LADY IN BLACK - nava de pirati

Nave maritime si fluviale, de lupta sau de transport, corabii sau vapoare, tot de la pluta la submarine nucleare

LADY IN BLACK - nava de pirati

Postby Dan Schiopu » Thu Apr 04, 2013 9:21 pm

Inca de la inceput vreau sa precizez ca aceasta nava nu a existat, deci este o nava generic sau mai bine spus o nava imaginara. Deci nava reala nu are istorie, dar o mica istorioara are modelul.
Totul a inceput cam in luna martie 2011 cand mai toata lumea era incantata de aparitia SIB-ului la chioscurile de ziare, si am format un grup din amicii mei din Iasi, care sa lucram si o alta nava mult mai simpla si mai usor de facut. S-a ales sa lucram de la zero dupa un plan de kit facut de Amati pentru firma germana Graupner care se numea "SEA LADY" ,o nava simpla, mica dar si foarte usor de facut.
S-a inceput cu reproiectarea planului, iar eu am facut nava mai mare fata de plan cu 50%, adica in final modelul are 80 cm lungime.
Dupa reproiectare cu fiserul de cad ne-am dus la un lasercut si s-a taiat piesele la laser, moment in care fiecare a inceput sa lucreze pe cont propiu....
Ca la orice nava s-a inceput cu montatul chilei, a coastelor si a puntilor

Image


Dupa aceasta faza am trecut la placarea puntilor, unde am folosit furnir si intre fasiile de furnir am pus hartie neagra



Image

Image

A urmat bordajul navei.....primul strat


Image

Image


La stratul doi de bordaj am folosit fasii din furnir de mahon, si ceva baitz pentru efecte...


Image

Image

Image



Din aceasta faza a lucraii am abandonat planul si am dat liber imaginatiei...


Image

Image

Image

Image


apoi am montat tunuri aparente pe ea si o proba cu un prim catarg


Image

Image

Image


Am terminat catargele si le-am pus pe pozitie


Image

Image

Image


Din aceasta faza a lucraii a inceput o alta distractie....i-mi trebuiau scripeti si acei cap de berbec....sau ochi de mort
Cu mult tutun si cafea alaturi am trecut la treaba.....
Prima data am facut un cutit profilat dintr-o pila uzata


Image


cu acel cutit am inceput sa fac acei cap de berbec


Image


Pentru scripeti, prima data am taiat bagheta de 3x2, dupa care pe fiecare latura am facut un sant de aproape 1 mm. A urmat taierea baghetei in bucatele de 3,5 mm, bucatele ce le-am pus intr-un dispozitiv de slefuit si dupa care am dat o gaura de 0,7 mm in acei scripeti


Image



Image

Image

Image

Image

Image

Image

Avand cam tot ce i-mi trebuia am trecut la montarea paramelor fixe


Image

Image

Image


si modelul la final.....


Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

pusa pe raft si protejata de praf de un " acvariu " dintr-o folie de PVC transparenta

Image


sper sa nu va fi plictisit cu acea mica istorioara a modelului


:cheer:
User avatar
Dan Schiopu
Gregalis
 
Posts: 13
Joined: Sun Feb 10, 2013 9:46 pm

Re: LADY IN BLACK - nava de pirati

Postby Florin David » Thu Apr 04, 2013 9:21 pm

Superba demonstratie. Felicitari!
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: LADY IN BLACK - nava de pirati

Postby Mihai Cimpean » Thu Apr 04, 2013 9:22 pm

Foarte reusita....
Invidiez dotarea atelierului...
N-ar da bine oarece pirati ?...
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: LADY IN BLACK - nava de pirati

Postby Buss » Thu Apr 04, 2013 9:22 pm

Superba nava. Cam cat timp a durat realizarea ei? Adica de cand te-ai apucat si pana ai montat vitrina :P

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: LADY IN BLACK - nava de pirati

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 9:22 pm

Foarte bine arata, felicitari!
Intr-un fel va invidiez pe voi cei care lucrati in lemn. Lemnul este un material special si nobil. Si cind stii ce sa faci cu el nu pot iesi decit lucruri exceptionale. Plasticul.... ramine plastic.
Felicitari inca o data!
Mi-ai dat o idee pt un viitor gb in care sa fie vorba despre subiecte care au legatura cu marea.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: LADY IN BLACK - nava de pirati

Postby Olaf The Viking » Thu Apr 04, 2013 9:23 pm

Cand am vazut ce e in topic l-am lasat pe mai tarziu ca sa-l savurez in liniste. Felicitari, arata super. Steagul ala e documentat? Am vazut la Osprey ca au o carte despre asa ceva, diversi pirati celebri, corabiile si steagurile lor, mereu am zis ca o iau dar nu s-a legat nimic.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: LADY IN BLACK - nava de pirati

Postby Bill » Thu Apr 04, 2013 9:23 pm

Minunat ! si ce linie frumoasa are corabia.
Felicitarile mele si tot respectul!
Spor,
Bill ;g;
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: LADY IN BLACK - nava de pirati

Postby Ionut Ghionea » Thu Apr 04, 2013 9:24 pm

Fantastica realizare !
User avatar
Ionut Ghionea
Immunis
 
Posts: 37
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:38 am

Re: LADY IN BLACK - nava de pirati

Postby Dan Schiopu » Thu Apr 04, 2013 9:24 pm

multumesc pentru aprecieri
si voi raspunde la intrebarile puse

@ Mihai Cimpean - nu stiu ce sa spun, dar oricum nu le am cu pictatul figurinilor, am incercat la alte nave de ale mele sa pun niste figurine, si dupa ce le-am pictat aratau ca niste caricaturi.... :unsure:

@Buss - anul trecut in martie s-a inceput cu modificarile planului, si recunosc ca in acest interval de timp am mai facut si alte modele

@ Marhaba ideea nu-i rea cu GB marin....cine stie poate vin si eu.... :P

@Olaf The Viking cred ca steagul a existat cu adevart....l-am vazut intr-o carte de genul celei amintite de tine, dar sa stii ca e prelucrat in photoshop ce e pe modelul meu
User avatar
Dan Schiopu
Gregalis
 
Posts: 13
Joined: Sun Feb 10, 2013 9:46 pm


Return to Nave

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron