Nava scoala 1.100 Alex Von Humboldt II

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

Nava scoala 1.100 Alex Von Humboldt II

Postby Hartman » Thu Apr 04, 2013 9:16 pm

Ca sa impulsionez un pic postarea in aceasta sectiune am sa va descriu pe scurt constructia machetei. Ea se incadreaza mai mult la modelism industrial decat la hobby aprofundat,asa ca un cunoscator in ale navelor cu vele va observa ca unele chestii sunt realizate mai superficial.Asta nu datorita lipsei de inspiratie, cat termenului dezarmant, 30-35 de zile.In iuresul creatiei si graba nu am facut poze din pacate la toate etapele.Sunt deschis la orice fel de intrebari critici si sugestii.

Primele poze le-am facut cu corpul in stadiu de primer.Am pulverizat un gri mediu lucios cu intaritor,preparat din alb si negru:

Image Image Image

A fost o premiera pentru mine realizarea unor piese din alama la strung.Asta nu ca i-mi propusesem dinainte ci datorita faptului ca aveau dimensiuni mici.Iar alama suporta prelucrari la diametre mici si foarte mici.Asa au capatat forma plutele de salvare,cabestane,compasi magnetici etc.:

Image Image Image Image Image Image

O parte din detaliile navei au avut constructie mixta,plastic comatex si alama sau aluminiu.Astea au fost vinciurile de ancora,scarile, bigile (un fel de macarale mai simple),babalele,radare ,timona, cabestan manual :

Image Image Image Image Image Image Image

Cabina de comanda am confectionat-o din cartela de telefon (vezi articol Alexie).Scarile de cocotat pe acoperisul ei sunt facute din sarma de cupru de 0,2 mm :

Image Image

La barcile de salvare m-au salvat :laugh: niste culee de 4,5 mm diametru.Acestea au fost excelente pentru partea rotunda ,plus nelipsitul comatex :

Image

Restul de piese sunt realizate exclusiv din comatex.Adica tambuchi,usi,aerisiri etc.Cateva poze de grup :) :

Image Image Image Image

Puntile de lemn le-am confectionat din fasii de furnir de tei taiate la 1,5 mm latime ,lipite apoi pe carton :

Image

Portcavilele (un fel de gardulete, in care se infig un fel de facalete, de care se leaga sforile) le-am confectionat din placaj aviatic de 1 mm grosime ,iar piciorusele din alama,au diametrul maxim 1,5 mm :

Image Image

Pregatite de vopsit : Image

Si dupa : Image

Poze cu nava la final,65 de centimetri cu tot cu batu' :laugh: din fata :

Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

O poza retro si una cu corpul navei reale, lansat vara asta la Bremen :

Image Image

Nemtii popor potent si care nu cheltuie banii aiurea pe autostrazi pentru ca le-au facut la vremea lor ,si cu ai lor B) .,Sau gandit ca Humboldt intuiulea din 1906 si-a cam facut datoria fata de deutchland.Asa ca vom vedea in curand pe marile lumii maiestuosul Alexander Von Humboldt II,ceva mai mare ca primul cu vreo 10 metri.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Nava scoala 1.100 Alex Von Humboldt II

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 9:17 pm

Foarte frumos Paulica, felicitari.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Nava scoala 1.100 Alex Von Humboldt II

Postby alexie » Thu Apr 04, 2013 9:17 pm

Ma bucura faptul ca celor doi Humboldt li s-a alaturat un fratior mai mic. Am remarcat faptul ca mezinul este mai dinamic asa ca : Vant din pupa!

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Nava scoala 1.100 Alex Von Humboldt II

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 9:18 pm

Excelent Paulica,
Asta-i modelism porfesionist !
Respectele mele,
Spor,
Bill ;g;
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Nava scoala 1.100 Alex Von Humboldt II

Postby Hartman » Thu Apr 04, 2013 9:18 pm

Multumesc pentru aprecieri prieteni.Sa auzim de bine.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Nava scoala 1.100 Alex Von Humboldt II

Postby Alexandru Gherban » Thu Apr 04, 2013 9:18 pm

Felicitări!
Când văd aceste realizări imi vine să mă las si de Galion (SIB) si de Bismarck.
Este o lecţie!
Multă sănătate
User avatar
Alexandru Gherban
Tiro
 
Posts: 5
Joined: Thu Apr 04, 2013 9:00 pm

Re: Nava scoala 1.100 Alex Von Humboldt II

Postby Hartman » Thu Apr 04, 2013 9:19 pm

Multumesc domnule Alexandru,nu va descurajati .De asta sunt forumurile sa invatam unii de la altii.Povestim.

Cu stima,Paul Necula.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Nava scoala 1.100 Alex Von Humboldt II

Postby Alexandru Gherban » Thu Apr 04, 2013 9:19 pm

La multi ani cu sănătate si împliniri !
User avatar
Alexandru Gherban
Tiro
 
Posts: 5
Joined: Thu Apr 04, 2013 9:00 pm


Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron