Yacht cu vele

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

Yacht cu vele

Postby Tibi Keresztely » Thu Apr 04, 2013 8:27 am

Salut prieteni,

Am mai terminat o macheta in aceasta dimineata (daca vi se pare incomplet, adica fara nume si steaguri acestea imi vor ramane cunoscute numai mie) .
Este prima macheta navo pe care o construiesc. Daca sunt unii dintre voi care gasesc ceva ne la locul lor, criticile sau observatiile sunt bine venite.
Macheta este construita pentru unul din cei mai buni prieteni ai mei, este o surpriza si sper sa fie placut surprins... La baza sta Yachtul Polonez de la Mirage Hobby si este la scara 1/50 care este destul de faimos pentru reusitele sale. Eu am construit macheta dupa instructiuni, nu am modificat nimic dar mi-am permis sa o vopsesc usor altfel si sa fie botezat cum vreau eu... :-)
Kit-ul nu este unul prea grozav ca de altfel nici instructiunile de montare, are bavuri cu tonele, chiar si coca este extrem de "zgronturoasa" fiind nevoie de multe ore pentru slefuit si chituit.Pentru a fi sigur ca nu voi avea surprize, coca este lipta si pe interior cu super glue pentru a reduce riscul de a se crapa. Puntea nu se potriveste mai ales la pupa dar prin slefuire si probe multiple a iesit binisor.
Catargele sunt si ele slabute, stirenul este unul foarte moale si pina nu le-am ancorat aveam impresia a se vor rupe numai din cauza vibratiilor cind aveam macheta in mina.
Vopsirea a fost relativ simpla, grund alb Tamiya, acoperit de alb pur Tamiya TS 26 si opera vie este vopsea bleumarin nemetalizat Polycolor Auto (preparat dupa cod Audi). Totul a fost lacuit cu lac 2 K Klar de la Polycolor. Puntea a fost vopsita cu vopsele acrilice Tamiya peste care am aplicat future cu pensula (doua straturi) si pentru a imita putin lemnul de mahon am mai aplicat un wash cu negru acrilic (Revell semilucios amestecat cu multa apa). Catargele si velele sunt "ancorate" cu ata de brodat de 40 (Sulky). Velele sunt cele de la kit si sunt termoformate din stiren. Eu zic ca arata foarte bine cu toate ca am dorit la un moment dat sa le fac din material textil. Pentru un incepator ca mine la sectiunea asta consider ca este foarte bine asa. Balustradele si diverse piese de pe punte sunt vopsite cu vopsele Mr.Metal de la Gunze.
Vreau sa multumesc domnilor xaba, corsar si cartula pentru ajutorul lor!
Ok, destul cu vorba, va prezint fotografiile si astept comentariile voastre.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Yacht cu vele

Postby Ovidiu Socaciu » Thu Apr 04, 2013 8:27 am

Executie de exceptie. Felicitari! ;g; ;g; ;g;
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: Yacht cu vele

Postby Grigoras Zeno » Thu Apr 04, 2013 8:28 am

Este prima macheta navo pe care o construiesc.

La cum arata cred ca minti... ;)

Este foarte frumoasa barcuta. Felicitari si la cat mai multe!
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Yacht cu vele

Postby Hartman » Thu Apr 04, 2013 8:28 am

Arata foarte bine Tibi .Poti sa il imbunatatesti in timp schimband-ui velele cu un material de fin de la o umbrela.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Yacht cu vele

Postby Laurentiu Patrascu » Thu Apr 04, 2013 8:28 am

Bravos!Superba lucrarea.
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: Yacht cu vele

Postby Tibi Keresztely » Thu Apr 04, 2013 8:29 am

Va multumesc pentru aprecieri, Hartmann am sa retin pontul tau pentru urmatorul Yacht! Multumesc!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Yacht cu vele

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 8:29 am

Excelent Tibi,
Ingrijit si foarte atent ca de obicei.
Fara sa fiu un initiat subscriu la cele spuse de Paulica, e pacat sa ramina velele din celuloid.
Spor,
Bill :woohoo:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Yacht cu vele

Postby Tibi Keresztely » Thu Apr 04, 2013 8:29 am

Multumesc Bill! Velele sunt din stiren, vacuformate. Tin cont de cele scrise de Paul si la urmatorul Yacht (care va fi pentru mine) voi schimba complet velatura. Oricum la macheta asta am lucrat cu mare placere chiar daca am fost intimidat la inceput de partea necunoscuta mie. Acum cu ceva hexperienta pot sa inbunatatesc mai mult urmatorul Yacht.

Numai bine!
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am


Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron