.
Pina la urma pacat de aceasta firma (revell) pentru ca are o oferta foarte larga de elicoptere 1/72. Dar ce folos daca in loc sa te bucuri de kit te enervezi ca nu se potrivesc piesele sau ca-s prea groase decalurile. Poate pentru unii si asta e o provocare, pentru mine nu. Prefer provocarea unui kit de 1000 de piese care se potrivesc perfect , decit a unui din 15 piese la care trebuie sa tai bavuri si sa chituiesc. Ala nu mai e modelism, e zidarie. Cu atit mai mult cu cit totul e pe bani si oferta e har Domnului destula.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Comanche

Postby Hartman » Sun Mar 31, 2013 8:04 pm

Hop si eu ca acum putui :) .Frumoasa si "mogaldeata" absorbanta radar la 72.Singurul comentariu il am pe seama bazei.Ar fi fost mai bine pe griuri ciment pentru contrast.Acum ca l-ai terminat poate te apuci de Sikorski .
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Comanche

Postby Marhaba » Sun Mar 31, 2013 8:04 pm

Sikorski e montat in proportie de 90%. Tot ce mai lipseste e o tona de chit. Iar asta imi taie orice elan.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Next

Return to Braille Scale 2011

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron