Submarin I-58

Pot participa orice fel de machete (aero, vehicule, nave, figurine, diorame, etc), la orice scara, cu conditia ca subiectul sa fie japonez.

Submarin I-58

Postby Calin Ungureanu » Mon Apr 01, 2013 11:39 pm

Nu stiu daca mergand cu doua lucrari in paralel primim doua medalii la acelasi GB. Daca nu, nu-i nimic.
Kitul de la AFV club (habar n-aveam ca exista si ca fac submarine) este foarte frumos. E inginerit in asa fel incat imita constructia adevarata. Adica are tubul ala de locuit bagat in corpul submarinului (e ceva cu opera vie si opera moarta dar nu stapanesc), hangarul pentru avion se lipeste separat si pana la sfarsit nu se mai vede....Cioace d-astea.
Macaralele vor fi cvasi-functionale in sensul ca se rabateaza pe punte sau se ridica dupa cum vrea capriorul.
Avionul (hidro - un Glen) este dat trasnparent ca sa poti lasa cabina asa si sa vopsesti restul.
Ce sa mai, Bombonica !
Poza e proasta dar jur ca am facut-o adineaori si oricum nu conteaza prea mult daca nu prind podiumul cu asta. E tot pentru altcineva decat mine.
In limita posibilitatilor o sa bag poze pe etape. Daca uit sau nu pot, imi asum injuraturile.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Submarin I-58

Postby Mihai Cianu » Mon Apr 01, 2013 11:40 pm

Opera vie este partea navei care se afla sub linia de plutire.Opera moarta este partea navei de deasupra liniei de plutire.
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Submarin I-58

Postby Calin Ungureanu » Mon Apr 01, 2013 11:40 pm

Multumesc.
Ceea ce vede rechinu' cand zice - "gata baieti trecem pe conserve" - cum se numeste ?
E un tub inauntru care nu urmareste structura externa.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Submarin I-58

Postby Laurentiu Patrascu » Mon Apr 01, 2013 11:41 pm

La ce scara este ? Sau un cod AFV ceva ?
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: Submarin I-58

Postby Andrei Mitu » Mon Apr 01, 2013 11:42 pm

Salut,
Tubul ala din interior reprezinta zona presurizata, locuibila. In exteriorul tubului se afla tancurile de combustibil, tancurile de balast si alte auxiliare.
User avatar
Andrei Mitu
Gregalis
 
Posts: 13
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:28 am

Re: Submarin I-58

Postby Calin Ungureanu » Mon Apr 01, 2013 11:42 pm

Scara este 1/350. Cod, SE73507.

In stil specific japonez, la ei era cunoscut ca "tip B model 2". Este o varianta mai saracuta facuta dupa aceleasi specificatii ca submarinele de "clasa B" precedente, dar construit in conditii grele de razboi, avea motorul mai mic. Cu toate astea, grosimea tablei la opera vie a crescut permitand scufundari mai adanci, consumul de carburant a scazut si astfel s-a marit raza de actiune si putea lua 19 torpile la bord, cu doua mai multe decat precedentele tipuri B.

Ulterior au fost modificate pentru a putea cara torpile pilotate Kaiten.

Interesant este faptul ca avionul de la bord Yokosuka E14Y, cod aliat Glen, a fost primul si singuirul tip de avion care a bombardat continentul american, plecand de la bordul unui submarin. Mi-s pare ca a dat foc la un palc de copaci....E, ce vreti, era un avion pliant. Un fel de Swiss Army Knife al aviatiei Imperiale Japoneze.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Submarin I-58

Postby Bill » Mon Apr 01, 2013 11:43 pm

Excelent Caline, te voi urmari cu insufletire :P
Orice cu tema japoneza ma intereseaza.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Submarin I-58

Postby Calin Ungureanu » Mon Apr 01, 2013 11:44 pm

Uite Bill, am făcut un avion japonez.
Glenul dat la submarin e o bijuterie. Dar îţi trebuie ochean de bijutier să-l faci.
Rama


Montaj cu diverse detalii din PE.


Îţi dau şi bombele (1/350 !!!)







După montaj l-am dat şi cu grund, mascând în prealabil cupola ce va rămâne transparentă.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Submarin I-58

Postby Mihai Cianu » Mon Apr 01, 2013 11:44 pm

Asta micu' e un bijoux.asa transparent imi aduce aminte de pestii de acvariu pe care ii vezi ca al radiografie.Grundul banuiesc ca l-ai scos din spray...nu? Sau ai dat direct?
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: Submarin I-58

Postby Calin Ungureanu » Mon Apr 01, 2013 11:45 pm

Dat di(n)rect si pe avion si pe soldatii de la GB cu rusia.
Totul e sa respecti instructiunile de pe ambalaj si sa nu te atinga faptul ca pierzi mai mult decat folosesti.
Eu dau pufuri de la aprox. 30 cm si dupa ce am dat pe o parte, las sa se usuce superficial, dand pe alte piese si-sau pe alte parti.
Cât se pierde pe lături ? Mult cred. Faza e ca spary-ul a costat vreo 12 lei si e de 4 ori cat un Tamiya ca si cantitate. Mie mi se pare acelasi produs sau mai bun.
Ba chiar, in cazul Tamiya cand am manipulat figurine de rasina cu mana, s-a luat tot grundul.
Pe He 114 am zis sa dau tot Tamiya ca sa-l respect. Pana la urma cel mai bun a fost unul auto tot de la Dupli color.
Rareori exista produse inventate special pentru domeniul asta. In general sunt adaptari reimbuteliate si vandute mai scump.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Next

Return to Banzai !

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron